eFotbal

Kdo dýchá na záda Edenu či Letné? Stadiony v Ostravě, Hradci ani Teplicích to nejsou

Jakub Šafka
Tradiční mušle na Andrově stadionu v Olomouci letos přilákala fandy Slavie (na obrázku), Sparty i Baníku.
Tradiční mušle na Andrově stadionu v Olomouci letos přilákala fandy Slavie (na obrázku), Sparty i Baníku.Filip Fojtík / MFDNES + LN / Profimedia
Kvalitní zázemí rozhodně nerozhoduje kapacita, přesto největší tuzemské stadiony patří k těm nejlepším. Je to dáno kluby, které na těchto adresách sídlí, ale i možnosti využívat tato zázemí i na jiné kulturní akce. V posledních letech se nového prostředí dočkaly například Hradec Králové či Pardubice, další jsou v plánech. Které tuzemské stadiony patří k těm nejlepším?
Reklama
Reklama

5) Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty

Co do kapacity bychom jej v žebříčku nalezli až na desátém místě, přesto se Slovácko může pochlubit zázemí, které využívá i reprezentace. Sportoviště v Uherském Hradišti prošlo v roce 2003 kompletní přestavbou, aby vyhovoval podmínkám české nejvyšší soutěže.

Tehdy zmizela například atletická dráha či další zastaralé prvky. V roce 2014 prošel stadion další přestavbou a modernizací za účelem konání ME hráčů do 21 let, které toto město hostilo o rok později.

Svůj název nese na počest zesnulého hlavního iniciátora modernizace klubu a stadionu Miroslava Valenty.

4) Andrův stadion

Na Hané jsou patřičně hrdí na svůj stadion pojmenovaný jako Andrův. Domácí zápasy na něm hraje především tamní Sigma Olomouc, ale často jej využívá také česká reprezentace.

Se svou kapacitou 12 566 míst k sezení se řadí k těm největším v republice a pochlubit se může kromě kvalitního zázemí třeba i tribunou pojmenovanou po legendárním trenérovi Karlu Brücknerovi.

V budoucích letech je v plánu prodloužení západní tribuny až k brankové čáře na jižní straně nebo zastřešení celého stadionu.

3) Doosan Arena

Domácí svatostánek Viktorie Plzeň je znám také jako stadion ve Štruncových sadech. Západočeský klub na něm sehrál v posledních dvou dekádách celou řadu zajímavých utkání se zvučnými evropskými velkokluby, ale toto zázemí využívá pravidelně také česká reprezentace.

Původní stadion s atletickou dráhou z roku 1955 byl během roku 2011 přestavěn na moderní stadion s tribunami přímo u hrací plochy.

Od té doby prošel několika dalšími modernizacemi, ne vždy se však setkaly s pochopením veřejnosti. Fanoušci například v roce 2018 byli proti demolici Brány borců, která byla ve špatném technickém stavu.

2) Stadion Letná

V tomto případě nemáme na mysli stejnojmenné zázemí Ševců ze Zlína, nýbrž stadion, který pro domácí účely využívá pražská Sparta. Se svou kapacitou 18 349 míst se řadí na druhé místo v žebříčku největších tuzemských stadionů.

Od listopadu 2022 nese sponzorský název epet ARENA a na této adrese často můžeme spatřit v akci také českou reprezentaci. Budoucnost tohoto sportoviště je však nejasná, neboť Sparta zamýšlí vystavět na Strahově nový národní stadion, který by sama využívala pro své účely.

1)Fortuna Aréna

Pro fanoušky Slavie je tento stadion neodmyslitelně známý jako Eden, od července 2022 však nese sponzorský název společnosti Fortuna. Se svou kapacitou 19 370 míst na sezení se jedná o největší a nejmodernější stadion v Česku.

Ve Vršovicích jej využívají nejen sešívaní, ale i česká reprezentace, konají se zde i další sportovní a kulturní akce. V minulosti poskytl dočasný azyl například Bohemians 1905 pro ligová utkání či Plzni v rámci Ligy mistrů.

Současným vlastníkem je český podnikatel Pavel Tykač, který jej koupil spolu s většinovým podílem klubu SK Slavia Praha.