eFotbal

Viktorie, pozor! Ultras Ferencvárose měli za psychopaty i v Millwallu. Jak funguje B-Közép?

Lukáš Svoboda
Ferencváros má divoké fanoušky.
Ferencváros má divoké fanoušky.Ferencvárosi TC
Sektor plný fanoušků v černém, kterým nad hlavami v pravidelném rytmu vlají vlajky s maďarskou, nebo klubovou trikolorou. Nechybí světlice, dýmovnice a další pyrotechnika, všechno ale přebíjí hlasité chorály, které tvrdé jádro neúnavně zpívá po celých devadesát minut. Vítejte v kotli budapešťského Ferencvárose.  
Reklama
Reklama

Už ve čtvrtek okusí sílu maďarských ultras v Plzni, kam by z metropole na Dunaji měly dorazit tisíce fanoušků. Ti dokáží na stadionu udělat fantastickou atmosféru, zároveň ale mají pověst tvrďáků, kteří nemají daleko k násilnostem.

Mezi jádrem příznivců Ferencvárose je tvrdě zakotven maďarský nacionalismus a krajně pravicové smýšlení. Koncem dvacátých a třicátých let minulého století vyrostlo na vlně antisemitismu a ve fanoušcích ho nezlomily ani komunistické represe z konce čtyřicátých a první poloviny padesátých let, kdy klubové příznivce pravidelně pronásledovala tajná policie. 

Režimní útlak naopak v příznivcích zanechal nesmazatelnou stopu. "Všichni jsme pravicoví patrioti. Kdybychom nebyli, plivli bychom do tváře našim předchůdcům. Vždyť v roce 1956 se mnozí z nich aktivně účastnili Maďarského povstání," řekl v rozhovoru pro web Hungary Ultras lídr největší fanouškovské skupiny B-Közép (Sektor B). 

Už téměř sto let fungující uskupení vládne kotli maďarského hegemona. Vládne v něm pevnou rukou a má výrazný vliv na chod celého klubu. 

Když se v roce 2013 Fradi, jak se klubu v Maďarsku s odkazem na německý název Franzstadt přezdívá, přestěhoval na nový stadion, rowdies kvůli kontrolám u vstupu tři sezony bojkotovali domácí zápasy. 

S klubem se nakonec dohodli na podmínkách, za jakých budou moct na stadion chodit, konflikty přímo na stadionu ale téměř vymizely. A to i po návratu tvrdého jádra. B-Közép přitom má ve svém rejstříku hned několik nechvalně proslulých střetů. Tradičně velmi vyhrocená bývají derby s Újpestí a MTK Budapešť. Ultras Ferencvárose na sebe ale několikrát nahlas upozornili i v Evropě. 

Největší poprask způsobil střet si fanoušky anglického Millwallu před zápasem prvního kola poháru UEFA v roce 2004. Fanoušci londýnského celku jsou braní za jedny z nejostřejších v Anglii a návrat do pohárové Evropy pro ně byl velkým svátkem. V Budapešti ale tvrdě narazili. Při několika velmi tvrdých střetech dokonce čtyři z nich skončili s bodnými zraněními v nemocnici. 

"Domácí fanoušci se chovali jako psychopati," vzpomínali na nepříjemné události s odstupem několika let hráči Millwallu. 

V posledních letech střety z útrobách stadionu zmizely. Nejradikálnější fanoušci nepřijali podmínky klubu a do ochozů se nevrátili ani po dlouhém bojkotu. Lednový duel s Alkmaarem ale ukázal že šlo jen o dlouhé ticho před bouří. 

Z pohledu Ferencvárose šlo o zápas roku. Domácí premiéra čekala na trenéra Robbieho Keana a maďarský celek k postupu do play off potřeboval získat tři body. Diváci nakonec viděli sedm branek a po výhře 4:3 mohli slavit postup. 

Vše ale přebily události na tribunách, kde se desítky příznivců maďarského celku převlékly za členy ochranky a pustily se do fanoušků v hostujícím kotli. Nepřehlednou situaci nakonec musela řešit policie, která od sebe obě skupiny rozehnala. 

Plzeň v nepřátelské atmosféře Grupama Areny obstála na tribunách i na hřišti. Z Budapešti si odvezla těsnou prohru 0:1, kterou v domácím prostředí může smazat. Bude k tomu ale potřebovat podporu fanoušků, na které čeká možná ještě těžší souboj než na partu složenou kolem Pavla Šulce na hřišti. 

Obstojí v něm Viktoriáni?