Úpadek Schalke je dlouhodobý. Pryč jsou doby, kdy tradiční klub bojoval ve vyřazovací části Ligy mistrů. Teď se topí v problémech a reálně hrozí, že spadne až do třetí ligy.
Kdo by to přitom před pár lety řekl? Druhé místo v bundeslize v roce 2018 a rok poté boj s Manchesterem City v Lize mistrů. Teď je ale situace úplně jiná. V posledních pěti letech Schalke dvakrát sestoupilo z elitní německé soutěže, což se týkalo i minulé sezony.
V roce 2020 bylo Schalke 31 zápasů bez výhry, o rok později přišel první sestup. Hned poté sice Die Knappen druhou bundesligu vyhráli, ale v dalším ročníku opět sestoupili. Co se tedy stalo?
Jedním z faktorů mohlo být to, že Schalke nezužitkovalo svou zlatou generaci. Joel Matip, Sead Kolasinac, Max Meyer, Leon Goretzka a Alexander Nübel. Tihle všichni odešli zadarmo. Pokud by se přitom sečetla jejich tehdejší hodnota, dalo by to 120 milionů eur.
Namísto toho se přiváděla nekvalita za velké peníze. Aby si Schalke udrželo konkurenceschopnost, často nakupovalo hráče za ceny, které přesahovaly zdravou hodnotu. Bohužel pro Schalke, většina těchto přestupů se ukázala jako propadák a hráči odcházeli levněji do jiných klubů. Tato špatná strategie vedla ke ztrátám ve výši 91,5 milionu eur z neúspěšných přestupů. Špatná rozhodnutí o přestupech tedy vedla k celkovému deficitu ve výši 211,5 milionu eur.
Pár příkladů? Na výběr je opravdu hodně možností! Nabil Bentaleb přišel za 19 milionů eur, odešel za nula. Bez jediného eura náhrady odešel i Sebastian Rudy (příchod za 16 milionů eur), Omar Mascarell (12,5 milionů eur) nebo Franco di Santo s Hamzou Mendylem (oba 6 milionů euro). Absolutně se nepovedl také příchod švýcarského střelce Breela Embola. Ten přicházel s velkou pompou za bezmála 27 milionů eur, nicméně odcházel za 11.
Je to vlastně v totálním kontrastu s věčným rivalem, Borussií Dortmund. Ta se po špatných letech vyšvihla zpět na výsluní, a to díky vynikajícím trenérům a skautingu. Schalke se však uchylovalo k větším přestupům, místo aby se zaměřilo na dlouhodobý rozvoj. Tento přístup spolu s nedostatkem trpělivosti a neustálým střídáním trenérů a ředitelů přivedl Schalke do sportovní i finanční tísně (kterou „podpořil“ i odchod od dlouholetého partnera Gazpromu).
Nestabilita trenérů Schalke v posledních letech je kapitolou samu pro sebe. Od začátku roku 2022 se na trenérské lavici prostřídalo hned sedm trenérů. Ten poslední, Karel Geraerts, nastoupil teprve před dvěma týdny.
Tým z Gelsenkirchenu je momentálně v druhé německé lize třetí od konce, přičemž na poslední místo má náskok dvou bodů. Nejhorší obrana v soutěži, jen dvě výhry a k tomu čtyři porážky za sebou. Jak tohle dopadne?