"Mezi útočníkem a brankářem je nyní příliš velký rozdíl. Už nyní se promění přibližně 75 procent pokutových kopů, navíc mají hráči možnost pokračovat ve hře po případné dorážce," uvedl Collina v rozhovoru pro italský deník La Repubblica. "Brankáři by si na to měli stěžovat," dodal s nadsázkou.
Podle italského funkcionáře by mělo být pravidlo upraveno tak, aby kopající hráč měl pouze jednu šanci - pokud míč neskončí v síti, hra bude pokračovat odkopem od brány. Stejný princip platí i při pokutových kopech po prodloužení. "To by také zabránilo všem těm divadelním scénám, které občas následují po neproměněné penaltě," doplnil Collina.
Návrh vyvolal rozporuplné reakce. Zastánci Collinova návrhu tvrdí, že změna by zvýšila napětí a vyrovnanost hry. Odpůrci pro změnu poukazují na to, že penalty jsou udílené jako výhoda pro útočící tým v případě zmaření slibné útočné šance, a proto by měl být nepoměr sil v těchto situacích zachován.
Potvrdil také, že je zastáncem využití videa a automatizovaných ofsajdových čar. "Ve vzdálenosti 40 metrů od branky možná nejsou dva centimetry rozhodující, ale v pokutovém území se rozhodujícími stávají," řekl. "Dát do pravidel nějakou toleranci? Možná by to nějaké problémy vyřešilo, ale určitě by to situace i znesnadnilo. Díky technologiím můžeme rozhodovat s téměř absolutní přesností," věří.
Kromě změn v pravidlech se Collina vyjádřil i k rostoucí agresi vůči rozhodčím. V reakci na nedávné dění v turecké lize označil násilí proti arbitrům za rakovinu, která zabíjí fotbal. Podle něj jsou nejvíce ohroženi mladí rozhodčí, kteří teprve začínají a mohou kvůli podobným incidentům rychle skončit. "Každý, kdo miluje fotbal, by proti tomu měl bojovat, než bude pozdě," uzavřel 64letý Ital.