eFotbal

Nevšední pohled v MSFL. V duelu ligových rezerv nastoupilo patnáct cizinců

David Zlomek
Rezervní tým Karviné
Rezervní tým KarvinéMFK Karviná
To, co se odehrálo v rámci 25. kola MSFL mezi rezervními týmy Karviné a Slovácka, není úplně běžné. Duel dvou béček sice na první pohled sliboval „jen“ klasickou třetiligovou bitvu, ale při pohledu na soupisky zaujala jedna věc – na hřišti se objevilo hned patnáct cizinců!
Reklama
Reklama

V sestavě domácí Karviné se objevilo sedm cizinců (ze 13 hráčů, kteří do utkání zasáhli), většina z nich byla z Nigérie (čtyři). Jednalo se o mladíky, kterým bylo od 18 do 20 let, takže stále ještě perspektivní hráči. K tomu se připojil polský kapitán Pavel Brzóska, Brazilec Carlos Eduardo a střídající Slovák Daniel Magát. Byť šlo o neznámá jména, u Karviné je třeba se mít na pozoru.

V jejím případě totiž nešlo o žádné překvapení. Klub už několik let sází na zahraniční posily v dorostu i béčku. Ne proto, že by chtěl šokovat, ale z nutnosti. "Kvůli poloze města máme problém poskládat kvalitní kádr z domácích hráčů,“ vysvětlil před časem sportovní manažer mládeže Petr Mašlej pro eFotbal, přičemž narážel na to, že mladíci z okolí volí mnohdy polskou cestu, ti nejlepší pak míří pochopitelně do Baníku.

A byť jsou to nyní neznámí hráči, brzy tomu může být jinak. Byla to právě Karviná, která na světla reflektorů vnesla Eduarda Santose (Plzeň, Slavia), Adriela Ba Louau (Plzeň), Davida Mosese (Slavia) nebo Rafia Durosinmiho (Plzeň). 

Právě na tuto linku naráží i Marek Bukovský, který má u třetiligové Hlubiny na starosti skauting pro A-tým, u kterého také působí. "Karviná žije ve stínu Baníku, tenhle kontext by se neměl zapomínat,“ souhlasí pro eFotbal. "Zajímaví kluci tak rychle mění adresu do větších klubů a není žádným tajemstvím, že vztahy mezi Karvinou a třeba právě Baníkem nejsou ideální a spoluprací by to asi nikdo z obou táborů nenazýval. Karviné tak v zásadě nezbývá nic jiného, práce s cizinci tam už má svou úspěšnou tradici.“

U Slovácka to tak vídaná věc není. Na straně jihomoravského týmu cizinců nastoupilo ještě víc – hned osm (čtrnáct hráčů zasáhlo)! Převážně se opět jednalo o hráče z afrického kontinentu, nastoupili i Slováci a Srb.

Utkání rozhodli právě dva Nigerijci. Už ve 2. minutě otevřel skóre David Okoromi, útočník Slovácka. O pět minut později přidal druhý zásah jeho krajan Samson Olayiwola. 

Slovácko se kdysi pyšnilo jednou z nejlepších akademií v republice, vždyť v jeho strukturách vyrostli bratři Sadílkové, kus času tam strávil také Matěj Kovář, brankář Leverkusenu, Michal Kadlec, Michal Trávník, Milan Heča, Filip Kubala, Michal Beran, Michal Kohút, Matouš Trmal nebo Filip Vecheta. Pokračovat by se dalo s několika dalšími jmény, každopádně mládežnické týmy již nemají takový lesk.

"U Slovácka vidím přechod do negativna, z líhně talentů je krajská dvojka. Možná je to odvážné tvrdit, ale Zlín má lepší mládež a pohledem z vnějšku to dělá skutečně dobře,“ dodává Bukovský. "Těžko se mi hodnotí, co přesně se stalo, ale v nějakém momentě se něco zanedbalo. A tak to musí suplovat cizinci.“

Konkurence je totiž neúprosná a nedávno si na to postěžoval i šéf klubu Petr Pojezný. "Kdyby nám nepřetahovaly hráče Slavia, Sparta… Zaregistroval jsem, že pan Bělák z Baníku říkal, že Morava na tom není dobře. Ale jak by na tom mohla být dobře, když nám to tu vybírají? Využili přestupního řádu, nic neporušili, ale likvidují konkurenci,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.