eFotbal

Trápení West Hamu pokračuje, proti poslednímu bral jen bod. Citizens spasil povedený finiš

Livesport
Manchester City zabral proti Evertonu až v závěru. West Ham protáhl mizerné období
Manchester City zabral proti Evertonu až v závěru. West Ham protáhl mizerné obdobíProfimedia
Manchester City zvítězil ve 32. kole Premier League na hřišti Evertonu 2:0 a v neúplné tabulce se posunul na čtvrté místo, oba góly přitom dal až v posledních 10 minutách. West Ham nedokázal porazit ani jistého sestupujícího ze Southamptonu a po remíze 1:1 je už šest kol bez výhry. V zápase týmů ze středu tabulky porazil Brentford Brighton 4:2 a Crystal Palace uhrál bezbrankovou remízu s Bournemouthem.
Reklama
Reklama

Everton – Manchester City 0:2

Zatímco jistota pěti míst pro Premier League v příštím ročníku prestižní soutěže znamená pro obhájce titulu velkou vzpruhu, start z páté příčky je zavazoval k vítězství. A už v úvodu se Manchester dostal k několika šancím – Matheus Nunes vyzkoušel Jordana Pickforda tvrdou ranou z 25 metrů, brankář Evertonu ale dokázal vyrazit míč do bezpečí.

Domácí se do hry dostávali hlavně díky standardním situacím a po rohovém kopu měl největší šanci první půle James Tarkowski, jehož hlavička orazítkovala tyč. Ještě větší příležitost si ale vytvořili hosté, když se opět zaskvěl Nunes, tentokrát centrem na Kevina De Bruyneho. Jeho technická střela levačkou mířila do sítě, ale Jake O’Brien ji fantastickým zákrokem hlavou vytěsnil na roh.

Po změně stran měl první velkou šanci Jarrad Branthwaite, ale jeho hlavičku zblízka reflexivně zneškodnil Stefan Ortega. O chvíli později si německý brankář poradil i se zakončením Abdoulayeho Doucourého. Citizens tak museli začít tlačit, protože ztráta by je mohla stát místo v nejlepší pětce. Dvacet minut před koncem tak zkusil štěstí Savinho, jehož přízemní pokus ale Pickford vykryl.

Definitivní rozuzlení přišlo až v závěru. Pět minut před koncem se po centru Nunese prosadil na bližší tyči mladík Nico O’Reilly, který zaznamenal svůj první gól za A-tým City. V nastaveném čase pak vítězství stvrdil přesnou ranou zpoza vápna Mateo Kovačič a Guardiola si mohl oddechnout – jeho tým se aspoň dočasně vyšvihl na čtvrtou příčku.

West Ham – Southampton 1:1

Poté, co brankář Southamptonu Aaron Ramsdale chytil dvě penalty při porážce 0:3 s Aston Villou, musel na začátku zápasu na London Stadium předvést zákrok, kterým zmařil šanci Niclase Füllkruga. Zatímco Füllkrug byl blízko k tomu skórovat ve dvou domácích zápasech v řadě, byl to sestupující Southampton, kdo v prvním poločase více hrozil.

Obránce Kyle Walker-Peters zamířil pravačkou těsně vedle vzdálenější tyče branky Alphonse Areoly a krátce nato Kamaldeen Sulemana orazítkoval břevno poté, co si naběhl na slabou střelu Lucase Paquetá.

Hosté nakonec litovali nevyužitých příležitostí, protože domácí vytvořili ostrý protiútok a se ujali vedení během úvodních dvou minut po změně stran. Talisman West Hamu Bowen se postaral o rychlé zakončení, když se prosadil levačkou a dal svůj devátý ligový gól v této sezóně. Kladiváři si krátce mysleli, že se jim podařilo přidat druhý gól, když si Ramsdale pod tlakem Füllkruga srazil míč do vlastní sítě, ale rozhodčí potrestal útočníka za faul na brankáře Southamptonu.

Svatí zahrozili prostřednictvím obránce Jacka Stephense, jehož pokus donutil Areolu k důraznému zákroku. Tyler Dibling pak ve vyložené příležitosti přestřelil. V 93. minutě se ale hosté dočkali. Ugochukwu, který je v týmu na hostování z Chelsea, nádherně trefil odražený míč a nedal brankáři šanci.

Díky tomu pomohl svému týmu vyrovnat nejhorší bodovou bilanci v historii PL, přičemž do konce soutěže zbývá odehrát ještě pět zápasů a hosté tak mají ještě získat alespoň jeden bod a nebýt historicky nejhorším týmem v PL.

Brentford – Brighton 4:2

Zápas nabídl atraktivní podívanou od úvodního hvizdu. Už ve třetí minutě obdržel do běhu pas Yoane Wissa a jen skvělý zákrok Barta Verbruggena, který vykopl přízemní střelu pravou nohou, udržel nerozhodný stav.

V deváté minutě už byl ale nizozemský brankář na ránu Mbeuma krátký, když kamerunský útočník završil únik přesným zakončením k levé tyči. Hosté ale odpověděli ještě před pauzou, o což se postaral Danny Welbeck, jenž si na hranici malého vápna naskočil na centr a hlavou srovnal.

Hned po změně stran se ale v šestnáctce dostal k míči Mbeumo a zakončením ke vzdálenější tyči vrátil Brentfordu vedení. Kamerunský útočník dovršil svůj fantastický ofenzivní výkon v 58. minutě, kdy po dlouhém sprintu u pravé postranní čáry naservíroval míč Wissovi, jehož tečovaná střela skončila za zády Verbruggena.

Po hodině hry prohrál souboj ve středu hřiště Joao Pedro, který svůj neúspěch neunesl a dětinským způsobem udeřil loktem protihráče, za což viděl červenou kartu. Brighton ale nesložil zbraně ani v oslabení a po precizním pasu od Jacka Hinshelwooda snížil v 81. minutě střídající Kaoru Mitoma.

V nastavení však veškerou snahu hostů o vyrovnání zhatil Christian Nörgaard, který vyskočil nejvýše při standardní situaci a hlavičkou přidal svůj pátý gól v ročníku a zároveň poslal Brentford na 11. příčku tabulky.

Crystal Palace – Bournemouth 0:0

Po nadějném úvodním míči Miloše Kerkeze na Justina Kluiverta, který vyšel naprázdno, byl bezbrankový úvodní poločas zajímavý jen díky několika akcím těsně po půlhodině hry. Do šancí se dostali Will Hughes, který se dostal k odraženému míči, ale střelou z hranice pokutového území branku neohrozil, a Evanilson, jehož pokus z podobné vzdálenosti na druhém konci hřiště po přihrávce od Kerkeze proletěl nad břevnem.

Před Hughesovým pokusem dostal Chris Richards žlutou kartu, která se mu vymstila krátce před koncem první půle. Poněkud přísně dostal druhou žlutou kartu za stažení Justina Kluiverta během souboje o míč. Celkově však Palace odcházel do šatny s určitým pocitem uspokojení, když dokázal 45 minut udržet čisté konto poté, co v předchozích dvou zápasech inkasoval hrozivých 10 gólů.

Kluivert byl prvním ze tří rychle vyloučených hráčů na začátku druhého poločasu, dalšími byli Ismaïla Sarr a Dango Outtara. V 54. minutě zvedl Adam Smith na chvíli hostující sektor ze sedadel, ale jeho střela byla dobře zablokována.

Po hodině hry začal mít Palace o něco více míč, ale Bournemouth stále vypadal o něco hrozivěji a Evanilsonovi nečekaně snadno odmítl nadějnou hlavičku Dean Henderson. O dvě minuty později byl brankář Eagles podroben mnohem větší výzvě a předvedl úžasný zákrok proti Outtarově střele.

Bezbrankový výsledek byl pravděpodobně spravedlivý, i když Palace bude mírně zklamaný, že se mu teprve podruhé v historii nepodařilo dokončit sérii čtyř domácích výher v řadě v Premier League. Co se týče Bournemouthu, ten musí v nadcházejících týdnech přidat, aby si konečně zajistil premiérové evropské tažení. Nicméně ho může těšit alespoň fakt, že proti Crystal Palace udržel už čtyři čistá konta v řadě.

Aston Villa – Newcastle 4:1

Villans do zápasu vtrhli v neskutečném stylu, když už po půlminutě hracího času slavili vedení. Nepovedený odkop Sandra Tonaliho zachytil Youri Tielemans, jenž bleskovou přihrávkou našel v šestnáctce Watkinse, jehož tečovaná střela zapadla přesně k levé tyči brány.

Stejný hráč si mohl během úvodních pěti minut připsat ještě jednu přesnou trefu, ale jeho pumelice se odrazila od břevna zpátky do hry. Newcastle vyrovnal krátce po čtvrthodině hry. Velkou zásluhu na gólu měl Harvey Barnes, který vyslal na vzdálenější tyč exkluzivní centr a Fabian Schär jej za přispění štěstí procedil mezi nohama brankáře do sítě. 

Ačkoliv se v Birminghamu hrál i nadále pohledný fotbal, dalšího gólu se diváci dočkali až po změně stran. U druhého gólu Aston Villy sehrál důležitou roli autor první branky Watkins, který předal míč rozeběhnutému Ianu Maatsenovi. Nizozemský hráč následně vnikl do vápna hostí a nechytatelnou ranou ke vzdálenější tyči vrátil Villans vedení.

Na závěrečných 20 minut se na trávník podíval i Jacob Ramsey, který na sebe začal hned strhávat pozornost. Mladý Angličan se při své první výraznější akci v zápase prezentoval sebevědomou individuální akcí, při níž si navedl z levé strany míč do vápna a následně vyslal před bránu prudký přízemní centr, který si Dan Burn srazil do vlastní sítě.

Střelecký koncert dovršila Aston Villa v 75. minutě, kdy sice nejprve Morgan Rogers neuspěl se svým pokusem, o několik vteřin později už ale Amadou Onana vymetl levou šibenici branky Newcastlu. Villans se pátou výhrou v řadě přiblížili svému soupeři na rozdíl dvou bodů.

Tabulka Premier League