„Ve smlouvách jsou i takové věci jako povinnost se zúčastnit určitých akcí, především se sponzory. Hráči zase naopak chtějí mít doložky týkající se zápasů, titulů, gólů či obrazových práv. Když odbočíme od fotbalu, tak basketbalisti v Americe se dožadovali stomatologického balíčku, je to naprosto běžné,“ uvedl bývalý prezident Barcelony Joan Gaspart, jehož slova citoval web forcabarca.sk.
„Bonusy ve smlouvách jsou odjakživa a je to naprosto v pořádku. Někteří na tom dokonce vydělají víc než na fixním platu,“ pokračoval.
Gaspart dále dodal, že se hráči dožadují běžných věcí jako domů, aut, proplacení letů, pojištění. Pak se dokonce setkal s tím, že někteří chtěli prémie za větší potlesk od fanoušků. Jiní zase chtěli mít dohodu, že mohou během týdne navštívit určitý počet večírků. Na druhé straně kluby chtějí zabránit užívání dopingu, léků, zákazu vykonávání nebezpečných sportů, ale i dokonce zamezení létání do vesmíru.
„V dnešním době se nejčastěji objevují podmínku týkající se sociálních sítí. Kluby mohou hráče požádat, aby propagovali určitou věc. Hráči zase nesmí publikovat vše co chtějí, protože by tím mohli poškodit klub,“ citoval web forcabarca.sk slova Maheta Molanga, člena vedení RCD Mallorca.
Ve Španělsku zase mají některé kluby požadavky, aby hráči věnovali 1 % ze svého platu klubovým nadacím, které podporují sociální projekty či dětské tábory.
Levante před lety uzavřelo smlouvu s jedním hráčem, kterému zakázalo žít v domě s více než třemi lidmi, jiný klub dovolil dvěma hráčům večírky, ale jen v úterý a ve čtvrtek za předpokladu, že tam půjdou společně. Sevilla zase varovala jednoho ze svých hráčů, že s ním rozváže smlouvu, pokud ho přichytí při nějaké bitce. Další kluby zakazují problémovějším hráčům návštěvy kasina a barů.
Zdroj: elmundo.es, forcabarca.sk