Sparta i Slavia v Lize mistrů. Co do pomoci Ukrajině určitě

Sparta i Slavia v Lize mistrů. Co do pomoci Ukrajině určitě
KOMENTÁŘ

Velké fotbalové kluby v dnešním světě už dávno nemají roli čistě sportovně-zábavnou. Lidé od nich očekávají společenskou odpovědnost a praktické projekty, ve kterých sportovní organizace vracejí komunitě její podporu. Zatímco fanoušci Sparty a Slavie mohou kritizovat někdy slabé výkony svých miláčků na trávnících rovněž nevalné kvality, na pomoc, kterou S+S poskytují nezištně prchajícím Ukrajincům, mohou být pyšní. Má totiž špičkové evropské parametry.   


Fanoušci obou největších pražských, potažmo českých klubů, jsou známí svou neobyčejnou kritičností. Plně uspokojit jejich fotbalovou duši je momentálně hlavně u sparťanů téměř nemožné. Chtějí po klubu svého srdce, aby byl v Evropě konkurenceschopný, což předváděná hra Vrbova ensemblu momentálně při nejlepší vůli není. Jestliže letenští už málem zapomněli, jaký je to pocit hrát elitní Ligu mistrů, jejich pomoc napadené Ukrajině parametry Champions League při pohledu napříč Evropou bezesporu má. O Slavii se ostatně dá říct totéž.   

Od škarohlídů neuznávajících kouzlo nejmasovějších sportu téhle planety občas zaznívají pochybnosti o tom, co české společnosti fotbal, který doprovázejí nejrůznější nešvary, od násilí přes rasismus až po korupci, vlastně přináší. Teď se jim od pražských “S” dostalo té nejlepší možné odpovědi. Pomoc Sparty a Slavie ukrajinským uprchlíkům byla rychlá, velkorysá a bezpodmínečná. Žádné formulace typu “zvažujeme, že…” 

Sešívaní prostě šli a v hotelu, který je součástí tréninkové centra v Edenu, stejně jako v klubových prostorách v Xaverově, ubytovali s plnou penzí více než stovku ukrajinských žen a dětí. Neptají se, kdo jim zaplatí elektřinu a jistě další enormní náklady, nebo netlačí na to, aby pomoc byla jen dočasná. Podpora, jíž se pak od klubu a fanoušků dostalo ukrajinské dvojici Kačaraba - Talovjerov, byla stejně spontánní jako dojemná. 

Sparťané zase vymysleli skvělý projekt kontinuálního 24hodinového vysílání na klubovém YouTube kanálu, kde se v rozhovorech s moderátory vystřídalo 48 osobností spojených s ACS, včetně několika hráčů sparťanského áčka. Na pomoc Ukrajině se během této akce vybralo více než půl milionu korun. Potlesk vestoje by si zasloužilo i vyslání klubového autobusu na slovensko-ukrajinskou hranici pro malé hráče ukrajinského klubu FC Minaj a jejich rodinné příslušníky. Ani letenští svou pomoc, která zahrnuje ubytování, tréninky i školní docházku, časově neomezují.    

Chování Slavie a Sparty je třeba vyzdvihnout tím spíš, že si za něj obě organizace žádné body do tabulky nepřipíšou. Právě od těchto klubů a jejich hráčů očekáváme, že budou představovat vzory pro děti a mládež, o čemž lze někdy úspěšně pochybovat. Už během očkovací kampaně proti covidu-19 a teď znovu v prvních březnových dnech na Letné a v Edenu ukázali, že vědí, co je to společenská odpovědnost a že jim nejde jen o kopání do míče. V tomto směru ukázal český klubový fotbal příslušnost k evropské špičce a je to pohled neobyčejně příjemný.    

Dny hrůzy pro 1000 zaměstnanců Chelsea

Jiří Hošek - novinář a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně, který se dlouhodobě zajímá o Premier League