eFotbal

Hrát zanďoura? To ne, zní z klubu za polárním kruhem. Půl století sází na hru s třemi útočníky

Lukáš Pečeně
Gólová radost fotbalistů Bodö/Glimt.
Gólová radost fotbalistů Bodö/Glimt.Frode Arnesen / Alamy / Profimedia
V padesátitisícovém městě Bodö, v chladné oblasti na severu Norska za polárním kruhem, lidé vždycky milovali fotbal. Tamní klub Bodö/Glimt vznikl už před víc než 100 lety a přežil všechny rány osudu. Třeba když v roce 1940 zlikvidoval většinu domů nálet Luftwaffe nebo když v roce 2011 zbankrotoval. Poté se jej chopili ti nejvěrnější, včetně Havarda Sakariassena, který ukončil kariéru a stal se jedním z funkcionářů. O pár let později se tým vrátil do nejvyšší soutěže a nyní prožívá nejkrásnější období své historie. Podtrhl jej čtvrteční postup do play off Evropské ligy.
Reklama
Reklama

Za posledních pět let získalo Bodö čtyři tituly a daří se mu vychovávat mnoho talentů pro prestižní evropské soutěže. A Sakariassen je u toho jako sportovní ředitel klubu. "Před pár lety možná pro mladé hráče nebylo příliš atraktivní, aby šli hrát fotbal za polární kruh. Některým to třeba asi znělo šíleně. Ale teď už je to jiné, všechno se dramaticky změnilo. Hráči už dobře vědí, že jsme v posledních letech něco vybudovali a mají zájem být součástí naší cesty," popisuje Sakariassen v exkluzivním rozhovoru pro Livesport Zprávy.

"Je samozřejmě pravda, že tady za polárním kruhem jsou zimy docela temné. Ale zase tu máme fakt krásná léta, takže není důvod, aby se sem někdo bál," láká. Klíčem k úspěchu Bodö/Glimt je kontinuita. Hlavního trenéra Kjetila Knutsena čeká už osmá sezona na lavičce klubu, dlouholetá koncepce má dokonce ještě delší tradici.

V Bodö už totiž neuvěřitelných 50 let nezměnili rozestavení! "Ano, to je pravda. Už když tým v 70. letech vyhrál Norský pohár, bylo rozestavení 4-3-3, které přetrvalo celou dobu až dodnes. Samozřejmě jsme ho už asi trochu modifikovali, ovšem ten základ je stejný. V DNA našeho klubu je ofenzivní fotbal a je úplně jedno, jestli hrajeme proti druholigovému soupeři v Norském poháru nebo proti slovutnému týmu v Evropě. Neexistuje, že bychom pro nějaký zápas upravili svou taktiku a hráli zanďoura, to tady prostě nejde," vysvětluje sportovní ředitel klubu.

Podcast věnovaný Bodö/Glimt

Livesport Daily #440: Knutsen a jednota všech v klubu, to jsou klíče k úspěchu Bodø/GlimtLivesport

Sakariassen musel současně s růstem klubu změnit přemýšlení o své práci, což dodnes považuje za jeden z nejdůležitějších momentů manažerské kariéry. "Všichni jsme museli prokázat odvahu, že se skutečně chceme posunout výš. Příkladem můžou být transferové částky. Před šesti lety bylo pro klub z Norska skvělé prodat hráče za milion eur. Pak jsme si položili otázku, proč bychom nemohli prodávat hráče za stejné peníze, za jaké odcházejí třeba z Dánska. A ruku v ruce s tím si taky troufnout víc investovat do příchodů. Tuhle transformaci jsme zvládli jen díky odvaze lidí v klubu," líčí přerod klubu devětačtyřicetiletý manažer. 

V posledních letech se mu díky této změně myšlení podařilo prodat Alberta Grönbaeka, Farise Moumbagnu a Huga Vetlesena dohromady za víc než 30 milionů eur.

Přesto je Bodö/Glimt na evropské poměry pořád menším klubem, kterému se ovšem daří držet si stabilní výkonnost a v evropských pohárech občas zaskočit i daleko věhlasnějšího soupeře. V aktuálním ročníku Evropské ligy porazilo například FC Porto nebo Besiktas. S Manchesterem United pak norský celek na Old Trafford prohrál těsně 2:3.

"Pracujeme tu podle našeho kréda, které popisuje slovo vardesmate, v překladu naše cesta. Snažíme se naplno využívat potenciál lidí v klubu, kteří pocházejí z Bodö a úspěch týmu je pro ně srdeční záležitost. Všechny to spojuje. Finančně se mnohým soupeřům rovnat nemůžeme, ale snažíme se dělat nejlépe všechno to, co je zadarmo. Začíná to atmosférou v kabině a kulturou klubu. Ta je pro naše úspěchy naprosto stěžejní," dodal Sakariassen. 

Fanoušci ve městě si práce lidí v klubu náramně váží. Navíc spoustu z nich osobně znají jako své sousedy, sám Sakariassen vyrůstal v domku 50 metrů od stadionu a do míče v Bodö, kterému dnes šéfuje, kopal od 10 let.

"Naši fanoušci jsou úžasní. Na stadion se vejde osm tisíc lidí, a když se zaplní, jde z toho mráz po zádech. Všichni zpívají chorály a ženou nás vpřed. Až 15 procent všech obyvatel našeho města je při těch největších zápasech na stadionu s námi. To je myslím docela dobrá statistika," těší manažera.

On i celé Bodö/Glimt jsou skvělým příkladem toho, že když se fotbal dělá s láskou, může kvést kdekoliv. Třeba i za polárním kruhem.