Dlouhodobým problémem italských stadiónů je nejen jejích stáří, ale i fakt, že ve většině případů jsou vlastníky města, ve kterých leží. To pak připravuje kluby o tolik potřebné příjmy, které by se pak daly investovat do hráčů a modernizace zázemí. V Janově je jednou z architektonických chloub Stadio Luigi Ferraris mající sílu pojmout 36 599 návštěvníků. Využívají jej k ligovým zápasům Janov i Sampdoria, ale sem tam hostí i reprezentační utkání. I přes výsledkový průměr se oba kluby těší stále velké podpoře fanoušků a tamní atmosféra je věhlasná.
Zdroj foto: instagram.com/genoacfcofficial
4) Stadio OlimpicoV italské metropoli je od roku 1953 využíván pro Serii A Stadio Olimpico s kapacitou 72 698 míst pro fanoušky. Jako domovskou základnu jej pojali Lazio i AS Řím a rekonstrukcemi prošel v letech 1990 a 2007. Zajímavá je jeho historie, neboť stavba začala již v roce 1928 za vlády Mussoliniho a majestátný objekt byl otevřen v roce 1937. V roce 1950 hostil letní Olympijské hry a od té doby hostil také dva evropské šampionáty, mistrovství světa v roce 1990 a v roce 2009 také finále Ligy mistrů. Navzdory četným prohřeškům z řad fanoušků a vytýkání, že se nejedná o ryze fotbalový stadion, se Olimpico víkend co víkend otřásá v základech a římské derby je pak skoro svátkem.
Zdroj foto: instagram.com/officialasroma
3) Stadio Diego Armando Maradona (Stadio San Paolo)Třetí největší fotbalový stadion Serie A sídlí v Neapoli a pod Vesuvem bývá často horko hostujícím klubům i jejich fanouškům. Někdejší název Stadio San Paolo byl v roce 2020 změněn na Stadio Diego Armando Maradona na počest klubové legendy z Argentiny. Jeho současná kapacita je 55 tisíc míst, ale rekordní návštěvnost z prosince 1974 při zápase Neapole s Juventusem byla dokonce 90 736. Díky atletickému oválu se zde občas konají atletické soutěže a zapovězen není ani pro italskou reprezentaci, která jej občasně využívá. Tamní fanoušci jsou známí svým temperamentem a bouřlivou atmosférou, mnohdy až za hranou, ale zážitek si odtud odnáší každý nezapomenutelný.
Zdroj foto: instagram.com/officialsscnapoli
2) Juventus StadiumNa své zázemí si rozhodně nemůže stěžovat Juventus, který si v roce 2011 vystavěl svůj vlastní moderní svatostánek s kapacitou 41 tisíc diváků. Když bylo oznámeno, že Stadio Delle Alpi bude zbořen a nahrazen novým zázemím, stal se Juventus Stadium jednim z prvních velkých stadiónů v Itálii vlastněným klubem, který v něm hraje. Svým způsobem revoluční postup je vlajkovou lodí budoucnosti Serie A. Stará dáma si nemůže svůj chrám vynachválit a příjmy z jeho vlastnictví jsou pro konkurenci velkou inspirací, neboť jim pomohly na vrchol.
Zdroj foto: instagram.com/juventus
1) San SiroSan Siro známý také pod názvem Stadio Giuseppe Meazza je pro italské fotbalové nadšence něco jako Mekka. Jedna z největších chloub Milána poskytuje kapacitu 80 tisíc míst a využíván je giganty AC a Interem. Na první pohled je jedinečný svou konstrukcí, dominantou jsou pak čtyři sloupy v každém rohu, na nichž je ukotvena střecha, která zakrývá pouze tribuny, nikoliv trávník. Jeden z třiadvaceti evropských pětihvězdičkových stadiónů je místem bouřlivé atmosféry, kde příznivci Nerazzurri a Rossoneri vytváří prostředí, které jen tak někdo nenapodobí.
Zdroj foto: instagram.com/inter