eFotbal

Zajímaví cizinci? Druhé lize vládnou Češi. Kluby trochu ubraly a více si vybírají, říká Nerad

David Zlomek
Zajímaví cizinci? Druhé lize vládnou Češi. Kluby si více vybírají, myslí si Nerad
Zajímaví cizinci? Druhé lize vládnou Češi. Kluby si více vybírají, myslí si NeradMFK Vyškov
Mnoho expertů i fanoušků by řeklo, že fakt, že se v Chance Národní Lize nejvíce daří domácím hráčům, je správný. Má jít o ideální platformu, kde se mohou mladí hráči rozvíjet a prodávat se do první ligy. Oproti minulým sezonám je však úbytek výrazných cizinců výrazně znatelný.
Reklama
Reklama

Na soupiskách druholigových týmů je nyní 96 cizinců, přičemž jasně největší část tvoří Nigerijci (19) a Slováci (17). V minulé sezoně se počet zastavil na čísle 108, o ročník dřív to bylo 113. Sice se nejedná o extra velký úbytek, ale hráčů ze zahraničí, co hráli velkou roli, ubylo.

První nejvytíženější cizinec dle odehraných minut je až 24. v celkovém pořadí Emmanuel Moses z rezervy Sigmy. 

Co se střelců týče, hvězdí sice Vukadin Vukadinovič ze Zlína, ten by ale s vzhledem k tomu, jak dlouho v Česku působí, šel považovat za téměř tuzemského fotbalistu. Až šestý nejvyšší počet vstřelených branek má další Nizozemec Sacha Komljenovic z Baníku.

Minulou sezonu se přitom tabulka střelců zajímavými jmény z ciziny jen hemžila. Ebrima Singhateh z Gambie vstřelil deset gólů, Srb Bojan Djordjič táhnul Táborsko, Slovák Tomáš Malec zase Prostějov a Idjessi Metsoko si vystřílel přesun do Plzně. A kdo se dívá ještě více do minulosti, nalezne jména jako Abdullahi Tanko, Bienvenue Kanakimana, Alexis Alegué, Muhamed Tijani či Abdalláh Sima. 

Mezi gólmany narušují naprostou českou dominanci dva Slováci – Jakub Surovčík, který hájí bránu béčka Sparty, a Matúš Macík, zástupce Olomouce.

Kde tedy hráči s potenciálem do první ligy jsou? Zatím moc vidět nejsou, byť se výjimky najdou. "Je to jen nějaké období. Faktem ale je, že dřív se cizinci přiváděli ve větších kvantech, teď si kluby více vybírají. Dobrým příkladem je Vyškov, kde od toho trochu ustoupili a vsadili více na domácí hráče," říká bývalý ligový záložník Petr Nerad, který ve druhé lize odehrál 50 zápasů.

"Druhá liga pro cizince vždycky sloužila jen jako přestupní stanice. Sžijí se s prostředím a když mají kvalitu, jdou nahoru. Z počátku nejsou nákladní, hrají v podstatě jen za stravu, ubytování a menší plat," tvrdí Nerad

U Vyškova je změna opravdu patrná. Už před sezonou klub avizoval, že se vydá trochu jiným směrem. Moravský celek v čele s trenérem Janem Kameníkem oznámil, že chce stavět na české ose a místo hromady cizinců přišlo na přípravu více Čechů a Slováků.

"Je dobře, že prim hrají Češi. Cizinci ale dokáží náš fotbal obohatit, mají něco jiného, byť je to klišé," myslí si Nerad. "Zažil jsem spousty cizinců v klubech, kde jsem hrál. Vždy se jen doufá, že se chytí a prodají se dál. Dlouhodobější plány s nimi nejsou."

Kromě odlivu cizinců z Vyškova hraje velkou roli také prezence ligových rezerv, kde dostávají prostor téměř výhradně čeští odchovanci, byť například v Sigmě se pravidelně objevuje i několik cizinců. Zástupci z týmů Chance Ligy se tak jezdí dívat hlavně na české hráče.

V poznámkách ligových skautů se ale přeci jen nějaká zahraniční jména objeví. Podle webu iSport.cz patří mezi horké kandidáty na zimní přestup Abdoulaye Sylla z Vyškova a Peter Kareem z Vlašimi. Zájem o ně měly projevit kluby jako Plzeň, Baník, Liberec či Bohemians.