S fotbalem začínal nedaleko Mariánských Lázní, pak se přesunul do tamní Viktorie, kde to od žáků dotáhl až do první týmu. V té době už většinou hráči poznají, zda to na trávníku dotáhnou k velké kariéře, kdy se fotbalem budou živit, nebo pro ně bude spíš jen koníčkem.
Jacko-Lysák v té době vsadil na studium, díky kterému si splnil sen, zahrál si totiž v Anglii. „Přesunul jsem se tam v roce 2018 za účelem studia sportovního managmentu na univerzitě v Derby,“ začal své povídání. „Chtěl jsem si prodloužit fotbalová léta. Sport a studium funguji v Anglii ruku v ruce, takže nebyl žádný problém skloubit fotbal s univerzitou.“
Díky dobrým výkonům za univerzitní tým si ho vytáhl trenér do Mickleoveru, který hrál v sedmé lize. Prales, napadne řadu fanoušků. Realita byla ale úplně jiná. „Liga je velmi podobná naši třetí lize. Na zápasy vám chodí od 300 do 1200 diváků a před takovou kulisou už se hraje jinak,“ vzpomínal Čech. Okolnosti mu však nakonec zrovna nepřály.
Reprezentant z páté ligy? Pouštět hráče do národního týmu z přeboru, to by byl historický okamžik, směje se trenér Zličína„Týden před začátkem sezony přišel na hostování gólman z akademie Manchesteru City a musel chytat on,“ konstatoval Jacko-Lysák.
Slibně se rýsující kariéra na Ostrovech vzala poměrně rychle za své. Především kvůli tomu, že svět zastavila pandemie. Když se život vracel do normálu, přišly promoce a dilema, co dál. „Chtěl jsem zase do zahraničí a volba padla na Švédsko, odkud mi přišla nabídka jít hrát do páté nejvyšší soutěže,“ dodal.
Pro začínajícího gólmana vyhlížela nabídka zajímavě, hlavně ale otevřela dveře k další zahraniční štaci. „Měl jsem kontakty z mého působení v Anglii a ozvala se mi hráčská agentura, která spolupracovala s týmem, do kterého jsem nakonec ve Švédsku přestoupil. Nejdříve jsem tam šel na testy, ale poté už následoval přímo podpis smlouvy,“ prozradil hráč s tím, že se jednalo o ambiciózní tým.
Poslední přestup kariéry? Nikdy neříkej nikdy, směje se Fenin. Míří do týmu, který je u dna jihočeské I.A třídy„Působil jsem ve Fagersta Södra IK, který sezonu před mým příchodem sestoupil z vyšší soutěže a díky značným investicím se chtěl dostat během jedné sezony hned zpět. To se nakonec nepovedlo a my skončili v půlce tabulky. Úroveň fotbalu to ale nebyla vůbec špatná, v Česku bych to přirovnal k divizi a co se týče podmínek, tak ty byly více než nadstandardní na pátou ligu,“ pokračoval.
I tahle kapitola ale skončila, situaci zkomplikovalo i svalové zranění. Pomocnou ruku nabídla karlovarská Slavia, která hraje dlouhodobě ČFL. Nakonec se z výpomoci stal kompletní rok 2023, který Jacko-Lysák v klubu strávil. „Skvělá zkušenost,“ doplnil s neskrývaným vděkem.
„Dostal jsem možnost si zachytat třetí ligu a i přesto, že jsem po většinu času kryl záda prvnímu gólmanovi, tak toho angažmá určitě nelituji. Třetí liga je už velmi blízko profesionálnímu fotbalu,“ svěřil se brankář.
Rosický jako posila nevyšel, lituje kouč malého pražského klubu, kterému šéfuje ikona Slavie ŠmicerPo letech zkušeností už ale měl jasně nastavené priority a směr, kterým se chce vydat. Proto opět zamířil za hranice. „Cítil jsem, že potřebuji změnu prostředí a nejlépe opět do zahraničí,“ přikývl. „Celý prosinec jsem strávil hledáním různých možností, psaním zpráv trenérům a klubům a čekal, zda nějaká příležitost přijde.“
A ona vážně přišla. O klub Europa Point FC asi běžný fanoušek jen tak nezavadí, je totiž z Gibraltaru. Ale příležitost je prostě příležitost. „Klub vyhlásil zkoušky pro hráče bez angažmá. Řekl jsem si, že si při nejhorším udělám několikadenní dovolenou na jihu Španělska, ale nakonec to dopadlo tak, že jsem na testech uspěl a v týmu podepsal smlouvu do konce sezony,“ popsal, jak se zrodilo nejnovější angažmá.
V týmu nehraje s žádnými nazdárky. Naopak, jde o ambiciózní tým, který chce do pohárové Evropy, a to bez nadsázky. „V roce 2022 klub koupili švédští majitelé a s příchodem nových vlastníků začali přicházet i hráči, kteří ještě před pár lety hráli nejvyšší soutěže ve Skandinávii nebo v Anglii třetí nebo čtvrtou ligu,“ pokračoval Jacko-Lysák. „Aktuálně se nacházíme na čtvrté příčce. Do budoucna chce klub útočit pravidelně na umístění v TOP 3 a kvalifikovat se tak do předkol evropských soutěží.“
Faktem je, že kvalitu gibraltarských týmů si lze jen těžko představit. Země má zhruba 7 kilometrů čtverečních plochy a něco kolem 35 tisíc obyvatel. Některé celky by se však podle šestadvacetiletého gólmana nemusely ztratit ani v Česku.
„Gibraltarská liga je velmi různorodá. Top tři týmy jsou plně profesionální a týmy ze spodku tabulky zase amatérské. Je velmi zajímavé sledovat zápasy prvního s posledním. Ten první je na úrovni našeho ligového týmu ze spodku tabulky a celek ze dna je na úrovni naší divize u nás,“ přiblížil elitní gibraltarskou soutěž.
Je ale jasné, že pro Jacko-Lysáka se kromě fotbalových zkušeností jedná také o fajn přivýdělek. Pouze na finance z fotbalu spoléhat nemůže, toho si je vědom. „Ve Švédsku jsem měl velmi dobré podmínky, ale samozřejmě jsem měl k fotbalu i práci, kdy jsem trénoval fotbal děti na škole. Po návratu do Čech jsem měl k fotbalu práci na hotelu. Do toho se pak ještě věnuji sociálním médiím a individuální analytice hráčů,“ zakončil.
Silná dvojka! Nevšová hraje kraj, ale hýčká někdejšího hráče Spartaku Moskva i nejlepšího střelce polské ligy