Unikát v ČFL! Slavia z Karlových Varů má více cizinců než jmenovkyně z Edenu. Žoldáky klub nebere

Unikát v ČFL! Slavia z Karlových Varů má více cizinců než jmenovkyně z Edenu. Žoldáky klub nebere

Že má zahraničními posilami nabitý kádr pražská Slavia, to nikoho nepřekvapí. Jenže její karlovarská jmenovkyně je na tom lépe. Je libo hráče z Kanady? Máme,“ zazní odpověď z tábora 15. celku A skupiny ČFL. Ve Slavii KV najdete hráče z Lotyšska, Ukrajiny, Gruzie, Francie, Senegalu či Nigérie. „Projekt běží rok, ale cizinců teď máme nejvíce,“ přiznává Marián Geňo, hrající kouč. „Ale žoldáky nebereme,“ shoduje se kouč s vedením karlovarské Slavie.

Ze strany vedení karlovarského týmu nejde o nějaký rozmar, ani klub nenašel partnera, který by šéfům dovolil divoké utrácení za posily ze všech koutů světa. „Hlavní důvody jsou dva. My prostě naše mladé hráče neudržíme. Ti nejlepší odcházejí do regionálních akademií, klubových akademií a také chodí studovat vysokou školu,“ vysvětluje Stanislav Štípek, předseda představenstva karlovarského klubu.  „Nemáme ani možnosti, jako má třeba Vltavín, kam dá Sparta své mladé hráče, aby získali zkušenosti v dospělém fotbale,“ dodává s tím, že odcházejícím hráčům nevyčítá, že zamíří na prestižnější adresu.

Fanoušci by pochopitelně byli rádi, aby se v karlovarském dresu proháněli většinou odchovanci klubu, nebo hráči z blízkého okolí. Trenér Geňo dobře ví, že když je to jinak, najdou se fandové, co nespokojeně brblají. „Máme okolo pět divizních týmů, klukům nabídnou srovnatelné podmínky a pro ně je to tam pohodlnější. Trénují dvakrát v týdnu, u nás se trénuje čtyřikrát,“ pokrčí bezmocně rameny, že se prostě exodu hráčů nelze bránit.

Cizinci v dresu SK SlaviA Praha

El Hadji Malick Diouf (Senegal), Igoh Ogbu, Mohamed Tijani (Nigérie), Sheriff Sinyan (Gambie), Oscar Dorley (Libérie), Conrad Wallem, Christos Zafeiris (Norsko), Mick Van Buren (Nizozemsko), Michal Tomič, Ivan Schranz (Slovensko)

Cizinci v dresu FC Slavia Karlovy Vary

Soloha Rudolfs, Ostapenko Arturs (Lotyšsko), Antonov Rodion, Markovyč Michajlo, Markovyč Vasil, Šulika Jaroslav (Ukrajina), Didier Lucas Régis Philippe (Francie), Alozie John (Nigérie), Milidrag Stefan, Sedlák Samuel Jeremy (Kanada), Tagne Youta Gracien Davidson (Německo, kamerunské kořeny), Kharebashvili Giorgi (Gruzie), Denis  Gjokaj (Belgie)

Nabitá neděle v ČFL! Pálily Evropou protřelé hvězdy i velké naděje. Gól slavili Škoda, Stoch i Necid

A tak se nelze divit, že šéfové klubu dělají všechno možné, aby Karlovy Vary hrály i nadále třetí ligu. „Nechceme to vzdát. Taky bych chtěl, aby tu hráli místní kluci. Ale i v Anglii také fandové Chelsea vzpomínají, když tam naposledy hráli jen Angličané,“ naznačuje Štípek, že není jiné cesty než vsadit na hráče za zahraničí.

Třeba i proto, že když v zimě Slavia KV chtěla dát šanci dorostencům, ze sedmi talentů se uchytili jen dva. „Fotbal není na první místě. Maturita, autoškola, babička, výlet,“ nabízí šéf klubu důvody, kterým dávají mladíci přednost. „Teď jsme hráli v dorostu s Teplicemi a dva nejlepší hráči soupeře byli od nás,“ dodává, že by ale Slavia KV chtěla s dorostem zabojovat o postup do ligy.

Do budoucna se možnosti zapojení více vlastních hráčů určitě nezříká ani Geňo, jen musí dorůst generace, která by třetí ligu pro Karlovy Vary uhrála. „Zatím tam ta kvalita prostě není,“ přiznává bez rozpaků. V roli asistenta má ve Slavii Sergejse Golubevse, asistenta kouče u lotyšské reprezentace do 21 let. Jeho angažováním se otvírá cesta, jak angažovat mladé hráče z ciziny.

„Kluci, s kterými se klub dohodne se přestěhují do Varů. Berou angažmá jako odrazový můstek výš, trénují i dopoledne. V zimě si od nás lotyšského reprezentanta do 19 let vzala druholigová Líšeň. Kluci vidí, že když budou hrát dobře, mohou se dostat výš,“ tvrdí Geňo.

Nejzajímavější tým ČFL? Plzeňské béčko srší kvalitou, zkouší i africkou cestu

Pro klub je tohle řešení lepší, než aby si stáhli jednoho hráče z Plzně, dalšího třeba z Teplic. Hráči by po tréninku spěchali domů, klub by vše stálo cestovné. „Pořád také hledíme i na charakter hráče,“ naznačuje, trenér, že jen fotbalovost hráči cestu do Slavie Karlovy Vary cestu neotevře.

A jak je to tedy s všemocnými financemi? „Nebudeme dávat někomu pětatřicet tisíc, to je u dvou hráčů s cestovným milion na rok,“ počítá na hlas šéf klubu. „Určitě nejde o žoldáky, kteří by přišli do Varů za penězi,“ přitaká trenér Geňo. U hráčů z ciziny je největší plus, že se v Česku předvedou ve třetí lize a budou doufat, že zaujmou týmy z profesionálního fotbalu.

Aby vše fungovalo, přibylo povinností i trenérovi. Léta vzhledem k poloze Karlových Varů sázel ohledně cizích řečí na němčinu, teď ale hraje prim angličtina. „Je to pro mě nová zkušenost, ale aspoň jsem se k tomu dokopal,“ směje se. „Navíc hodně kluků už v Česku je nějaký čas. Takže na Livesportu u nich sice je ukrajinská nebo jiná vlaječka, ale česky rozumí,“ dodává kouč, který během podzimu sám zasáhl do jedenácti duelů.

Na závěr šéf klubu zdůrazní, že Karlovým Varům hodně pomohly Teplice s tím, když do třetí ligy pustily trenéra Lukáše Přerosta. Připomene rovněž, že Slavia KV má momentálně šest českých hráčů, takže se může zanedlouho pohled na sestavu týmu razantně lišit. A pak se ještě pochlubí akcemi, které chystá Slavia KV pro mládež.  „V dubnu budeme dělat turnaj pro desetileté hráče, kam přijede Manchester United i česká špička. Na začátku června pak v kategorii dvanáctiletých přijede na turnaj třeba Liverpool,“ hlásí hrdě Štípek.