eFotbal

Z propasti zpět na vrchol. Ferencváros čelil bankrotu a hrál druhou ligu, teď prožene Plzeň

Pavel Křiklan
Tribuny krásné Groupama Arény jsou po střechu plné, zároveň připomínají desítky dosavadních úspěchů klubu.
Tribuny krásné Groupama Arény jsou po střechu plné, zároveň připomínají desítky dosavadních úspěchů klubu.ČTK / imago sportfotodienst / Ed van de Pol
V jeho síni slávy se vyjímá 35 mistrovských trofejí, k tomu 24krát dobyl domácí pohár. V roce 1965 porazil ve finále Poháru veletržních měst (předchůdce Evropské ligy) Juventus Turín a o 10 let později si zahrál finále Poháru vítězů poháru. Žádný jiný fotbalový klub v Maďarsku nedokázal ani vzdáleně tolik co Ferencváros Budapešť. Přesto tomu není tak dávno, co tenhle suverén a soupeř Plzně v play off Evropské ligy živořil na úbytě a dokonce musel na tři roky do druhé ligy.
Reklama
Reklama

V létě 2006 jej tam administrativně přeřadil svaz, přestože Fradi, jak se klubu odjakživa přezdívá, skončili v předchozí ligové sezoně šestí. Jenže se potýkali s obrovskými finančními problémy. V listopadu téhož roku dokonce jejich tehdejší předseda Zsolt Dámosy prohlásil: "Pokud do tří čtyř týdnů nenajdeme investora, Ferencváros může zmizet ze světa. Zatím každý, koho jsme oslovili, nás odmítl."

Maďarská média informovala, že dluhy dosáhly 850 milionů forintů (v té době v přepočtu zhruba 80 milionů korun). A jeden z bývalých fotbalistů zelenobílých dokonce podal u soudu návrh k insolvenci. "Už několik měsíců nemáme z čeho dát hráčům i trenérům mládeže výplatu. Jsme blízko katastrofě. Jako kdybychom seděli na plynové bombě, která uniká a blížil se k ní plamen ohně," popisoval Dámosy. Jedním z uchazečů o koupi klubu byl tehdy podle slovenských sdělovacích prostředků i Ivan Kmotrík, současný majitel Slovanu.

Situace byla tak zoufalá, že Ferencváros neměl třeba ani peníze na režii autobusu, aby mohl odjet na přípravný zápas. Až po roce a půl a na šestý pokus uspěl britský podnikatel Kevin McCabe, jenž tehdy vlastnil mimo jiné i Sheffield United. Klub koupil i se stadionem, přilehlými pozemky a pohledávkami za pouhých přibližně 400 milionů korun. Rok nato navíc soud uznal, že licenční komise vyloučila Ferencváros z ligy neprávem, slavný klub si beztak vydobyl postup i na hřišti.

Preview zápasu Ferencváros – Plzeň

Preview zápasu.Livesport

To už na jeho lavičce seděl dosazený anglický kouč Bobby Davison, pro nějž to byla jediná sezona v roli trenéra na profesionální úrovni. Navzdory úspěšnému návratu do ligy si vůbec nesedl s fanoušky, zvlášť s obávanými ultras. "V jednom zápase jsme venku vyhráli 3:0 nebo 3:1, i když jsme dostali brzy červenou kartu a zůstali jsme v deseti. Přesto naši příznivci napadli autobus, když jsme se vrátili domů. Stejného soupeře jsme v prvním zápase deklasovali 7:1, asi jim tři góly přišly málo," vzpomínal pak Davison v jednom rozhovoru.

Jeho nástupce a krajan Craig Short se v xenofobním prostředí radikálních stoupenců klubu "těšil" stejné oblibě. Po jeho prvním zápase vtrhli na hřiště a krátce poté mu poštou přišel výhružný dopis: "Táhni domů, Angláne, nebo zemřeš." McCabe se rád klubu v roce 2011 zbavil – vykoupil jej od něj stát. Do funkce premiéra země totiž mezitím nastoupil fotbalový fanatik Viktor Orbán. Ten chtěl oživit Maďarsko právě skrze nejpopulárnější sport a nedlouho po svém zvolení do něj neváhal ze státní kasy investovat 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun).

Ferencváros z toho jen profitoval (však se také jeho prezidentem stal poslanec Gábor Kubatov, Orbánův stranický kolega). Za státní peníze získal nový stadion, koučem se stal Němec Thomas Doll, jenž po 12 letech dovedl tým k titulu. V roce 2020 se dokonce už pod Serhijem Rebrovem dočkal klub návratu do Ligy mistrů. Přesně po čtvrtstoletí. A jako bonus dostal duely s Messiho Barcelonou a Ronaldovým Juventusem.

Nyní mají Fradi šest titulů v řadě a podle průzkumu, který provedl samotný klub, jim fandí každý pátý Maďar, čili dva miliony obyvatel. I proto byl loni na spadnutí národní skandál, když se v tamních médiích objevily zvěsti o tom, že by se hlavním sponzorem mohl stát ruský plynařský gigant Gazprom. Vzhledem k proruskému Orbánově smýšlení není složité uhodnout, odkud vedou nitky…

Nicméně k dohodě nedošlo. Klub za tenhle záměr i tak sklidil bouři nevole. Třebaže svůj záměr nikdy oficiálně nepřiznal, v každoročním dotazníku, který rozesílá e-mailem majitelům permanentek, se mimo jiné ptal: "Zavrhli byste Ferencváros, kdyby uzavřel sponzorskou smlouvu například s ruským koncernem Gazprom?" Už takhle hospodaří nejslavnější maďarská fotbalová značka s rozpočtem přesahujícím miliardu korun (což je víc než dvojnásobek peněz, které má k dispozici Plzeň). A to před pár lety neměla peníze na to, aby vypravila autobus s hráči na přípravný zápas…

A ještě dovětek – kontrakt s Gazpromem měl zaručit příchod jednoho opravdu zvučného hráče. Ten nakonec v podobě Nabyho Keity skutečně dorazil. S ním i kouč Robbie Keane. Jestli náhodou přirovnání Ferencvárose k unikající plynové bombě nejsou stále aktuální…