Odchovanec pražské Slavie, který hned po skončení druhé světové války zamířil do Juventusu, v Itálii zakotvil a stal se v Turíně a následně i v Palermu hráčskou a později i trenérskou legendou. Starou dámu dovedl ke dvěma ligovým triumfům, Palermo zase opakovaně dostal do Serie A. Na důkaz vděku po něm tamní radnice pojmenovala náměstíčko před fotbalovým stadionem.
"Pokud mluvíme dnes o Vycpálkovi, je to historická figura, která silně rezonuje. Zařadil bych ho mezi legendy jak Palerma, tak Juventusu. Vše, co v kariéře dokázal, je vnímáno nesmírně důležitě v kontextu, kdy se to odehrálo. Byl průkopník, odvážný člověk, který přišel do nové země a dokázal se prosadit a dojít až na samotný vrchol," líčí Russomando.
"Bohužel jsem neměl šanci ho vidět hrát ani trénovat. Ale, a to možná odkryje jeho důležitost, jeho odkaz byl, i na mě, přenášen skrze mého dědečka a mého tatínka. Vyprávěli mi o něm hodně. I proto ho lidé mého věku znají, protože pro místní fotbal udělal hodně. Zároveň žil v Mondellu, což je ikonické místo celého města, taková přímořská část Palerma. A co je hlavní, město se rozhodlo pojmenovat po něm malé náměstí před stadionem. Zároveň je zde další linka, protože Često byl strýcem Zdeňka Zemana, slavného trenéra v Itálii," shrnuje rodilý Palermitan odkaz Vycpálka pro jeho město.
V páteční epizodě podcastu Livesport Daily jsme také probírali:
Jak zformoval Vycpálkovu osobnost pobyt v koncentračním táboře?
Čím nejvíc ovlivnil italský fotbal?
Jak Vycpálka vnímají Palermitané a jaký je dnes jeho odkaz?
Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách – Spotify a Apple Podcasts.