eFotbal

Opozice získala 80 procent okresů, jen Kladno si zvolilo berbrovce Blažeje. A proč si FAČR půjčuje čtvrt miliardy?

eFotbal
Opozice získala 80 procent okresů, jen Kladno si zvolilo berbrovce Blažeje. A proč si FAČR půjčuje čtvrt miliardy?
Opozice získala 80 procent okresů, jen Kladno si zvolilo berbrovce Blažeje. A proč si FAČR půjčuje čtvrt miliardy?Flashscore
„Celkem to vypadá dobře. Zatím z pěti okresů v Česku, kde volby proběhly, vyhrály čtyři kluby, které chtějí změnu. Dobře to nedopadlo jen na Kladně. Tam se kluby nakonec rozhodly pro stávající vedení,“ konstatoval pro Sport.cz po prvních volebních valných hromadách okresních fotbalových svazů zástupce opoziční Fotbalové evoluce, internacionál Vladimír Šmicer. Čtyři z pěti okresů, to je 80 procent. Slušný průběžný výsledek. Jen v „rudém“ Kladně vyhrál dosavadní předseda OFS, známý Berbrův oblíbený ligový rozhodčí Petr Blažej.
Reklama
Reklama
Na Kladně je prý jiná atmosféra

Nedávno zesnulý šéf sportovní redakce České televize a velký bojovník proti praktikám Berbra a spol., známý Kladeňák Otakar Černý by z takové volby ve svém okrese asi radost neměl. 

„Ano, v okrese Kladno vyhráli. Ale zase na Praze-západ zvítězil náš příznivec Honza Rajnoch. Ve středních Čechách je dvanáct okresů, potřebujeme jich získat co nejvíc. U Kladna jsem dopředu tušil, že to tam nedopadne dobře Od začátku tam při našich návštěvách totiž byla jiná atmosféra než v jiných okresech, Ale zase, nebereme to jako porážku,“ dodal Vladimír Šmicer. 

Čtyři pětiny z prvních pěti možností je na úvod velmi slušný a povzbudivý výsledek Fotbalové evoluce (Fevoluce). Zvlášť když předseda Středočeského krajského fotbalového svazu Miroslav Liba zneužívá ve svůj prospěch oficiální webové stránky SKFS, kde začal jako by náhodou představovat své skvělé předsedy OFS.  Které tohoto Berbrova oblíbence včetně kladenského Blažeje samozřejmě podporují. Tak, jako dříve podporovali v říjnu zatčeného exmístopředsedu FAČR, jenž už naštěstí čerstvě opustil řady Fotbalové asociace.

Problémy s opilstvím sudího „Náčelníkovi“ nevadily

„Můžeme samozřejmě jen spekulovat o tom, jakou mohla mít Blažejova  fotbalově-politická servilita vůči Berbrovi souvislost s tím, že navzdory svému někdejšímu opileckému extempore v Olomouci nadále mává ligu. A propracoval se dokonce i na mezinárodní listinu,“ napsal mj. Server Seznam Zprávy. 

Petr Blažej byl už totiž v roce 2012 potrestán za to, že mával opilý pohárový duel Olomouce s Českými Budějovicemi. V září 2017 jako snad jediný v Edenu neviděl při derby Slavia - Sparta, že míč byl jasně za čarou a skandálně neuznal v první půli za stavu 0:0 regulérní branku červenobílých. A nedávno coby  předseda OFS v Kladně podepsal dopis podporující práci Miroslava Liby, který je rovněž člena vedení Malíkova postberbrovského výkonného výboru FAČR.

My u nás v Kladně nestavíme bariéry, všichni víme, že fotbal má spojovat. Kluby musí rozhodnout a rozhodly. Mrzí mě, že se teď objeví nové hnutí, volá po nějakých změnách, ale hned mají všechny nějak zaškatulkované. Jen a jen kluby musí posoudit, co se dělalo a nedělalo dobře. Do výkonného výboru přijdou teď nové tváře a za mě je to dobře,“ pravil Petr Blažej státnicky pro Sport.cz. 

Tak určitě, Náčelníkovo Kladno zase „hází“ (Oblíbený slogan „Kladno hází“ je částí básně z pozůstalosti hráče Františka Nejedlého, který ji složil po vítězství nad Ambrosianou, tedy dnešním Interem Milan v poměru 3:2 v červnu 1934).  

Okresní valné hromady FAČR i ve složité epidemické situaci po celém Česku pokračují (jen v jižních Čechách byly zatím na doporučení pozastaveny), uvidíme, jak se r(f)evoluční situace bude vyvíjet dál.   

Zdroj: Fotbalová evoluce

Půjčka ve výši 250 milionů? „Nehoráznost!“ volá opozice

Je tu ale ještě jedna podstatná záležitost. „Současné vedení chce zatížit Fotbalovou asociaci ČR úvěrem ve výši 200 až 250 milionů korun. A to jen necelé tři měsíce před koncem svého funkčního období. Opozice to považuje za nehoráznost,“ objevil v úterý server Seznam Zprávy.

Na co najednou, krátce před celostátní volební valnou hromadou (3. června),  vedení Fotbalové asociace potřebuje čtvrt miliardy? 

„Aby nám to umožnilo nějak disponovat s naším majetkem, kterým je Stadion Evžena Rošického. S tou nemovitostí jsou totiž historicky svázána různá práva a povinnosti. Na to, abychom s ní mohli volně disponovat, musíme provést určité transakce s Českou unií sportu a Českým atletickým svazem. A na ně potřebujeme ty peníze. Velká část z nich jde do depozitů, do úschovy. Když splníme další dané podmínky, tak se ty peníze Fotbalové asociaci ČR vrátí,“ vysvětloval předseda FAČR Martin Malík Seznamu Zprávy s tím, že je to prý věc, kterou zdělil po svém předchůdci Miroslavu Peltovi. 

„Podle mě je to naprostá nehoráznost. Takové věci by měl řešit nový výkonný výbor. Ale pokud vím, jediný, kdo se tomu při hlasování postavil, byl předseda naší moravské řídící komise Pavel Nezval,“ naštvaně Seznamu Zprávy sdělil Luboš Němec, šéf Tatranu Bohunice. 

A fotbalový diplomat Petr Fousek, který vážně zvažuje svou červnovou kandidaturu proti Malíkovi se proti chystané půjčce rovněž rázně ohrazuje: „Neznám všechny detaily. Ale obecně se domnívám, že by žádný výkonný výbor neměl činit kroky, které by časově překračovaly hranice jeho mandátu. Neměl by významnými závazky zatěžovat své případné následovníky. Jistě je také namístě otázka, do jakého objemu prostředků je namístě, aby rozhodoval výkonný výbor FAČR, a co už by měla rozhodovat valná hromada.“ 

Podobné názory sdílejí na Seznamu Zprávy i čelní představitelé opoziční Fevoluce. 

 „Situace je asi skutečně složitá, ale neznám detaily o těch chystaných transakcích. Těžko říci, zda FAČR může za okolností, které ve fotbale momentálně panují, tak obřímu závazku vůbec dostát,“ říká Ondřej Lípa.

„Je otázka, zda by o takto velké půjčce neměl rozhodnout nejvyšší orgán, tedy přímo valná hromada,“ doplňuje Lípu Rudolf Řepka, který coby představitel Fevoluce už vyhrál volby v OFS Teplice.

O Strahov měl mít zájem i Daniel Křetínský

Když se řekne strahovský areál a FAČR, rázem člověku vyskočí i jméno majitele Sparty Daniela Křetínského. O letenském bossovi se vedou diskuse, proč se po říjnové Berbrově zatčení tak jednoznačně postavil za současného, v Berbrově éře  v podstatě loutkového, předsedu FAČR Martina Malíka. 

Už loni před Vánocemi jsme na efotbal.cz zveřejnili komentář, jehož závěr si nyní dovolím znovu ocitovat:  

„Mluví se ovšem o tom, že Malíkovo vedení by šlo Křetínskému na ruku při velkém stavebním projektu na Strahově.   Začátkem června 2020 totiž Seznam Zprávy napsal: ‚Podle našich zdrojů je pro FAČR nejatraktivnější možností vytvoření společného projektu se Spartou. Fotbalová asociace by do něj vložila pozemek, Sparta by pak zajistila financování výstavby nového moderního stadionu. První nezávazná jednání v tomto ohledu už proběhla, dosud bez konkrétní dohody.‘ A na lukrativní Letné, kde dnes stojí sparťanský stánek, by se Danielu Křetínskému vytvořil kýžený byznysový prostor. Zajímavý projekt, o němž by ovšem Křetínský mohl klidně jednat i s obrozeným vedením FAČR bez Malíka a spol. Nebo je to ještě jinak?“

Může být i tohle důvod, proč současné vedení FAČR necelého čtvrt roku před svou volební valnou hromadou se čtvrtmiliardovou půjčkou kvůli vyřešení údajně zděděného problému se strahovským areálem tak šturmuje? 

Eden v Csaplárově pasti, kam ale odešla britská mutace? Trestat fotografa za snímky z VIPu není hodné Slavie