TOP 10 afrických hráčů v novodobé historii Bundesligy

TOP 10 afrických hráčů v novodobé historii Bundesligy

Německá nejvyšší soutěž možná nemá tak bohatou zkušenost s hráči afrického původu jako tomu je ve Francii či Anglii. Přesto v Německu působilo mnoho velmi kvalitních Afričanů. Náš souhrn přináší 10 afrických hvězd, které okouzlily náročné německé publikum. Omezili jsme se pouze na hráče, jež hráli za reprezentaci některého afrického státu. Například David Alaba či Jerome Boateng v našem článku nefigurují.

Nejodstrašující debakly v historii této sluneční soustavy

9. Pierre-Emerick Aubameyang

Náš žebříček začíná jediným hráčem, který stále působí v německé Bundeslize. Křídelník dortmundské Borussie si zde své místo dozajista zaslouží. Svůj talent nejvíce rozvinul ve Francii, kde řádil v dresu Saint-Étienne. V létě 2013 se přestěhoval do Německa. V minulém ročníku dal gabonský rodák 13 branek. V probíhající sezoně se veze se špatnou formou celého týmu.

8. Arthur Boka

Hráč z Pobřeží slonoviny opustil Stuttgart po osmi odehraných sezónách. Německý klub vyměnil za slunnou Málagu. Jedná se o jednoho z nejlepších afrických levých beků minulých let. Na mezinárodní úrovni nedokázal vyhrát žádný velký turnaj. Může se však chlubit německým mistrovským titulem, který se Stuttgartem získal v roce 2007. Často označován jako “africký Roberto Carlos”.

[break]
9 největších přestupových přehmatů: Chybná rozhodnutí Arsenalu či Man Utd

8. Mohamed Zidan

Egyptský útočník se může pyšnit dvěma mistrovskými tituly (Brémy a Dortmund) a dvěma vítězstvími v Africkém poháru národů (2008 a 2010). Na klubové úrovni na sebe Zidan poprvé upozornil v dánském Midtjyllandu. V německém prostředí se nejvíce prosadil ve Werdery Brémy a v Mohuči. V ročníku 2006/2007 dal za Mohuč 13 branek. Prožil i dvě úspěšné sezóny ve Vestfálsku. V současnosti dohrává svoji kariéru v Emirátech.

7. Hany Ramzy

Další zástupce egyptské fotbalové školy. Do Bundesligy ho přivedl legendární německý kouč Otto Rehagel. Ramzyho první štací byl Werder Brémy. Brzy se stal oblíbencem místních fanoušků. Po čtyřech letech se přesunul do Kaiseslauternu, kde strávil dalších sedm úspěšných let. Svoji kariéru zakončil v Saarbrückenu. V roce 1992 byl vyhlášen jako nejlepší libero Afrického poháru národů. V téže soutěži dovedl v roce 1998 jako kapitán Faraony k vítězství.

[break]
TOP 10: Magické momenty Lionela Messiho od jeho počátků v Barceloně

6. Sunday Oliseh

Jeho kariéru hodně přibrzdila zranění. Nebýt jich, mohl Oliseh skončit v žebříčku ještě o něco výše. Pokud byl zdráv, prokazoval svoje mimořádné kvality. Hrál za Ajax, Lutych, Genk či Juventus. V Bundeslize vystřídal tři týmy (1. FC Köln, Bochum a Dortmund). V Německu prožil nejlepší léta své kariéry. Za jeho působení v Borussii se z něj stal jeden z nejlepších středních záložníků. S klubem vyhrál titul (2001/2002) a zahrál si i finále Poháru UEFA (2001/2002). Byl spoluhráčem Tomáše Rosického a Jana Kollera.

5. Rigobert Song

Kamerunská legenda vystřídala ve své kariéře mnoho klubů. Hrál za Méty, Salernitanu, Liverpool, West Ham, Galatasaray a další. Chvíli strávil i v Bundeslize, kde odehrál 16 utkání v dresu 1. FC Köln. Tudíž má právo být v tomto přehledu. Patří mezi nejlegendárnější africké hráče. Tento obránce se zúčastnil rekordních osmi Afrických pohárů národů. Dva turnaje dokázal vyhrát. Proslulý byl i pro jeho extravagantní vizáž.

[break]
Srovnání kádrů Blues a Bílého baletu: Který z nich má větší kvalitu?

4. Tony Yeboah

Během svého působení v dresu Frankfurtu se Yeboah vypracoval v jednoho z nejlepších útočníku německé soutěže. Dvakrát se stal nejlepším střelcem Bundesligy. Ghanský hráč byl potentním útočníkem, který dokázal střílet krásné góly. Dařilo se mu i v anglické lize, kde oslnil v barvách Leedsu United. Rychlý, silový hráč, který pro technickou finesu nejde daleko - takhle si ho němečtí fanoušci pamatují dodnes.

3. Sammy Kuffour

Ghanský střední obránce možná nezaznamenal tolik individuálních úspěchu jako jeho afričtí kolegové, nicméně o jeho týmových trofejích v barvách Bayernu Mnichov nelze mlčet. Dle počtu trofejí by byl Kuffour historicky nejlepším africkým hráčem v dějinách Bundesligy. Vyhrál 6 mistrovských titulů a rovněž se účastnil památného finále Ligy mistrů v roce 1999, kdy Bayern v posledních minutách zkolaboval a radoval se Manchester. O dva roky později si tuto nepříjemnost kompenzoval.

[break]
Dream Team Manchesteru United: David Beckham se do sestavy nevešel!

2. Jay-Jay Okocha

Nigerijská legenda svůj potenciál naplnila na 100 %. Sedmkrát byl vyhlášen nejlepším fotbalistou své země. Jednou vyhrál Africký pohár národů a na MS v roce 1998 dovedl Nigérii mezi 16 nejlepších celků. V Německu dal o sobě vědět v týmu Frankfurtu. Za klub odehrál 90 utkání, v nichž dal 16 branek. Po neshodách s Juppem Heynckesem musel tým opustit.

1. Abédi Pelé

Vítězem se stává Pelé. Abedi Pelé. Bývalý ghanský reprezentant je mnohými odborníky považován za nejlepšího afrického fotbalistu všech dob. Sám Pelé ho zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů této planety. V Bundeslize se mihl v dresu Mnichova 1860. V klubu odehrál 50 zápasů a dal dva góly. Největších úspěchů dosáhl ve francouzské Marseille. Zde v roce 1993 vyhrál i Ligu mistrů.

Magický ročník 98: Nejtalentovanější hráči barcelonské akademie La Masia