Trpišovského důraz na obranu je zřejmý. Zatímco za oněch osm sezon měli jeho svěřenci nejproduktivnější útok po základní části v pěti případech, vzadu vítězí, i když nejsou v tabulce nejlepší. Hezky to ilustruje sezona těsně před jeho příchodem, v níž Slavia s Jaroslavem Šilhavým získala titul, ovšem za 30 kol dostala víc gólů než druhá Plzeň.
Pro Trpišovského je zkrátka práce vzadu prioritou. "Chceme se o naši defenzivu opřít, jde o dlouhodobý trend," prohlásil loni v srpnu. Výsledek v následující sezoně? Pouze 11 míčů v síti jeho týmu za 30 kol, ve 20 z nich udržela Slavia čisté konto. Lépe na tom byla už jen v sezoně 2019/20 (10 obdržených gólů a 22 utkání s nulou).
To jsou mimořádná čísla, a to nejen v kontextu české ligy. Všiml si toho i samotný kouč červenobílých. "Máme nejméně inkasovaných branek v lize a nejvíc čistých kont v Evropě. Když se dívám na velké týmy v top soutěžích, málokdo odehraje tolik dominantních zápasů," prohlásil po minulém utkání proti Slovácku, v němž jeho tým (jak jinak) nekapituloval. Mluvil sice jen o aktuálním ročníku, jeho slova jsou však platná i pro období posledních osmi sezon (tedy včetně nadstavby).

Slavia v nich ve 269 ligových utkáních dostala 170 branek (průměr 0,63 na zápas), což je nejlepší výsledek v porovnání nejen v rámci nejlepších 10 evropských lig (podle aktuálního žebříčku koeficientů UEFA), ale i se srovnatelnými soutěžemi z okolních států (Rakousko a Polsko). Zohledněny byly jen kluby s alespoň 200 odehranými duely. Druhé je v tomto pořadí FC Porto (268 zápasů/187 branek/průměr 0,70), třetí Benfica Lisabon (268/209/0,77).
Sešívaní jasně kralují Evropě i v počtu čistých kont, jichž za osm let shromáždili 144. Neinkasovali tak v nadpoloviční většině utkání (54 %), což se povedlo už jen Portu (135). Za nimi jsou seřazeni giganti Manchester City (131), Barcelona a Atlético Madrid (129).
Nyní před nimi nestojí otázka, jestli získají titul, spíš jde o to, kdy. Jako český mistr mají pro příští rok zaručené místo v hlavní fázi Ligy mistrů a půjdou tam jako aktuální evropští králové defenzivy. Jejich 20 čistým kontům se v této sezoně blíží devítka klubů s 15 (včetně Juventusu, Neapole, Porta, ale i Jablonce), nejbližším konkurentem 11 obdržených gólů je pak polská Čenstochová (19, má o zápas méně).

Pokročilá data ukazují, že Slavia ani nepouští soupeře do nebezpečných situací. V tomto ročníku čelila z 213 sledovaných klubů druhému nejnižšímu počtu pokusů na branku (212) i přesných střel mezi tři tyče (69). Lepší je v obou metrikách jen Bayern Mnichov (192, 66). Gólmani sešívaných se pak jako jediní dostali s úspěšností zákroků přes 80 procent (84,1 %).
Celkem čtyři z 11 branek dostali hlavou, což je v Evropě průměrné číslo (například Neapol ani jeden). Ovšem neznamená to tak docela, že by sešívaní měli slabinu ve vzduchu. Česká liga se totiž vyznačuje obrovským objemem centrovaných míčů a mezi 10 kluby s nejvyšším počtem podstoupených vzdušných soubojů je jich pět z tuzemské nejvyšší soutěže!
Slavia je s 1150 takovými duely v Evropě na 27. místě (a v Chance Lize desátá). Pořád má ovšem s 658 vyhranými hlavičkovými souboji výbornou úspěšnost 57,2 % a na starém kontinentu je třetí za Interem Milán (58,8 %) a Rapidem Vídeň (57,7 %).

Druhá je pak v počtu presinků při rozehrávce soupeře. Celkem jich předvedla 503, lepší jsou v tomto směru jen Cercle Bruggy (636, mají o čtyři zápasy víc). Až za Slavií je například čtvrtá Barcelona (477). Ke špičce patří Pražané i co se týče procenta zdařených pokusů obrat v souboji hráče soupeře o míč.
Hodnota 64,1 % je v Evropě 16. nejvyšší, přičemž je zajímavé, že v Česku je jen lehce nadprůměrná. Sešívaní jsou totiž v rámci ligy až pátí, nejjvyšší úspěšnost (a to napříč všemi ligami) vykazuje Baník Ostrava (68,6 %).
V příštím ročníku bude rozhodně zajímavé sledovat, jak si v pohárech povede podle čísel nejlepší obrana kontinentu proti jeho nejlepším útočníkům.