Král světového fotbalu všech dob skonal ve čtvrtek 29. prosince 2022, jedenáct dní po skončení MS 2022 v Kataru, na selhání orgánů v důsledku rakoviny tlustého střeva ve věku dvaaosmdesáti let v nemocnici Alberta Einsteina v Sao Paulu. Pelé, což byla přezdívka z dětství, se oficiálně jmenoval Edson Arantes do Nascimento. Jako jediný fotbalista v historii vyhrál třikrát světový šampionát – v letech 1958, 1962 a 1970. Měl jsem tu čest, že jsem ho viděl hrát v plné formě a setkal jsem s ním pak i naživo.
Žluté a červené karty vznikly po MS 1966, kde Pelého rozkopali
V roce 1958 jsem ještě nebyl na světě, v roce 1962 mi byly tři roky, ale už v roce 1966 jsme Pelého viděl na MS v Anglii, tenkrát jej soupeři ve skupině doslova rozkopali. Až tak, že jistý čas nechtěl o dalším světovém šampionátu ani slyšet. Hlavně kvůli tomuto beztrestnému okopávání Pelého byly vynalezeny žluté a červené karty, které se zkušebně vyzkoušely při olympijském turnaji v roce 1968 v Mexiku a tamtéž pak byly oficiálně spuštěny při MS 1970.
Tam Pelé naštěstí hrál: byla radost ho sledovat na černobílých obrazovkách Československé televize. Vím, že tehdejší fotbal se asi nedá srovnávat s tím dnešním, přesto tvrdím, že jsem lepšího fotbalistu od té doby neviděl. Vzpomínám hlavně na první a poslední duel mexického šampionátu – oba vyhrála Brazílie shodně 4:1.
V tom úvodním porazila Československo a Pelé kromě jedné branky dal Viktorovi málem gól z poloviny hřiště. V tom posledním, finálovém proti Itálii v roli režiséra otevřel hlavou skóre, na třetí a čtvrtý gól nahrál. Báječná podívaná i pro jedenáctiletého kluka, jímž se tenkrát byl.
Setkání v Las Vegas
Za třiadvacet let jsem pak Pelého viděl, již coby fotbalový redaktor deníku Sport, naživo. V prosinci 1993 krátce před Vánocemi coby ambasadora sponzorské firmy FIFA Mastercard při losu amerického MS 1994 v Las Vegas.
Mezi novináře přišel se svým přítelem, anglickým mistrem světa z roku 1966 Sirem Bobbym Charltonem.
Byl příjemný, choval se ke všem nanejvýš přátelsky a vstřícně, dokonce jsem si ho i tenkrát vyfotografoval (viz snímek z Las Vegas z prosince 1993).
Prosinec 1993. Pelé coby velvyslanec firmy Mastercard, sponzora FIFA, při losu MS 1994 v USA. Vedle něj vlevo Sir Bobby Charlton, anglický mistr světa z roku 1966.
Vstřícný až do konce svých dní
Takový byl Pelé až do konce svého života. Když se mu v nemocnici během MS 2022 v Kataru přitížilo, vzkázal nejlepší střelec šampionátu, francouzský útočník Kylian Mbappé všem fotbalovým fanouškům: „Modlete se za Krále.“
A potěšený Pelé mu z nemocničního lůžka hned obratem poděkoval: „Děkuji, Kyliane. Jsem šťastný, když vidím, že překonáváš další z mých rekordů na mistrovství světa, můj příteli.“ Mbappé totiž zrovna v osmifinále proti Polsku (3:1) vstřelil dva góly, a už ve svých třiadvaceti letech na MS tak v té chvíli dosáhl celkového počtu devíti branek.
Byl to jeden z posledních Pelého veřejných vzkazů. Pak ještě pogratuloval svému krajanovi Neymarovi k 77. brance za brazilskou reprezentaci, kterou útočník PSG vyrovnal v prohraném čtvrtfinále s Chorvatskem jeho letitý rekord. Trojnásobný mistr světa ho držel osamoceně dlouhých 51 let. „Sledoval jsem, jak rosteš, fandil jsem ti každý den. A teď ti mohu konečně pogratulovat, že jsi vyrovnal můj počet gólů za Brazílii,“ napsal Pelé na Instagramu. „Oba víme, že je to víc než jen číslo. Naším největším úkolem je inspirovat spoluhráče, další generace a každého, kdo má rád náš sport.“ To bylo 9. prosince 2022, za dvacet dní Pelé zemřel.
Proti československé reprezentaci nastoupil hned čtyřikrát (jednou na MS 1962 v Chile, jednou na MS 1970 v Mexiku, dvakrát přátelsky v Brazílii) s bilancí dvou výher, dvou remíz a čtyř branek.
Naši zemi navštívil Pelé dvakrát. V Českém Krumlově oslavil první výročí svého posledního manželství. Kromě Prahy byl i v Brně, v Ostravě a v Kutné Hoře. „V Praze Pelé rád jedl v Restauraci Na staré hospodě v Hloubětíně a jednomu reportérovi řekl, že si zamiloval českou kachnu s červeným zelím. Pelé se dokonce naučil říkat děkuji a dobrý den,“ prozradil v rozhovoru pro Deník brazilsko-český novinář Fabiano Golgo.
Také děkuji, Mistře. Když člověk sledoval ve fotbalové akci krále Pelého, byl to vždycky dobrý den. I když třeba Československo prohrálo na MS s Brazílií 1:4.