Ročenka sledovala hráče narozené v roce 2004 a mladší, a to hned v 65 světových ligách. Hodnotí se současná sezona, přičemž u soutěží, kde se hraje systémem jaro-podzim, se pochopitelně jedná o celý kalendářní rok. Hráči byli rozděleni podle pozic, od brankářů přes krajní beky až po útočníky.
Hned v první kategorii, která sledovala četnost krátkých přihrávek, obsadil český zástupce v celosvětové konkurenci 10. místo. Připsal si jej olomoucký brankář Jan Koutný.
Kategorie tzv. allrounder center backs vyzdvihuje univerzální obránce, jejichž přínos pro tým je vyrovnaný jak při defenzivní hře po zemi, tak v distribuci míče. A právě čeští hráči v této oblasti dokázali, že drží krok se světovou špičkou. Tato pozice vyžaduje fyzickou připravenost i vysokou herní inteligenci, což očividně sedí zadákovi Teplic Ondřeji Kričfalušimu, který se umístil na osmém místě, a také mladoboleslavskému Tomáši Královi, který je na dělené dvanácté pozici.
Ze stoperů, kteří vynikají hlavně rozehrávkou, je zajímavé sledovat Adama Dohnálka ze Sigmy. V hodnocení CIES je jedenáctým nejlepším na světě, což jen podtrhuje chválu, která na něj v průběhu podzimu šla. „Jako trenér si toho obrovsky ceníte. Sledujete ho a jste v pohodě. Samozřejmě, že něco občas zkazí, ale příliš si to nekomplikuje. Ještě je skvělý ve vzduchu a skvěle čte hru,“ chválil na konci listopadu svého obránce trenér Hanáků Tomáš Janotka.
Na levé straně obrany pravidelně září slávista El Hadji Malick Diouf, což podtrhuje i CIES. V kategorii útočících levých beků je vůbec nejlepší na světě! „Jeho míra zapojení do útočné hry Slavie je velmi silná, vysoké hodnoty má zejména v pokusech o přechod přes soupeře a vytváření šancí,“ píše se v ročence, kde byla Senegalcova tržní hodnota vyčíslena na téměř 20 milionů eur, což je více než půl miliardy korun!
Další africký poklad možná Slavia našla v Davidu Mosesovi, kterého přivedla v zimě z Karviné. V kategorii záložníků, jež zahrnuje hráče, kteří vynikají především přínosem v soubojových situacích, se totiž Moses umístil dvacátý. Hned nad ním je o pár desetin bodu například Nor Sverre Nypan, jehož tržní hodnota činí 12 milionů eur. Není divu, že kolem hráče krouží Manchester United.
Ani v ofenzivě se ale mladí Češi neztratí. V sekci pravých křídel, která hojně přispívají ke skórování asistencí nebo střelbou, je třetím nejlepším borcem na světě Matěj Šín! „Nad všemi ční díky velmi vysoké kontribuci v rámci vytváření šancí, je lepší než 95 procent konkurentů,“ píše CIES. Velmi vysoko se ve stejné kategorii umístil olomoucký Matěj Mikulenka, a sice na dvanáctém místě.
Na závěr se CIES věnoval hrotovým útočníkům, jejichž úroveň zapojení do vzdušných soubojů je vyšší než obvyklý medián, 18. a 19. místo sebrala dvojice z Mladé Boleslavi Matyáš Vojta a Lukáš Mašek.
Pokud by pak české kluby hledaly posily, mohou se dívat třeba na Slovensko. Právě tam se totiž podle dat nachází hned několik zajímavých borců. V kategorii kreativních záložníků září Samuel Gidi z MŠK Žilina, který se díky své precizní rozehrávce umístil na devátém místě. Další hvězdou Žiliny je útočník Eric Bile, jenž se pyšní čtvrtou příčkou mezi hrotovými útočníky s výbornými schopnostmi ve vzduchu. Ze žluto-zelených září také slovenský záložník Mário Sauer, který je díky svým průnikům do šestnáctky ve své kategorii sedmnáctým nejlépe hodnoceným záložníkem na světě.
Slovensko ale nabízí i další zajímavé hráče. Na osmém místě mezi nejlepšími levými křídly se umístil devatenáctiletý Nino Marcelli ze Slovanu Bratislava, jehož předností je tvorba šancí a jejich proměňování. Mezi brankáři pak vyniká Dominik Ťapaj z MFK Ružomberok (10.). Nelze opomenout ani na Gambijce Mahmudu Baja, jenž se díky své dominanci ve středu pole dostal na sedmnácté místo své kategorie.