Ronaldo zastínil Ibrahimoviče, Ukrajina v Paříži zaplakala

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Cristiano Ronaldo sám zařídil týmu Portugalska postup na mistrovství světa. Na gól při úvodní domácí výhře 1:0 v baráži se Švédskem navázal dnešním hattrickem v odvetě a postaral se o vítězství 3:2. Švédsku nepomohl ani skvělý výkon další hvězdy Zlatana Ibrahimovice, který se prosadil dvakrát. Postup slaví také Řecko a Chorvatsko.

Baráž mezi Portugalskem a Švédskem byla už dopředu označována jako souboj Ronalda a Ibrahimovice a to se vyplnilo. Ronaldo potvrzoval, že při útocích do otevřené obrany je těžko zastavitelný a ve druhé půli odvety poslal Portugalce do vedení, když sprint přes polovinu hřiště zakončil střelou k tyči.

Jenže pak přišly velké chvíle Ibrahimovice. Ten nejprve po rohu hlavou srovnal a čtyři minuty nato vstřelil z přímého kopu vedoucí gól. Švédsko se hnalo za třetím postupovým gólem, ale volného prostoru využil Ronaldo a dalšími dvěma brejky dokonal portugalský postup. V posledních šesti reprezentačních zápasech tak dal devět gólů.

Portugalci postoupili počtvrté za sebou, naopak Švédsko podruhé v řadě skončilo mezi zklamanými týmy, což se mu stalo naposledy v 80. letech.

Řekové, kteří si na MS zahrají potřetí v historii, v baráži vyřadili po výsledcích 3:1 a 1:1 Rumunsko, jenž na postup čeká od roku 1998. Řeckým hrdinou se stal útočník Konstantinos Mitroglu, který ke dvěma gólům z prvního utkání přidal dnes třetí a definitivně tak souboj rozhodl.

Nejlepší střelec řecké ligy Mitroglu potvrdil skvělou formu z Olympiakosu Pireus, když se ve 22. minutě vyhnul ofsajdové pasti Rumunů a ocitl se sám před brankářem Tatarusanuem. Při zakončení mu nedal šanci a poslal Řeky do vedení. Domácí v tu chvíli potřebovali vstřelit minimálně tři góly, aby vybojovali prodloužení, ale stihli jediný. O ten se navíc vlastní trefou postaral Torosidis.

Mistři Evropy z roku 2004 tak dostanou šanci, aby se poprvé v historii probojovali ze základní skupiny šampionátu. Při předchozích dvou účastech měli ze šesti zápasů jedinou výhru při celkovém skóre 2:15.

To Chorvatsko mělo postup mnohem složitější. První duel s Islandem skončil bez branek, domácí odvetu však Chorvaté zvládli a vyhráli 2:0, přestože hráli od 38. minuty bez vyloučeného Maria Mandžukiče. Na šampionátu se tak představí po osmi letech a počtvrté v historii.

Mandžukič sice poslal domácí do vedení, jenže v závěru poločasu se útočník Bayernu zapsal do zápasu i negativně. V souboji o míč podklouzl a nechtěně šlápl protihráči do rozkroku. Sudí to posoudil jako hrubou hru vůči soupeři a chorvatskou hvězdu vyloučil. I v deseti si však domácí věděli rady a nedovolili komplikace. Naopak Darijo Srna přidal pojistku.

Evropská baráž o účast na mistrovství světa 2014 - odvety:

Bukurešť: Rumunsko - Řecko 1:1 (0:1)

Branky: 55. vlastní Torosidis - 23. Mitroglu. Rozhodčí: Mažič (Srb.). První zápas 1:3, postoupilo Řecko.

Záhřeb: Chorvatsko - Island 2:0 (1:0)

Branky: 27. Mandžukič, 47. Srna. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). ČK: 38. Mandžukič (Chorv.).

Stockholm: Švédsko - Portugalsko 2:3 (0:0)

Branky: 68. a 72. Ibrahimovic - 50., 77. a 79. Ronaldo. Rozhodčí: Webb (Angl.). První zápas 0:1, postoupilo Portugalsko.

St. Denis: Francie - Ukrajina 3:0 (2:0)

Branky: 22. Sakho, 34. Benzema, 72. vlastní Gusev. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). ČK: 47. Chačeridi (Ukr.). První zápas 0:2, postoupila Francie.