Momentálně nenajdete v Evropě českého útočníka s takovou fazonou. Od začátku listopadu (10. kolo Bundesligy) vstřelil v TOP 10 ligách na světě stejně branek jako Patrik Schick pouze Mohamed Salah z Liverpoolu.
Ke čtyřem trefám do sítě Freiburgu těsně před Vánoci přidal Schick další dvě branky proti Borussii Dortmund, přičemž ještě v obří šanci odmítl zkompletovat hattrick.
Nakonec zůstala opora Bayeru na 11 ligových gólech, což jej v tabulce střelců řadí na čtvrtou pozici. Před ním jsou Jonathan Burkard (12 branek), Omar Marmoush (14) a Harry Kane (15).
Konkurenti jsou na dostřel. Obzvlášť ve chvíli, kdy výběr Xabiho Alonsa nabírá znovu na síle a má v plánu tlačit z druhého místa na první Bayern Mnichov.
Paradoxně se dá říct, že stejně jako před třemi lety i letos bude Schick na dálku bojovat se světovou hvězdou Bayernu o první místo, pouze Roberta Lewandowského v této disciplíně nahradil o pět let mladší Kane.
Kromě koruny pro nejlepšího kanonýra levonohý bomber z Prahy dohání i klubové milníky. O víkendu si připsal góly číslo 53 a 54, čímž překonal jihokorejského útočníka Bum-Kun Chua (52) v počtu branek mezi zahraničními hráči v barvách Leverkusenu. Nyní má na mušce Dimitara Berbatova, který za Farmaceuty nastřílel 69 branek.
Schickova fazona v dresu Leverkusenu nápadně připomíná tu, kterou měl před třemi lety, kdy sezonu zakončil na 24 vstřelených gólech. Ostatně i tehdy měl v Bundeslize čtyřgólový večer, když jeho řádění odnesl Fürth.
V aktuálním ročníku pálí český reprezentant každých 51,1 minut, což je v Německu pomalu až raritní záležitost. Méně minut na gól v Bundeslize potřeboval už jen Andreas Albers ze St. Pauli (51). Ovšem dánský fotbalista odehrál jen 58 minut…
Schick je v tomto ohledu unikátem. V historii německé ligy neměl žádný hráč s minimálně deseti trefami v jedné sezoně menší počet minut na vstřelení gólu.
Z pohledu očekávaných branek asi nikoho nepřekvapí, že český střelec tzv. overperformuje. To znamená, že model xG mu spočítal, že měl nastřílet pouze 6,4 branek. Schick však hodnotu překonal o 4,6.
Více nad plán jede už jen Marmoush. Hvězda Frankfurtu, která je spojována s přestupem do Manchesteru City, vstřelila 14 branek, přičemž podle xG by se měla pohybovat kolem 8,1.
Opora Bayeru je však navíc nekompromisní a na gól nepotřebuje mnoho. Opta spočítala, že Schickovi stačí na vstřelení branky 2,8 střely. Pouze Jens Stage z Brém má méně (2,1), když vezmeme v potaz 21 hráčů, kteří mají alespoň šest branek v této sezoně.
Se Schickovou chladnokrevností souvisí i další metrika, která mu přičítá kredit. Ze vzorku 69 hráčů z TOP 10 lig, kteří mají osm a více gólů, nemá žádný jiný hráč lepší úspěšnost proměňování šancí (83,3 %).
To vede k myšlence z úvodu článku – může Schick překonat svoji dosud životní sezonu, kterou prožil v ročníku 2021/22 a kdy se zastavil na 24 trefách?
Exaktní odpověď vám nedáme, ale následující data mnohé napovídají. Když totiž porovnáme tři roky starou sezonu s tou současnou, dojdeme k tomu, že Schick tehdy potřeboval na vstřelení gólu 3,8 střel a pálil každých 87,2 minut.
Jeho přesnost střelby byla 56,3 %, přičemž nyní ji má 63 %. Co se týče proměňování šancí, pohyboval se český forvard na 54,8 %. Abychom však mírnili nadšení, i tehdy byl Schick hráčem, který nejvíce overperformoval s rozdílem xG 5,9.