eFotbal

Chceme fotbalové gladiátory a vytvoříme z nich trosky

eFotbal
Chceme fotbalové gladiátory a vytvoříme z nich trosky
Chceme fotbalové gladiátory a vytvoříme z nich troskyFlashscore
Angažovat, štědře zaplatit, vyždímat, odhodit. Ano, tuhle taktiku při angažování nových kádrů praktiku celkem hodně firem. Světový fotbal a jeho aktéři se tomuto přístupu ve vztahu ke svým nejzářivějším hvězdám bohužel velmi přiblížil. Pak se ovšem nemůžeme divit, že jsou všichni ti Součkové, Kaneové, Riceové a další přehraní, podráždění nebo naopak otupělí, zranění, zkrátka nejsou v pohodě, pokud jsou vůbec k dispozici.
Reklama
Reklama

Rok výroby ojetého auta, o nějž máte zájem, je údaj směrodatný, ale ne zcela vypovídající. Můj konzervativní děda se svým embéčkem najel za 20 let tolik kilometrů, co jiný majitel v pohodě nasbírá za rok. Takovému Harrymu Kaneovi je 28, ale vzhledem k tomu, že za něj v garáži Tottenhamu už několik let není náhrada, má kapitán anglické reprezentace “najeto” podstatně víc. Hlavně vazy v kotníku mají parametry sportovce narozeného podstatně dříve. 

Speciál Kane by si zasloužil pečlivou generálku, dlouhodobě ten nejdražší program v automyčce a vyjížďky jen v nejnutnějším případě a za příznivého počasí. Místo toho je tenhle bourák namáhaný jako kůň zapřažený do pluhu pro zvlášť hlubokou orbu. Nejnověji takhle s Kanem v sobotu “oral” trenér Albionu Gareth Southgate, který svého útočníka číslo 1 nechal v této namáhavé části sezóny pro mě nepochopitelně hrát 89 minut v bezvýznamném přáteláku proti Švýcarsku. Harrymu naskákaly na tachometru další najeté kilometry v zápase, jehož přínos je z hlediska anglických příprav na listopadový světový šampionát v Kataru více než sporný. Půl hodinu odehrál proti Švýcarům rovněž Declan Rice, který má ve West Hamu na stupnici nepostradatelnosti taky 10 bodů z 10 možných. 

Kaneovi s Ricem nejspíš skončí sezóna až 14. června, kdy má anglická reprezentace nastoupit k zápasu Ligy národů proti Maďarsku, což je soutěž, jejíž červnové a zářijové termíny taky vzbuzují nejedno povytažené obočí. Nový ročník Premier League začíná kvůli katarskému MS šibeničně brzy, už 6. srpna. Třeba Tottenham Hotspur čeká v červenci lukrativní a marketingově důležité turné v jihovýchodní Asii, kdy se hlavně ve dvou zápasech v Jižní Koreji bude předpokládat, že desítky tisíc tamních fandů spatří na vlastní oči ikonický tandem Son - Kane. Na spolupráci nadějných náctiletých juniorů není nikdo moc zvědavý a vedení Spurs asi nebude chtít zklamat finančně velmi významný trh. Dovolená kapitána anglického národního týmu tak bude s velkou pravděpodobností ještě o něco kratší. 

Termínová listina předních fotbalistů působících v Anglii už není na hraně, ale dávno za ní. Mít tolik skvělých fotbalistů, že z nich manažer poskládá v podstatě dvě základní sestavy, si může dovolit asi jen Manchester City. Tudy asi cesta nevede. Fotbaloví tradicionalisté na Britských ostrovech to neuslyší rádi, ale podle mě je třeba okamžitě třeba zredukovat počet domácích pohárových zápasů. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale opakované zápasy FA Cupu v případě nerozhodného výsledku jsou relikt minulosti. S výjimkou závěrečných kol bych ani neprodlužoval. Remíza po 90 minutách? Bum, pentle. Kdyby se hlasovalo o zrušení Ligového poháru (Carabao Cupu), moje ruka by letěla vzhůru na podporu varianty “pro.”

Nejde jen o to, že každou minutou na place roste pravděpodobnost zranění hráčů, kteří potřebují taky někdy v kuse déle odpočívat. Plně zaslouženě. Současná zápasová nálož taky klade extrémní nároky na duševní svěžest fotbalistů. Aby měli Kane a spol. ten správný drajv, aby byli hladoví a namotivovaní, je někdy neřešitelný úkol i pro geniální psychology z řad trenérů. Argumentace, že jsou dotyční více než štědře placení podle mě už neobstojí. Nechci si zvykat na gladiátory - extremisty, kteří budou po 3 sezónách zralí na důchod. Jednotlivé národní svazy, UEFA nebo FIFA podle mě bohužel razí právě tuhle cestu. A je to špatně.          

Werner přiživil spekulace o návratu do Bundesligy. I v repre se cítí být platnější než v Londýně