Nizozemci zavádějí video, zatímco Češi líbají Blatterovi zadek!

Nizozemci zavádějí video, zatímco Češi líbají Blatterovi zadek!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Je to tady! Co nedokázalo zbabělé vedení FAČR – ať už s Haškem nebo Peltou v čele – je na světě! Nizozemci se po osmnáctiměsíčním testování rozhodli, že video (nejen pro brankovou čáru, ale i pro penalty, červené karty a gólové příležitosti) oficiálně použijí v pětadvaceti zápasech Holandského poháru. Gijs de Jong, ředitel Nizozemského fotbalu svazu (KNVB) prohlásil, že zavedení videa ve fotbale je nevyhnutelné. A co víc, šéf nizozemského fotbalu, Michael van Praag, se právě rozhodl koncem května na kongresu FIFA kandidovat proti Blatterovi na předsedu Světové fotbalové federace. Kdyby vyhrál, byla by nejspíš cesta k celosvětovému využití videa otevřena nečekaně rychle.

TOP 25: Dnes vás vítá Pavel Čapek aneb Jak zničit fotbal na 5

Konečně! Ale na jakou stranu se postaví čeští „zpátečníci“? Český propagátor videa do fotbalu Robert Henn měl se svým projektem ve spolupráci s TV NOVA už dávno všechno vyzkoušeno. Češi měli před Nizozemci několik let náskoku. Výsledek? „FIFA ani UEFA nám to nedovolí,“ papouškovali zbaběle všichni zodpovědní představitelé českého fotbalu.

Ministr Chládek marně apeloval na vedení FAČR


A to přesto, že současný „ministr školství a sportu“ Marcel Chládek na ně apeloval ještě coby senátor, aby video přednostně do českého fotbalu zavedli. Ostatně se kvůli tomu – za ostudného nezájmu vedení FAČR – konalo na půdě Senátu oficiální slyšení. Chládek – již coby ministr - loni v rozhovoru pro magazín HATTRICK, slíbil, že v tomto svém úsilí bude pokračovat a pokusí se přesvědčit i předsedu FAČR Miroslava Peltu.

Nyní se pozornost světového fotbalu místo k Česku logicky obrací k Nizozemsku. V Anglii už používají video pro brankovou čáru, od příští sezony napodobí Premier League v tomto směru i německá bundesliga a italská Serie A. Holanďané jsou však dále – používají video i pro další sporné, např. penaltové situace.

Z bývalých zkušených rozhodčích se stanou videoasistenti. „Jejich rozhodnutí trvá maximálně patnáct vteřin. Do té doby je rozhodnuto,“ napsal prestižní britský deník The Times, který měl možnost rok a půl nizozemský experiment sledovat.

„Největší věcí bylo konečné rozhodnutí ve smyslu ‚Dobře, pojďme do toho!‘,“ prohlásil po úspěšném, půldruhého roku dlouhém testování, ředitel Nizozemského svazu Gijs de Jong.

Takové pokrokové a odvážně fotbalové funkcionáře, žel, v Česku nemáme.

Začne Synot vyvíjet fotbalové videotechnologie?


Nyní už je zavedení videa do fotbalu v budoucnu nepochybné. Otázkou je jenom: kdy a jaké budou detaily. V Česku jsme o oficiální experimentální prvenství - kvůli zbabělosti, lenosti a absenci jakékoli vize místních fotbalových představitelů - přišli.

Nicméně třeba největší sponzor ligy firma Synot a její příslušná oddělení dobře vědí, která bije. Ostatně majitel Synotu Ivo Valenta se už loni v předvolebním rozhovoru pro MF DNES jednoznačně vyjádřil, že vývoj a výroba budoucích technologií ve fotbale jeho firmu velmi zajímá. Na rozdíl od šéfů nejpopulárnějšího českého sportu Valenta dobře a s patřičným předstihem ví, jak se bude fotbal vyvíjet. Nejspíš i proto do sponzorování nejvyšší české soutěž šel.

V této souvislosti je i zajímavá čerstvá kandidatura předsedy nizozemského svazu Michaela van Praaga, jenž se stal už šestým ohlášeným uchazečem o místo v čele Světové fotbalové federace (FIFA).

Sedmašedesátiletý funkcionář tak doplnil úřadujícího prezidenta Seppa Blattera, někdejšího zástupce generálního sekretáře Jéroma Champagnea, jordánského prince Aliho bin Husajna, bývalého francouzského reprezentanta Davida Ginolu a velmi vlivného hráčského nizozemsko-italského agenta Mino Raiolu, jenž mj. zastupoval Pavla Nedvěda a Zdeňka Grygeru.  Podporu hledal také chilský funkcionář Harold Mayne-Nicholls.

Podle funkcionáře FIFA Domenika Scaly žádnou z kandidatur nebylo brát jako oficiální, protože nebyly splněny potřebné náležitosti. Uzávěrka kandidatur na předsedu FIFA je ve čtvrtek 29. ledna. Volit se bude 29. května na kongresu v Curychu.

„Je na čase, aby se situace kolem FIFA uklidnila, abychom se mohli plně soustředit na fotbal,“ uvedl ve svém prohlášení Van Praag s tím, že v úterý 27. ledna předloží dopisy pěti svazů, které ho k volbě nominovaly a jsou ke kandidatuře nutné.  

Bývalý šéf Ajaxu se prý rozhodl kandidovat poté, co viděl, že Blatter nemá žádného vážného protikandidáta. Osmasedmdesátiletý Švýcar vede FIFA od roku 1998 a jeho působení provází řada korupčních skandálů. Naposledy pověstí fotbalu otřáslo vyšetřování možného uplácení při volbě pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (vyhrálo Rusko) a 2022 (Katar).

Fanoušci mají právo ovlivňovat kroky FAČR!


Britský investigativní novinář Andrew Jennings, autor světoznámé knihy „Faul! - tajný svět FIFA: úplatky, zmanipulované volby a skandály s lístky“, před čtyřmi lety v rozhovoru pro Rádio Česko prohlásil:

„Jestli český svaz volil Blattera, řekněte jeho členům, ať se ani nevracejí domů. Řekněte jim: Zůstaňte v Curychu. Jste zrádci českého fotbalu. Český fotbal nepotřebuje, aby jeho zástupci líbali Blatterovi zadek.“

Zlatá slova. Jenže i Haškovo vedení v roce 2011 Blattera volilo. A předsedkyně komise rozhodčích FAČR (i její partner, místopředseda FAČR Roman Berbr) Dagmar Damková se svým přátelstvím s Blatterem veřejně chlubí.

„Dnešní FIFA i národní fotbalové svazy představují do sebe zahleděný svět bafuňářů, o které je z Curychu velmi dobře postaráno. Oni nereprezentují své fanoušky. Jsem si jistý, že kdybyste dnes vyšli na ulici kteréhokoli evropského města a nahlas říkali, že Sepp Blatter je skvělý chlap, tak se vám lidé vysmějí. Proč to tedy dělají fotbaloví činovníci? Protože nejsou v kontaktu s fanoušky, kteří nemají žádné pravomoci - a to se musí změnit. Fanoušci by měli mít právo ovlivňovat kroky své národní federace, jenže funkcionáři se je budou snažit udržet mimo hru. Fanoušci a ministři sportu by proto měli vyvinout na činovníky tlak. Jistě, bafuňáři tvrdí, že se nesmí zatahovat politika do sportu. Ale copak nevolíme své politiky? Tak proč bychom je neměli přinutit, aby veřejně vystoupili a jménem fanoušků řekli: Naše federace ztratily kontakt s realitou a některé jsou zkorumpované. Mimochodem, každá federace by měla zveřejňovat všechny své dokumenty. Pak by to musela udělat i FIFA a za jediný den by v ní bylo uklizeno,“ řekl mj. Andrew Jennings v Rádiu Česko.

Jsem velmi zvědav, zda koncem května budou Češi, tedy Miroslav Pelta, znovu volit Blattera, nebo konečně zvolí pokrok.

Video znamená pokrok – v Nizozemsku jdou na to!


Pokrok znamená nejen odstranění Blattera z funkce šéfa světového fotbalu, ale i výše zmíněné video do fotbalu. Ano, i mezi fotbalovými fanoušky jsou konzervativci, kteří nemají rádi novinky. Jsem však přesvědčen o tom, že většina z nich si video přeje. Protože je spravedlivé a hlavně omezuje případná korupční jednání rozhodčích a jejich moc. Pro poctivé a čestné sudí je pak video jednoznačně v jejich nelehké úloze velmi vítaným pomocníkem.

V Nizozemsku jdou na to! A navíc nabízejí svého předsedu za šéfa světového fotbalu. Češi, kteří měli svůj videoexperiment o několik let dříve vyzkoušený, mohou jen tiše závidět. I když Nizozemce v září v kvalifikaci ME 2016 v Praze na Letné šťastně porazili.


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="41370"]