eFotbal

Pokud nepřijde fantastický sponzor s plnými kapsami, tak budeme dál FK Teplice, říká nový majitel

Jakub Dvořák
Nový majitel teplického klubu Milan Kratina.
Nový majitel teplického klubu Milan Kratina.Michal Beránek / CNC / Profimedia
Na seznam vlastníků klubů fotbalové ligy přibylo nové jméno. Miliardář Milan Kratina (39) a jeho společnost Accolade ovládla stoprocentní podíl v Teplicích. Jaké jsou jeho plány? Na Stínadlech chce vybudovat tým, který bude mít ambice vychovávat zajímavé hráče a zároveň atakovat evropské poháry. "Do 10 let bychom to měli zvládnout," pronesl Kratina na čtvrteční tiskové konferenci. Hovořil pár hodin po těsném vyřazení svého klubu ve čtvrtfinále poháru na hřišti favorizované Sparty.
Reklama
Reklama

Jak jste si zápas užil? 

"Mluvil jsem ráno s mámou, která dnes slaví narozeniny a říkala mi: 'To jste nemohli vyhrát?!' Zápas byl skvělý a myslím, že ukázal potenciál našeho týmu. Obecně se nechci moc vyjadřovat ke sportovní stránce. Na to máme jiné odborníky. Nechci být člověkem, který má názor na všechno. Když se podíváme na výsledky Teplic, tak si troufám říct, že s těmi silnými nám to celkem jde, ale musíme se zlepšit s těmi slabšími."

Hodláte chodit za týmem do kabiny?

"To se musíme domluvit, ale že bych se chodil ptát krajního obránce, proč hází aut doleva a ne doprava, to se dít nebude."

Teplice patří miliardáři Kratinovi. Okamžitě po převzetí oznámil přelomové změny

Jaké změny klub v blízké době čekají? Název, podoba dresů či rekonstrukce stadionu?

"Pokud nepřijde fantastický sponzor s plnými kapsami, tak jsme puristé a název FK Teplice se nám líbí. Můj pohled je takový, že sponzoři do názvu klubů nepatří. Nevím, co by partner musel přinést, aby se do názvu dostat."

A co změny ve vedení?

"Neplánujeme žádné dramatické změny. Ceníme si toho, co klubový i sportovní management dokázal dělat v rámci možností, které tu dosud měl. Nechceme udělat revoluci, budeme se postupně seznamovat se všemi lidmi."

V úvodním rozhovoru pro klubový web jste uvedl, že hodláte investovat do infrastruktury. Co si pod tím představit?

"Když si přečtete rozhovory s jinými vlastníky, tak většina začala hrát evropské poháry, aniž by byli nachystani. Některé věci udělali dřív než měli a trochu je to doběhlo. My se pokusíme udělat vše proto, aby Teplice byly první volbou v regionu pro mladé hráče, chceme jim dávat prostor. Už máme několik vzorů, že dokážeme zlepšit či vychovat hráče, který se může zajímavě zpeněžit. Chceme investovat, abychom se v tomhle ještě zlepšili."

Myslel jsem si, jestli nebudete primárně cílit na stadion?

"Je skvělé, co tu František Hrdlička s podporou AGC dokázal udělat, ale už je to nějaký pátek. Stadion se řeší po technické, vizuální i kvalitativní stránce. Je důležité, aby fanouškovský zážitek byl co nejlepší. Cíl klubu je budovat komunitu a dlouhodobě se snažit o to…(odmlčí se) Za 40 let komunismu jsme o tuto vlastnost přišli. Pospolitost nefunguje tak, jak by měla. Fotbal umí spojovat. Vidíme to na západ od nás. Všichni se potkají na fotbale a je jedno jestli jsou z fabriky, marketingu či prodeje. Věřím, že se zvládneme všichni potkávat a budeme fandit Teplicím a Ústeckému kraji."

Spolupráce s městem ale v minulosti moc nefungovala. Hodláte na ni pracovat?

"My se určitě budeme bavit jak s městem, tak s krajem o rozvoji infrastruktury v rámci regionu a Teplic. Vemte si, že až na Spartu a Slavii všechny stadiony v republice vlastní města. Když se podíváme na Plzeň, tak město a kraj je podporuje desítky miliony korun ročně. Dnes je to úspěšný klub i proto, že se mohl soustředit výrazně na sportovní stránku. Zkusíme najít balanc mezi tím, co je a není možné."

Také je v plánu mládežnické centrum v Modlanech. V jakém je stadiu?

"Je to první věc, na které jsme se s Rudou Řepkou podíleli, protože tam byly z historického hlediska nějaké záležitosti. Spolupráce s obcí je dobrá, ale musíme konkrétní podobu probrat nejdříve s nimi, a poté budeme představovat, kolik hřišť to bude a další detaily. Je tam tuším 27 hektarů a jsou to skvělé pozemky na průmyslové haly, ale ty tam nebudou, bude tam mládežnická akademie, která bude mít evropské parametry."

Říkal jste, že nehodláte nakoupit hned deset nových hráčů, ale přeci jen – čekají klub v tomto ohledu lepší časy?

"Tohle je hodně otázka na balanc a udržitelnost klubu. Dnes máme nějaký rozpočet, se kterým pracujeme. Když se zvýší, tak jak? Máme nějaká pravidla ze strany FIFA a UEFA. Musíme zvýšit příjmy, být atraktivní pro sponzory. Případně můžeme vychovat a prodat více hráčů. Čeká nás dlouhodobá práce."

Když přijde trenér a bude jednoho dva hotové hráče chtít?

"Budeme se o tom bavit. Asi záleží s jakými. Věřím, že budeme aktivnější. Věřím, že se nám povede zvýšit příjmy."

Kde vidíte teplický klub za 10 let?

"Věřím tomu, že do deseti let bychom nějakou Evropu udělat měli. Ruda Řepka pan Šedlbauer klamou tělem a rádi by si chtěli zakopat s evropskými týmy v pohárech. Ambice někam se dostat tady je. Nechceme to dělat jen pro nás. Teplice jsou střední klub a my z nich společně musíme udělat větší klub. Máme nějakou návštěvnost, roste, ale je závislá na tom, jaké kluby a v jakém období přijedou. Potřebujeme zvýšit návštěvy, aby lidé chodili na Teplice a byli na klub hrdí."

Jak moc budete chtít vidět?

"My jen přelepíme G a dáme tam C a místo AGC bude ACC jako Accolade… (směje se). Budeme chtít vidět, ale obecně politika je taková, že chceme, aby klub byl ekonomicky stabilní. Pak nebudeme lpět na tom, abychom nutně byli vidět, to budou ti, kteří s námi budou chtít spolupracovat."

Mluvíte o regionu a kraji, to znamená, že chcete zlepšit vztahy i s ostatními  kluby?

"Ústí, Chomutov a Most jsou pro nás spádové oblasti a budeme dělat vše proto, abychom spolupracovali. Oni všichni jsou fanoušci Teplic, ale jen na to zapomněli. Věřím, že dokážeme identitu regionu dostat k nám. S Litvínovem jsme ti hlavní, kdo drží vlajku a věřím, že tomu tak bude i dál."

Před třemi lety jste chtěl měnit český fotbal, nechtěl jste kupovat klub. Co se změnilo, že jste ten názor změnil?

"AGC. Odpověď je jednoduchá. Kdybychom neudělali spolupráci na evropské úrovni, tak bychom nekoupili FK Teplice. Ale jak říkám, pro nás je to… Podobně jsme koupili třeba letiště v Brně. Původně jsme chtěli jen pár pozemků, nakonec máme celé letiště a troufám si tvrdit, že jsme ho posunuli a to samé máme v plánu s Teplicemi. Nemám ambici, abych dennodenně řídil klub, ale mám ambici tu dokázat něco velkého."

Fotbal jsou emoce, pro majitele mohou být občas na škodu. Jak jste na to připraven?

"Přesně, jak říkáte, připravit se na to nejde. Já jsem už předtím neměl Lukáše Haraslína neměl moc rád a za ten včerejší... (směje se). Ne, žertuji. Věřím, že se nám to povede brát s nadsázkou. Máme tu zkušenější tým. Už nyní vím, že nebudu moct být na všech domácích zápasech, což jsme řešili s lidmi z klubu, že ve fázi života, ve které jsem já, je to pro mě momentálně nemožné. Ale uvidíme. Řekneme si za rok. jak to bude. Zda si budu stěžovat, jak nás někde řezali, nebo budu naopak spokojený."

Někteří majitelé si před vstupem do klubu propočítávali, jak jim vychází příjmy i výdaje z prodeje hráče, účasti v pohárech i TV práv. Šel jste podobnou cestou?

"Teplice mají vyrovnané rozpočty a ekonomika klubů je jiná. Je to trochu equity – málokdy se vám ve fotbale daří dlouhodobě vydělávat. Je to spíš o tom, že hodnota klubu roste. Jestliže startujeme s rozpočtem 100-150 milionů, povede se nám přivést partnery a příjmy zvýšit, budeme mít 200-250 milionů, neznamená to, že budeme 100 vydělávat, ale zvýší se nám výdaje. Některé roky budeme v plusu, některé v minusu. Bude se to odvíjet od toho, jestli prodáme hráče, budeme hrát poháry. Velkou neznámou je v tom výše investic do infrastruktury."

Mluvíte o konkrétních sumách. 150 milionů je nový rozpočet?

"To je reálná částka. V lize si můžete momentálně koupit přibližně šest klubů takřka obratem a od osmého místa se rozpočet pohybuje mezi 100 až 150 miliony včetně mládeže."

Co vám říkali na vstup do fotbalu ostatní podnikatelé, kteří už v tom prostřeí jsou?

"Ti, co už jsou ve fotbale, tak se za hlavu nechytají a říkají, že jsou rádi, že se počet ekonomicky aktivních klubů rozrůstá. Vztahově vycházím dobře se všemi. Ale není je to jen první liga. Například ze druhé ligy znám pana Faita, jsme partneři s Jaroslavem Havelem. S Ondrou Tomkem jsme točili film. S Ivo Ulichem se známe..."

Momentálně probíhá růst českého fotbalu, ale velké kluby jako Sparta, Slavia, Plzeň či Baník mají tendence se zapojovat do jeho řízení. Jak jste na tohle připravený?

"U FAČRu máme historicky načtený systém voleb a já tomu říkám, že je to systém Romana Berbra, je důležité pochopit, pochopit jak ten systém pochopit. Věřím, že dojde v letošních volbách ke shodě Sparty a Slavie, je to důležité. Když se podíváte na programy hlavních vyzyvatelů Petra Fouska, tak z 90 procent říkají to, co my tvrdíme poslední čtyři roky. Věřím, že od dalšího období to bude lepší, protože současná situace je zoufalá. Naše role je, abychom hrany otupovali a snažili se, aby panovala shoda mezi největšími kluby v republice."

A co vaše osobní ambice?

"Ne, moje role je jen v tom, abych pomohl a aby ta změna proběhla. Věřím, že budoucí případní členové Výkonného výboru FAČR budou pracovití a otevření tomu, aby se z FAČR stala moderní organizace, kde bude vše transparentní. Je fascinující, že dnes FAČR nezvládá věci, které umí každá malá obec."

Teplice byly za předešlých majitelů apolitické. Jak to bude dál?

"Jsme apolitičtí, ale vždy budeme ctít demokratické principy a základy, které jsme v ústavě a listině práv. Klub bude správně reprezentovat základní hodnoty."

Hrdý výkon, atraktivní zápas. Jen se smutným koncem pro nás, věděl po Spartě Frťala