eFotbal

Obrovská síla fotbalu! V Africe dokázala ukončit i občanské války, tvrdí expert

Livesport
Držitel Zlatého míče a bývalý prezident Libérie George Weah a španělská hvězda Rodri.
Držitel Zlatého míče a bývalý prezident Libérie George Weah a španělská hvězda Rodri.Mohammed Badra / EPA / Profimedia
Zatímco evropským pohledem bývá Afrika vnímána jako zdroj talentů toužících po zlepšení své životní situace, pro "černý kontinent" je fotbal daleko důležitější záležitostí. Hlavní zahraniční zpravodaj Respektu Tomáš Lindner, který v Africe několik let strávil, nabízí v Livesport Daily náhled toho, co fotbal pro tamní obyvatele znamená. Kromě fascinujících osobních historek, kdy mimochodem potkal i držitele Zlatého míče a bývalého prezidenta Libérie George Weaha, přidává i společenský a historický kontext toho, jak nejpopulárnější sport pomáhal utvářet jednotlivé státy nebo ukončovat občanské války.
Reklama
Reklama

"Mám zkušenost z roku 2011, kdy jsme byli v Libérii s kamarádem a Weah kandidoval na viceprezidenta. Byli jsme tehdy v městečku Voinjama poblíž hranic s Guineou a Weah tam měl setkání s lidmi v rámci kampaně. Bylo pozoruhodné, jaký dav lidí v tom městě přilákal. Během našeho krátkého pobytu jsme jiné bělochy nepotkali a někdo nás k němu protáhl," popisuje Lindner jednu z příhod svých afrických cest.

"Fotbal byl i politickým prostorem. Měl úlohu i v době před dekolonizací. Mnoho veřejných aktivit bylo zakázáno, režimy byly diktátorské. A fotbalové kluby se stávaly jedním z míst, kde se potkávali aktivisté za nezávislost, nové generace afrických lídrů a politických aktivistů. Sepjetí těchto dvou světů je v Africe opravdu hodně staré a zároveň významné," vrací se novinář k propojení fotbalu a veřejného života.

"Ještě je tu jedna studie webu The Economist a ta vycházela z reprezentativního vzorku afrických obyvatel. Výzkumníci dospěli k názoru, že po důležitých vítězstvích národního týmu stoupá identifikace lidí s tím státem asi o 37 procent. Lidé mnohem méně zdůrazňovali svou etnicitu, v uvozovkách kmen, a mnohem více zdůrazňovali, že jsou třeba Ghaňané," dodává Lindner.

Livesport Daily #431: Fotbal byl v Africe klíčový pro tvorbu států, říká expert.Livesport

V pondělní epizodě podcastu Livesport Daily jsme také probírali:

Jak byl fotbal využit v rámci národního uvědomění?

Může mít fotbal sílu mírově ukončovat konflikty mezi tamními etniky?

Jakou roli hrála kolonizace?

Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách – Spotify a Apple Podcasts.