Pane Vrbo, dejte tam nějakého Karabce, jestli ho znáte, radil fanda Sparty. Žádná hitparáda, ale Slavia zase vede

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Dlouho se zdálo, že vítězem velké ligové neděle bude Viktoria Plzeň, která ještě dvacet minut před koncem vedla na Spartě 2:0 a mohla několikrát přidat třetí gól. Letenští však i zásluhou změnám v sestavě díky Hložkovi v nastavení vyrovnali na konečných 2:2. Takže se smál třetí – mistrovská Slavia. Ta už odpoledne vydřela v Uherském Hradišti proti Slovácku (1:0) cennou výhru, když svůj  kombinační až profesorský fotbal z poslední doby vyměnila za boj od podlahy. K návratu na první místo (o skóre) před Plzeň jí pomohla jediná vydařená akce zakončená Lingrovým gólem do šatny. Sparta, jež byla po středeční pohárové výhře v derby (2:0) na koni, tak nyní ztrácí na oba rivaly čtyři body.

Tabulka pravdy, zohledňující zápasy doma/venku, staví slávisty, jež hráli doma v jedenadvaceti kolech jen desetkrát, zatímco Sparta i Plzeň už jedenáctkrát, ještě výš.  Slavia v ní má jedenadvacet plusových bodů, Viktorka osmnáct, Sparta čtrnáct.

Změnit, či potvrdit to může už víkendové 22. ligové kolo se zápasy České Budějovice-Plzeň (sobota, 18.00), Jablonec-Sparta (neděle, 15.00) a Slavia-Bohemians (neděle, 18.00). Už ve čtvrtek ale čekají Slavii (18.45, ČT 2) a Spartu (21.00, Sport 1) náročné úvodní duely play off Evropské konferenční ligy v Istanbulu s tamním Fenerbahce, resp. na Letné s Partizanem Bělehrad.

Vrba mluvil v průběhu utkání o prostitutkách a jejich nástroji

Po zasloužené vršovické výhře v MOL Cupu nad Slavií panovala před prestižním duelem s Plzní na Letné velmi optimistická nálada. Jenže trenér Pavel Vrba postrádal zraněného Krejčího mladšího a navíc udělal další tři změny ve vítězné sestavě. Anglické pravidlo „Never change a winning team“ (Nikdy neměň vítězné mužstvo) tak nebylo/nemohlo být naplněno.

Fanoušci diskutující na serveru idnes.cz byli ovšem k Vrbovým změnám kritičtí.

„Slyšel jsem dobře, že Sparta má osm hráčů základu a širšího kádru na marodce? Kdo tam, proboha, dělá fyzioterapii?“ ptal se třeba David Vobecký.

„Haraslín s Peškem měli na podzim skvostný nástup a pak zvadli, Minčev je omyl, Pavelka už měl dávno hrát v Liberci nebo Bolce... Vrba se sice snaží nelosovat z klobouku, ale stejně se do sestavy ne a ne trefit,“ konstatoval Antonín Stedina.

Ze Sparty mi v půli přijdou nejlepší Staněk, Hejda, Sýkora, Čermák a Bílek s Horváthem. Tedy alespoň co se týče ‚rodokmenu‘.  Největší nebezpečí pak pro Spartu znamená jednoznačně brankář Holec,“ rýpl si na Twitteru šéfreportér Seznamu Zprávy Luděk Mádl.

A nespokojený hlas zněl i z letenských tribun, kde se mohlo kvůli omikronu „tísnit“ jen tisíc diváků.  „Pane Vrba, dejte tam nějakého Karabce, jestli ho znáte!“, volal na sparťanského kouče jeden z nespokojených fanoušků z hlavní tribuny. Karabec přišel na hřiště v 56. minutě místo Haraslína (stejně jako Krejčí starší místo Peška), za jedenáct minut na to ještě vystřídal Dočkal Sáčka.

O tom, co si v průběhu utkání myslel Pavel Vrba, napověděl v diskusi na idnes.cz čtenář František Řehounek: „Krásně jsem odečítal Vrbovi ze rtů, bohužel, kvůli zdejším přísným pravidlům, vám nemohu trenérovo vyjádření zprostředkovat. Snad alespoň mohu naznačit, že hovořil o ženách, provozujících nejstarší řemeslo světa, a pak zmínil jejich hlavní pracovní ‚nástroj‘.“

Na konci utkání – díky vyrovnávacímu Hložkově gólu – mohl být Vrba přece jen o dost spokojenější.

„Láďa Krejčí mladší patří ke klíčovým hráčům. Jeho absence asi měla vliv na hru naší středové řady. Až s příchodem Bořka Dočkala se to zrychlilo. Dával tam dlouhé balony, které má v popisu práce Krejčí II. Mezihru jsme měli velice složitou a komplikovanou. Ani jsme se nedostali do žádné příležitosti. Až s příchodem Bořka se hra zrychlila. I standardní situace byly mnohem lepší. Z toho možná vyšlo to, že jsme urvali bod,"  řekl, jak píšeme i na jiném místě efotbalu, sparťanský trenér Pavel Vrba.

Sparťanský kouč chválil Dočkala. Mně, stejně jako komentátorovi přímého přenosu na O2 TV Sport Tomáši Radotínskému, se spíš zamlouval Karabec, jehož si žádal už v první půli nespokojený letenský divák.

Bílek: „Šulcovy neproměněné šance? Obrovská chyba“

Ovšem ani Karabec, ani Dočkal by s výsledkem šlágru kola nic nezmohli,  kdyby plzeňský Mosquera za stavu 0:2 a náhradník Šulc za stavu 1:2 (ten dvakrát nebo dokonce třikrát) proměnili své obří šance.

„Kluci si za prvních sedmdesát minut zaslouží pochvalu. Pak si Sparta vytvořila tlak, my naše příležitosti neproměnili,“ konstatoval smutně plzeňský trenér, jinak ovšem sparťanská legenda, Michal Bílek.

„Šulcovy neproměněné šance v závěru? Je to obrovská chyba. Pavel měl dvě stoprocentní šance, které rozhodly o tom, že jsme na Letné nevyhráli. Bylo by pravděpodobně rozhodnuto. Budeme pracovat na tom, aby koncovku zlepšil. Připravili jsme se dobře, Spartu jsme do ničeho nepouštěli. Je to škoda, že nevezeme tři body, když jsme si na Letné  vytvořili tolik šancí. Zda nás nepovedený závěr v dalším průběhu ligy poznamená?  Myslím, že by ho to mělo naopak posílit. Náš výkon byl velmi dobrý, potřebujeme ho ho v každém zápase opakovat. A s Pavlem Šulcem budeme pracovat na tom, aby to hodil za hlavu a pracoval tak, aby si příště v koncovce počínal líp,“ dodal vyrovnaný Bílek, který byl se svým mužstvem jen pár vteřin od velikého úspěchu.

Trpišovský tentokrát vybral bojovníky

„Žádná fotbalová hitparáda to nebyla,“ uznal po vydřené výhře 1:0 na Slovácku slávistický trenér Jindřich Trpišovský. Ten duel bez šancí opravdu rozhodla jedna jediná vydařená kombinace z předposlední minuty prvního poločasu, kterou zakončil tříbodovým gólem Ondřej Lingr.

„Všichni hráči podali zodpovědný výkon v defenzivě. Neuhýbali z osobních soubojů. Díky tomu se nám dařilo držet domácí daleko od naší brány. Nepustili jsme je do vážnějšího ohrožení. Slovácko mělo hodně standardních situací, ale povedlo se nám vyndávat balony ven, takže nevznikaly ve vápně nebezpečné situace. A podařila se nám hezká akce, kterou jsme dohráli až do konce. Věděli jsme, že kdybychom inkasovali, pak bychom těžko skóre obraceli. Uzpůsobili jsme tomu některé posty v sestavě. Snažili jsme vybrat odolné hráče. Věděli jsme, že domácí budou mít jako vždy enormní nasazení. Zápasy v Hradišti jsou vždycky složité. Slovácko je tým z nejužší špičky - výsledkově, způsobem hry, díky trenérovi, díky svým hráčům. Je velice nepříjemné v dostupování, napadání. I v prvním podzimním zápase (2:1 v Edenu pro Slavii – pozn. aut.) bylo v některých fázích lepší,“ uznal Trpišovský.

Lingr: „Ukázali jsme koule“

„Obrovsky cenné tři body.  Nebylo nic snadného se po těch našich jarních neúspěších zvednout, ale když jste ve Slavii, musíte ukázat, že na to máte koule. A to jsme ukázali. Byl to nezvyk, jsme zvyklí nahánět soupeře, presovat, ale taktika byla jasná, řekli jsme si to v kabině, že to musíme zjednodušit. Podařilo se, vyšlo to. A také si myslím, že kdyby dalo první gól Slovácko, tak v Uherském Hradišti prohrajeme. Naštěstí jsme tu první branku vstřelili my,“ potvrdil úspěšný slávistický střelec Ondřej Lingr.

Jinak Slovácko se na jaře střelecky trápí podobně jako Slavia. Jeho vršovický duel s Pardubicemi byl odložen kvůli střevní viróze Východočechů, ve středečním poháru v Olomouci sice Uherskohraďští postoupili do semifinále, ovšem bez gólu ve 120 minutách hrací doby (0:0 po prodloužení, 4:2 na penalty), proti Slavii se v neděli opět neprosadili.

Jak napsal ve fanouškovské diskusi na idnes.cz  Pavel Sladovník: „Slovácko s jedinou střelou na branku v 96. minutě, když rozhodčí ukazoval čtyři minuty nastavení, nemohlo Slavii ohrozit.“

Vypadá to tedy, že o titul bude válčit jen silná trojka Slavia, Plzeň, Sparta. Slovácko (39 bodů, zápas k dobru) se kromě Mol Cupu může soustředit na boj o čtvrté místo s Baníkem Ostrava (rovněž 39 bodů), který v sobotu večer nečekaně doma podlehl stále se lepšícím Teplicím (2:4).

Slavia na Fenerbahce a s Bohemians, Sparta s Partizanem a v Jablonci, Plzeň v ČB, PSG - Real, Inter - Liverpool!