eFotbal

Baník je o krok blíž k návratu na Bazaly. Stavba nového stadionu by měla začít v roce 2029

ČTK
Nové Bazaly by se měly začít stavět v roce 2029.
Nové Bazaly by se měly začít stavět v roce 2029.FC Baník Ostrava
Nový fotbalový stadion by se v Ostravě měl začít stavět v roce 2029. Sportovní stánek určený pro až 20.000 diváků za 2,5 miliardy korun má vzniknout v lokalitě Bazaly. Tedy v místě, kde slezský klub FC Baník Ostrava hrával své zápasy od roku 1959 do sezony 2014/2015. Zástupci ostravského magistrátu, klubu, Fotbalové asociace ČR (FAČR) nebo společnosti Vítkovice Aréna dnes v té souvislosti v Ostravě podepsali memorandum. Novinářům to řekla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
Reklama
Reklama

Signatáři memoranda chtějí usilovat o zajištění financování projektu nazvaného Nové Bazaly. Objekt má nabídnout co nejširší využití. Ať pro laickou veřejnost, či profesionální sportovce. Svými parametry stadion umožní konání kromě ligových i mezinárodních utkání. A to včetně zápasů české fotbalové reprezentace. Současně vrátí fotbal zpět do území Slezské Ostravy, původního místa působení klubu. Finální architektonický návrh stavby Nové Bazaly by mohl být znám v závěru roku 2025. Na jeho podobě nyní pracuje deset architektonických týmů z tuzemska i zahraničí, které se dostaly do druhého kola vyhlášené architektonické soutěže.

Projekt bude podle primátora Ostravy Jana Dohnala (Spolu) složitý a město zaměstná na řadu let. I proto musí být magistrát v symbióze s FAČR a klubem. Do konce května podle něj budou dokončeny návrhy. "Z nich vybereme čtyři, pět nebo šest, které pošleme do dalšího kola k rozpracování," řekl s tím, že v listopadu bude znám vítěz soutěže. Pak se bude připravovat projektová dokumentace. Proběhne i stavební řízení. Stavět by se mělo v roce 2029.

Bazaly za 2,5 miliardy budou novou dominantou Ostravy. V architektonické soutěži je deset studií

Dohnal dodal, že nový sportovní stánek nemá pouze ambici stát se nejlepším fotbalovým stadionem v zemi, nýbrž i novým architektonickým skvostem města. Dodal, že samotný projekt musí jít ruku v ruce i s provozním řešením stavby. "Proto je pro nás architektonická soutěž klíčová. Chceme vybudovat stavbu, která se stane magnetem pro sportovce i turisty napříč zemí," uvedl Dohnal.

Předseda představenstva FC Baník Ostrava Václav Brabec v té souvislosti novinářům řekl, že dnešní akt je symbolickým potvrzením toho, že projekt má širokou podporu. "Všichni chceme, aby vznikl nový fotbalový stánek. Věříme, že bude sloužit nejen Baníku, ale bude reprezentovat Ostravu i při mezinárodních zápasech," řekl Brabec.

Nový stadion, který umožní konání mezinárodních utkání včetně reprezentačních, by měl být certifikován podle standardu BREEAM (udržitelnosti budov). Součástí stavby má být muzeum klubu, ale i restaurace nebo fanshopy.

Bazaly by se mohly dočkat nového kabátu i vyšší kapacity. Ostrava už vyhlásila soutěž na projekt

Bazaly byly tradičním působištěm Baníku, fotbalisté se ale museli přesunout na Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích, protože původní už nevyhovoval stanoveným podmínkám. Fungování fotbalistů a atletů ve společném zázemí ale vedení města opakovaně označilo za poměrně problematické, kapacitně neudržitelné a výhledově navíc počítá na Městském stadionu s dalším rozvojem atletiky.

Bazaly se město rozhodlo odkoupit v roce 2013, klub měl tehdy značné finanční problémy. Město za areál zaplatilo zhruba 115 milionů korun a klub tím zachránilo před bankrotem. Nákup Bazalů měl řadu kritiků a na zastupitelstvu se ho podařilo prosadit až při opakovaném hlasování. Město následně nechalo areál opravit za zhruba 320 milionů korun a od roku 2019 slouží mladým fotbalistům i k tréninkům. Divácká kapacita stadionu hlavní hrací plochy je aktuálně 450 sedadel.