Kázal vodu, pil víno. Proč Snodgrass nekopl penaltu vedle?

Kázal vodu, pil víno. Proč Snodgrass nekopl penaltu vedle?

[hot]ZAOSTŘENO NA OSTROVY[/hot] Nevídanou gólovou smršť přinesl sobotní den v anglické PremierLeague, protože ve všech šesti sehraných zápasech dal domácí tým vždy tři a víc branek. Góly ale nejsou všechno. Nemusejí padat za každou cenu. A ví to hlavně záložník Hullu Robert Snodgrass.

Co se stalo? Snodgrassse v zápase s Crystal Palace řítil v pokutovém území do zakončení, načež proti němu vystartoval hostující zadák Scott Dann. Domácí středopolař asi správě tušil, že ho zadák Eagles může „sestřelit“, jenže ouha, Dann se skluzu vyhnul a Snodgrass se bez cizího zavinění skácel k zemi. Penalta, 1:0 pro Hull. Autor gólu: Robert Snodgrass.

„Měl by se stydět, tuhle penaltu si prostě sám vyrobil,“ běsnil po zápase trenér CrystalPalace Alan Pardew, jehož svěřenci nakonec urvali z divoké přestřelky remízu 3:3.

Pravda, Snodgrass se po zápase kál. Na svém twitteru uveřejnil slova lítosti. „Omlouvám se. Nebyla to penalta,“ napsal.

Tím ale záležitost neskončila. Většina fotbalových příznivců skotského reprezentačního záložníka dál napadala za simulování. I na to měl Snodgrass vysvětlení. Podle jeho slov je na vině vážné zranění kolena, které utrpěl v roce 2014 a které ho vyřadilo ze hry na šestnáct měsíců.

„Snažil jsem se skluzu vyhnout, čekal jsem ho. Hlavně když proděláte takový úraz, jaký jsem měl, do něčeho takového se nehrnete. Chtěl jsem uhnout, soupeř ale neudělal nic, takže proto to vypadalo tak divně,“ hájil se Snodrgass.

Jedna z největších opor Hullu se logicky dostala ihned po situaci do sporu s Dannem, který mocně apeloval u rozhodčího, že k ničemu nedošlo. A měl pravdu. Nabádal i Snodgrasse, aby vše sudímu vysvětlil. „Byly v tom trochu emoce, ale je to na posouzení rozhodčího,“ krčil rameny záložník.

I když sudí penaltu logicky zpět nevzal, měl domácí středopolař pořád šanci uvést situaci do pořádku – a navíc hodně elegantním způsobem. Proč prostě míč z penalty nekopl mimo branku, když tvrdí, že o pokutový kop nešlo? Zvlášť, když je na ni sám určený. Kopnout míč vedle, mohl sklidit obdiv celého fotbalového prostředí a třeba soutěžit o cenu fair play. Snodgrass však zvolil variantu skórovat a ještě se z branky pořádně radovat…

Zpětné trestání simulantů? Zase otevřená otázka


Skotskému středopolaři se jako bumerang navíc vrátila i jeho slova před finále druhé ligy z letošního roku, kdy označil Fernanda Forestieriho z Sheffieldu Wednesday za simulanta, protože v předchozím vzájemném zápase dostal za tento prohřešek červenou kartu.

„Nafilmoval proti nám snad čtyři pády za poločas. To není pro fotbal dobré. Určitě bych nechtěl zápas vyhrát filmováním. Je mnohem víc hodnotnějších způsobů, jak spoluhráčům v zápase pomoct,“ prohlásil tehdy Snodgrass, který asi netušil, že o pár měsíců bude na pranýři právě on.

Situace ze sobotního zápasu navíc přišla pouze týden poté, co Dele Alli z Tottenhamu vytěžil penaltu z nepříliš vážně vyhlížejícího střetu s Kylem Naughtonem ze Swansea. I anglický reprezentant, který jinak bývá veleben za své fotbalové schopnosti, si hrubě pošramotil reputaci.

Řada osobností volá po možnosti trestat simulanty zpětně, což nyní nefunguje. Tento způsob lze v Premier League použít pouze v některých případech, například pokud se některý hráč pokusí vykoledovat fingováním zranění červenou kartu na protihráči.

Ale penalty, to je zatím hudba budoucnosti. „Pokud k tomu nesáhneme, podobné situace budeme vídat i nadále,“ tuší bývalý záložník Liverpoolu či Tottenhamu Danny Murphy, který nyní působí jako expert v BBC.

Tresty by neměly být peněžité, ale spočívat spíš v zastavení činnosti. To si aspoň myslí ragbyový rozhodčí Nigel Owens. „Pokuta na věci nic nezmění. Když máte možnost využít záznam, poznáte, že hráč filmoval a můžete ho podle toho potrestat. Vyřešilo by to spoustu problémů. V zápase je to pro sudího těžké postřehnout,“ míní Owens.