Když přišel Jindřich Trpišovský v Soluni na tiskovou konferenci s vědomím, že už je po všem, a dostal dotaz, co bylo špatně, zopakoval svoji velmi častou odpověď. "Budu se opakovat z podzimu, nevyužili jsme šance a byli jsme slabší v boxech," hodnotil výkon Slavie na půdě PAOKu.
Pravda je taková, že tato slova nesedí pouze na předposlední zápas. Podobně to červenobílí měli i proti Ajaxu, Bilbau, Frankfurtu či Fenerbahce. Na velmi povedený výkon pokaždé nedokázali navázat kvalitou v zakončení. Přitom při pohledu na data a jejich kontext by Slavia mohla pomýšlet mnohem výš než na aktuální 31. místo z 36 účastníků Evropské ligy.
Slavia figuruje v TOP 5 týmů v počtu dotyků s míčem v soupěřově vápně. V počtu střel (124) ji patří 3. místo za Galatasarayem a Manchesterem United. Ovšem přesnost střelby (41,9 %) je třetí nejhorší z celé soutěže.
A špatně na tom nebyla ani defenzivně. Když budeme brát v potaz Očekávané inkasované góly bez pokutových kopů, mají Pražané třetí nejlepší obranu po Realu Sociedad a Athletiku Bilbao.
Jenže realita holt vypadá jinak. Daleko hůř. "Přitom to celé kalí kvalita v zakončení," myslí si bývalý reprezentační záložník David Jarolím. "Viděl jsem všechny zápasy Slavie a ve všech byla aktivní, vytvářela si šance, ale soupeř byl vždy lepší v kvalitě a provedení zakončení."
Poukazuje také na to, že soupeři nepotřebovali na vstřelení branky tolik šancí. "Když se podíváte na zakončení Marmoushe z Frankfurtu, Džeka z Fenerbahce nebo Williamse z Bilbaa, tak takovou kvalitu Slavia momentálně v kádru nemá," pokračuje bývalý hráč Bayernu či Hamburku.
Když se zaměříme na střelce v červenobílém dresu v Evropské lize, najdeme v tabulce pouze tři – Tomáš Chorý (tři góly) a Mojmír Chytil s Matějem Juráskem (po jednom gólu). Tito tři hráči se postatali o pět vstřelených branek, přičemž metrika xG ukazuje, že Slavia měla vstřelit minimálně 9,16 gólu.
Kdo zůstal za očekáváním? Hned čtyři hráči (Simion Michez, Ondřej Lingr, Malick Diouf a David Douděra), kteří se střelecky neprosadili, se dostali v očekávaných gólech přes 0,7, což je mimo jiné hodnota pro branku z pokutového kopu. Pod touto hranicí zůstal třeba Christos Zafeiris (0,37).
Že se slávisté trápí v koncovce bylo k vidění téměř v každém z evropských zápasů. Na hřišti PAOKu se do velkých příležitostí dostal hned dvakrát Chytil, ale poprvé mu branku vzalo ofsajdové postavení, podruhé zase trefil jen břevno. Nejlepší střelec Chorý pak kvůli nemoci nemohl do utkání vůbec zasáhnout.
"Vedení si tohle musí vyhodnotit, zda není ve fázi, kdy by mělo hledat kvalitnějšího útočníka. Takového, který se chce zlepšovat, posouvat a zvládne střílet góly i na úrovni Evropské ligy či případně Ligy mistrů," nabádá Jarolím.
Sám moc dobře ví, že najít takového hráče se často rovná výhře v loterii, ale zároveň má velkou důvěru ve skauting vršovického klubu. "Lidé ze skautingového oddělení dokázali najít a přivést defenzivní hráče, kteří hráli v ne tolik známých soutěžích a týmech a ve Slavii se prosadili a staly se z nich zajímavé posily pro západní kluby. Nyní to samé potřebuje Slavia provést i v ofenzivě."
Někdejší odchovanec sešívaných, který ještě jako dorostenec zamířil z klubu do mládeže Bayernu Mnichov, však nepochybuje, že by Slavii měl tento svízel dohnat na domácí scéně.
"V lize svým způsobem hry téměř každého přejedou, přeběhají ho, mají velkou sílu, vytváří si velké množství šancí v šestnáctce a dokáží střílet góly. Horší je to v Evropě, kde narazí na kvalitnější týmy. Tam gólový zabiják chybí," dodává Jarolím.