"Mám zkušenost z roku 2011, kdy jsme byli v Libérii s kamarádem a Weah kandidoval na viceprezidenta. Byli jsme tehdy v městečku Voinjama poblíž hranic s Guineou a Weah tam měl setkání s lidmi v rámci kampaně. Bylo pozoruhodné, jaký dav lidí v tom městě přilákal. Během našeho krátkého pobytu jsme jiné bělochy nepotkali a někdo nás k němu protáhl," popisuje Lindner jednu z příhod svých afrických cest.
"Fotbal byl i politickým prostorem. Měl úlohu i v době před dekolonizací. Mnoho veřejných aktivit bylo zakázáno, režimy byly diktátorské. A fotbalové kluby se stávaly jedním z míst, kde se potkávali aktivisté za nezávislost, nové generace afrických lídrů a politických aktivistů. Sepjetí těchto dvou světů je v Africe opravdu hodně staré a zároveň významné," vrací se novinář k propojení fotbalu a veřejného života.
"Ještě je tu jedna studie webu The Economist a ta vycházela z reprezentativního vzorku afrických obyvatel. Výzkumníci dospěli k názoru, že po důležitých vítězstvích národního týmu stoupá identifikace lidí s tím státem asi o 37 procent. Lidé mnohem méně zdůrazňovali svou etnicitu, v uvozovkách kmen, a mnohem více zdůrazňovali, že jsou třeba Ghaňané," dodává Lindner.
V pondělní epizodě podcastu Livesport Daily jsme také probírali:
Jak byl fotbal využit v rámci národního uvědomění?
Může mít fotbal sílu mírově ukončovat konflikty mezi tamními etniky?
Jakou roli hrála kolonizace?
Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách – Spotify a Apple Podcasts.