Španělský triumf na světovém šampionátu byl lemovaný dvěma výhrami na Euru. Současná generace tak má první krok k úspěšnému navázání na Xaviho, Andrése Iniestu a spol. odškrtnutý. Další kapitola na španělské mladíky čeká příští rok ve Spojených státech, Mexiku a Kanadě.
Vraťme se ale na chvíli ještě o 15 let nazpět. Barcelona pod vedením Pepa Guardioly byla na vrcholu slávy a španělský národní tým vedený Vicentem del Bosquem z toho náležitě těžil.
V památném finále světového šampionátu s Nizozemskem v základní sestavě Španělska naskočilo hned šest fotbalistů Barcy. Kromě Xaviho a Iniesty se v ní objevili také Carles Puyol, Gerard Pique, Sergio Busquets a Pedro.
To aby měl jeden klub takový vliv na elitní reprezentaci je neobvyklé, současný vývoj ale naznačuje, že se ve Španělsku schyluje k podobnému scénáři.
"Barcelona se bezpochyby opět stává základnou národního týmu. Stejně jako tomu bylo ve zlatém období mezi lety 2008 a 2012," myslí si Miguel Baeza ze španělské redakce Livesport Zpráv.
Flickův rukopis
Co za oživením výrazné barcelonské kliky v reprezentaci stojí? "Jedním z klíčových faktorů je příchod mladých talentů, jako jsou Lamine Yamal, Pedri, Pau Cubarsí a Gavi. Po Euru Barcelona přivedla Daniho Olma a reprezentace teď těží z toho, že všichni hrají za jeden klub," říká Baeza.
V nominaci na uplynulý sraz měl katalánský velkoklub čtyřčlenné zastoupení. Nebýt zranění Iňiga Martíneze, Marca Casada a plánovaného volna pro Gaviho, mohlo se v reprezentaci objevit hned sedm barcelonských fotbalistů.

"V Barceloně navíc hrají další hráči, kteří klepou na dveře národního týmu. Velmi blízko k němu má levý bek Alejandro Baldé. V Barceloně patří mezi jistoty a v reprezentaci už se několikrát objevil. Je jen otázkou času, kdy mu dá trenér De la Fuente další šanci," zmiňuje Baezův kolega z redakce David Oliveiras.
Ve frontě navíc čekají další nadějní mladíci. O místo si pomalu říká teprve sedmnáctiletý Marc Bernal, který se na začátku ročníku ukázal ve skvělé formě. Jeho rozlet ale přibrzdilo zranění vazů v koleni.
Na otázku, co stojí za rostoucím vlivem Barcelony v reprezentaci je podle španělských kolegů snadná odpověď. "Je jasné, že architektem toho všeho je Hansi Flick, který naučil Barcu být konkurenceschopnou na nejvyšší úrovni. Xavi ze svých hráčů nikdy nedokázal dostat to nejlepší," myslí si Baeza.
Chybí góly
Herní přínos barcelonských mladíků je neoddiskutovatelný, v reprezentaci jim ale zatím chybí čísla. V aktuálním ročníku Ligy národů se střelecky prosadili jen Ferrran Torres s Laminem Yamalem.
Pohled na kolonku gólových nahrávek je pro katalánskou ekipu v reprezentaci trochu lichotivější. Zároveň ukazuje, kde je jejich hlavní síla. Právě v předfinální fázi jsou fotbalisté Barcelony velmi platní. Asistenci si v dosavadních osmi zápasech připsali Torres, Yamal, Olmo a Pedri.

Kvalitu barcelonských hráčů v kombinaci dokládá i úspěšnost přihrávek v Lize národů. Před čtvrtfinálovým dvojzápasem s Nizozemskem se téměř všichni fotbalisté katalánského velkoklubu dostali nad 80 procent. Stoper Cubarsí se dokonce pyšnil skvělou úspěšnost sahající k 98 procentům.
Nejvýraznějším hráčem z barcelonské líhně je jednoznačně Yamal. Stále teprve sedmnáctiletý generační talent neustále hrozí na pravém křídle a patří ke klíčovým hráčům trenéra Luise de la Fuenteho.
Obránci soupeřů ho často zdvojují, mladý ofenzivní klenot proto musí častěji než jeho spoluhráči chodit do soubojů jeden či dva na jednoho. I přes častou přesilu soupeřů si v nich drží skvělou 60procentní bilanci.
Hráči pro klíčové chvíle
Žádný z hráčů Barcelony v šesti zápasech ve skupině neodehrál více než 224 minut. Ve čtvrtfinálovém dvojzápase ale kouč De la Fuente ukázal, že “Flickovým dětem” věří. Yamal odehrál přes 180 minut, Pedri s Olmem si mezi sebe rozdělili minutáž rovným dílem a Cubarsí ze sestavy vypadl jen kvůli zranění z prvního poločasu úvodního zápasu.
Barcelonský otisk v nabitém španělském kádru zatím není tak silný jako před 15 lety, žádný jiný klub ale aktuálně nemá v národním týmu tak silné zastoupení jako právě Barca. Pohled na současný kádr Katalánců navíc naznačuje, že mladíků z východního pobřeží Španělska bude v národním týmu přibývat.
Světový šampionát startuje za necelý rok a půl. Vytáhne na něm trenér de la Fuente barcelonský trumf?