Přejmenuje se Plzeň na Penaltia? aneb Když jsou sudí jen loutkami

Přejmenuje se Plzeň na Penaltia? aneb Když jsou sudí jen loutkami

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] „Stal se zázrak!“ chce si mi zpívat spolu s Karlem Gottem. V deníku Sport si po třech a půl sezonách všimli, že Viktoria Plzeň kope v Gambrinus lize nějak moc penalt. Napočítali jich dvakrát tolik (25) než u rivalů ze Sparty či Jablonce (po 13). Autor těchto řádků, čelící kvůli své kritice výkonů rozhodčích dlouhodobější nevoli plzeňských fanoušků, to píše už od jara roku 2011. Než nějaké alibistické rozbory a analýzy typu „kontakt tam byl“ nebo „to si sudí obhájí“, stačilo na jaře roku 2011 na hattrick.cz vytvořit videosestřih ze sporných momentů. A nebylo moc co řešit. Vtipálkové nyní navrhují, aby se Viktoria přejmenovala na PENALTIA Plzeň, protože jí v poslední době už ani ty pokutové kopy k vítězstvím nepomáhají (viz Horváthovo penaltové selhání proti Slavii či Bakošův nezdar proti Teplicím). Ovšem dost laciného humoru. Stejně jako je pravda, že Plzeň coby veskrze ofenzivní tým nutí soupeře k co největšímu počtu faulů, platí, že se neměří všem klubům stejně.

Repreúlet! Fotbal si popletl soupeře: Místo Koreje vybral hokejovou Kanadu

Samozřejmě, třeba pražská Slavia je dnes úplně jiný útočný „level“ než Viktoria Plzeň, ale skutečnost, že už si přes 40 (!) utkání nekopla jediný pokutový kop (přičemž jen na podzim měla zcela jasně zahrávat dva), je šílená. A něco tady nehraje.

Ostatně na druhou stranu – proti Plzni – byly za stejné období nařízeny jen tři pokutové kopy.

Možná někoho překvapím, ale nemyslím si, že jde v poslední době o nějaké „předem organizované zářezy“. Podstatu věci vystihl ve velmi statečném interview pro deník Sport pravidlový expert NOVA Sportu a Fandy Robert Henn: „Vše je dané tím, z jakých lidí je komise rozhodčích složena. Vím, odkud vítr fouká, kolikrát bylo v novinách zveřejněno, kdo sedí ve VIP lóži vedle koho. Takhle to u nás funguje, rozhodčí jsou jen loutky, a proto chybují všichni, protože vědí, že se něco může stát a sudí může být tím dalším, kdo z listiny zmizí. Proti lidem, kteří tomu teď vládnou, nemáte vůbec šanci. Hrajete jejich hru a musíte být na té lodi, jinak zítra nemusíte být ani ve druhé lize.“

Katastrofální stav…


Komisi rozhodčích vede už přes dva roky, od „puče“, který v září 2011 režíroval ve výkonném výboru za zády ligových klubů majitel plzeňského klubu Tomáše Paclík, Dagmar Damková. V neformální spolupráci se svým partnerem a rovněž místopředsedou FAČR Romanem Berbrem.

„Kvůli nim je stav rozhodčích katastrofální. Jestliže máme kvalitní rozhodčí, kteří jsou na mezinárodní scéně dobře hodnoceni, a my s nimi zameteme, abychom těm novým ukázali, že se nás budou bát… Tak to prostě funguje,“ dodává Henn ve Sportu.

Robert Henn má ale pravdu i v tom, že za dané situace „je pískat zápasy Plzně pro rozhodčí spíš za trest“: „V nich jsou sudí pod enormním tlakem. Jakákoliv chyba ve prospěch Viktorie je braná jako úmysl, proto ti rozhodčí ani kolikrát nevědí, co mají pískat.“

Tresty? Přísně tajné!


A co na to komise rozhodčích? Nic. Mlčí. Dagmar Damková odletěla s Romanem Berbrem v rozehrané soutěži na dovolenou do Austrálie. Předtím komise vydávala vůbec žádná komuniké, teď sice občas dá vědět, že se sešla, ale co řešila, tají. „Co hlava nebere, je to totální mlčení Damkové,“ napsal v deníku Sport kolega Ondřej Škvor. „Od začátku ligy fanoušek neví, jak za zda vůbec sudí za své chyby pykají, co vlastně podle komise chybou bylo a co ne. Je to informační embargo, které pochopitelně přiživuje úvahy, že to u sudích funguje na levačku,“ dodává Škvor.

Členka komise rozhodčích Evropské fotbalové unie (UEFA) Dagmar Damková na to nejspíš odpoví, že taková je praxe Evropské fotbalové unie, že oni také nezveřejňují tresty a hodnocení sudích. Jenže něco jiného je dlouhodobá domácí soutěž a něco jiného evropský pohár, že.

Nejvyšší čas na samostatnou ligu!


Ono je to ve fotbale vůbec divné. Zatímco funkcionáři UEFA mlčí jako hrob, prostořeký senilní stařík v čele světové Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Sepp Blatter si hloupě pouští pusu na špacír. Nedávno urazil Cristiana Ronalda, jemuž vyčetl i kadeřníka, a pak se mu musel rychle omlouvat.

Kdyby nevycházely skandální knihy o zkorumpovanosti FIFA pod Blatterovým vedením, bylo by to k smíchu. Takhle je to k pláči. Ostatně nebyl to první podobný trapas, před časem se Blatter „odborně“ vyjadřoval k problematice ženského fotbalu s tím, že by bylo nejlepší, kdyby fotbalistky nastupovaly v tangách.

Ovšem zpět k hlavnímu problému - obnažený je však hlavně český ligový fotbal. Nejvyšší čas, aby řízení samostatné Gambrinus ligy převzaly kluby sdružené v Ligové fotbalové asociaci (LFA). To by bylo vysoce transparentní. A sudí by přestali být pouhými loutkami v rukou svých loutkoherců.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Mohlo by zajímat:

Vraždění neviňátek! Duely jako Bayern – Plzeň do LM nepatří, snižují její prestiž

Plzeňský kotel udělal bojkotem skvělou věc: nenechme si fotbal ukrást svátečními snoby!


[img id="42427"]