Kde hledat na soudobé evropské scéně nejlepší defenzívy?

Kde hledat na soudobé evropské scéně nejlepší defenzívy?

To, že nejlepší současná defenzíva na Starém kontinentu pochází z italské ligy, zřejmě nikoho nepřekvapí. Serie A je již dlouho synonymem pro umění bránit. Nevylučujeme, že trenér posledního celku tabulky Sassuola Di Francesco, jehož nováček dostává průměrně tři góly za zápas, na to má asi poněkud jiný názor...

Puyol? Jako malý kluk v divizi..

V tomto ohledu se na čele zaslouženě vyhřívá AS Řím, který vždy vynikal zejména ofenzivní palbou. V současnosti je suverénem Serie A, jenž v prvních osmi kolech neztratil ani bod. A skóre 22:1 je hrozivé. Tým kouče Garcii je nejofenzivnější i nejlépe bráníci tým tamní soutěže a také kandidát na to, aby ukončil panování Juventusu.

Šestatřicetiletý veterán De Sanctis zatím lovil míč ze sítě pouze jednou. Stalo se tak uprostřed září na půdě Parmy a jediný, kdo ho dosud na Apeninském poloostrově překonal, je Jonathan Biabiny. Obrana s Maiconem, Balzarettim, Benatiou či Leandro Castanem funguje jako hodinky a ještě si je třeba k tomu přičíst také vypomáhající pracanty jako De Rossi.

Podobně jako římští "Giallorossi" šlapou v řecké lize také hráči Olympiakos Pireus, kteří mají po sedmi úvodních duelech podobné skóre 20:1. Velmi vysoko je v seznamu i překvapení letošní Premier League Southampton, který hraje velmi úsporně, o čemž svědčí 7 vstřelených branek v prvních sedmi zápasech. Protože polský gólman Buruc inkasoval pouze dvakrát a je ve vynikající formě, Southamptonu to stačí na čtvrtou pozici. Až za ním je Manchester City, Tottenham, Everton nebo Manchester United. Mladíci Clyne, Shaw nebo Lovren zatím drží ambice týmu argentinského trenéra Pochettina nahoře.

Video: Kiessling poslal Leverkusen do čela ligy dírou v boční siti

To by bylo, aby v nějakém seznamu "nej" chyběl Bayern. Jejich vynikající defenzíva pokračuje i pod Josepem Guardiolou. Bavorský velkoklub inkasoval na cestě za obhajobou titulu v prvních osmi utkáních pouhé tři branky. A je to možná o to cennější, že je Holger Badstuber dlouhodobě mimo, na marodce je i Javi Martínez a Philipp Lahm byl přesunut do středu hřiště.

V Ligue1 zatím nepřeje střelcům tým Lille - 4 inkasované branky v devíti duelech je na pochvalu a ostřílený nigerijský strážce svatyně Enyeama je jasnou jedničkou trojnásobného francouzského šampiona, který opět bojuje o čelní příčky. V Belgii je na tom výtečně Standard Lutych, který vede soutěž a další ambiciózní celky Bruggy nebo Anderlecht se mu zatím dívají pouze na záda. Čtyři inkasované góly z deseti zápasů jsou pro mužstvo hrající na Stade Maurice Dufrasne povzbuzením do dalším bojů. Všechny duely zatím odchytal třicetilý Japonec Kawashima.

V nejlepší desítce chybí zástupce ofenzivněji laděné La Ligy - vedoucí duo Barcelona (té se nyní vrací do sestavy Carles Puyol i Javier Mascherano) a Atlético Madrid inkasovalo shodně šest branek v osmi zápasech (stejnou bilanci má v Česku Sparta, ta ale odehrála o dva duely více).

Nejvíce gólů padá v úvodu ročníku 2013/2014 v bundeslize - před víkendem (po osmi kolech) byl průměr po 72 odehraných soubojích 3,30 branky na zápas. V Itálii byli na čísle 2,97, Francie a Anglie sídlila na průměrech 2,32, respektive 2,31 a nejdefenzivnější atmosféra zatím panuje v Albánii, kde padnou průměrně dvě trefy na utkání.

Už jste viděli?

Video: Famózní série Tottiho a spol. pokračuje, v Římě padla i Neapol


[img id="39919"]