Vicemistr Evropy z roku 1996 trénuje ženské áčko už od roku 2017 a za tu dobu se podle něj pohled na ženský fotbal změnil. "Rozhodně se to vyvíjí, je mnohem víc přijímaný společností, za což jsem hrozně rád. Víc se objevujeme v médiích, to je taky důležité, po každém přenosu v televizi máme velké odezvy. A mění se i atmosféra na stadionech na ženské reprezentaci, poslední utkání měla opravdu dobrou atmosféru. Samozřejmě venku, kde jsme se teď měřili s těmi nejlepšími týmy Evropy, tak je ta úroveň všeho okolo ještě dál. Ale i u nás ženský fotbal roste a mám z toho velkou radost," konstatuje spokojeně Rada.
Rada už u národního týmu jednu baráž zažil, stejně jako letos proti Portugalkám, i v roce 2021 proti Švýcarkám byly naše hráčky outsiderkami. Tenkrát ale dokázaly dvojzápas dotáhnout až do penaltového rozstřelu, kde nakonec padly. "Taky jsme si tehdy říkali, že je to jeden z nejtěžších možných soupeřů, ale nakonec si holky v těch zápasech potvrdily, že mohou najít cestu, jak to zvládnout. Postup byl tenkrát blízko, bohužel některé momenty nás stály lepší výsledek,” je přesvědčený reprezentační kouč.
A jak se dívá na kritiku ženského fotbalu, která je často spojená třeba se sestřihy úsměvných momentů z ženských zápasů? "U mě platí to, co člověk udělal a komu pomohl, čím se v životě prokázal a co za ním stojí. Lidi, kteří se posmívají ženskému fotbalu, sestříhávají některé nepovedené momenty, to jsou ti, kteří sami nemají svůj život pod kontrolou a nikdy nedokážou to, co mnohé fotbalistky. Vybírat a sdílet jen to, co se někomu nepodařilo, to je podle mě taková malinká ubohost a není to fér," rozohnil se reprezentační trenér Karel Rada.
V pondělní epizodě Livesport Daily jsme také řešili:
Jaké renomé mají české fotbalistky v zahraničí?
Jak moc reprezentaci škodí slabá konkurence v domácí lize?
V čem je Rada jiný oproti době, kdy sám hrával fotbal?
Všechny díly Livesport Daily najdete také na podcastových platformách Spotify a Apple Podcasts.