eFotbal

Tučné pokuty: PSG za porušení finanční fair play zaplatí 10 milionů eur. Zchudne i Inter nebo Juventus

eFotbal
Tučné pokuty: PSG za porušení finanční fair play zaplatí 10 milionů eur. Zchudne i Inter nebo Juventus
Tučné pokuty: PSG za porušení finanční fair play zaplatí 10 milionů eur. Zchudne i Inter nebo JuventusFlashscore
Paris St. Germain, Inter Milán i Juventus Turín dostaly od Evropské fotbalové unie pokuty za porušení pravidel finanční fair play. Za nadměrné výdaje od roku 2018 pak bylo potrestáno ještě pět klubů.
Reklama
Reklama

Francouzský šampión musí zaplatit nejvyšší sumu 10 milionů eur. Pokud do tří let nebude vše v souladu s pravidly, pokuta pro PSG se může vyšplhat až na 65 milionů eur.

Inter Milán, ve kterém působí i slovenský reprezentant Milan Škriniar, potrestali předáci UEFA pokutou 4 milionů eur. Konkurenční Juventus pak musí uhradit 3,5 milionu a AC Milán 2 miliony. Klubová pokladnice Besiktasu Istanbul bude lehčí o 600 tisíc eur, francouzské Olympique Marseille a AS Monaco musí zaplatit 300 tisíc eur.

Agentura AP uvádí, že vyšetřovatelé klubových financí UEFA nařídili zadržet odměny z evropských soutěží v celkové výši 26 milionů eur, které mají být zadrženy osmi klubům sankcionovaným za porušení pravidel finančního fair play. Dalších 146 milionů eur v celkových trestech by pak mohlo být uloženo, pokud kluby nesplní finanční cíle v příštích třech až čtyřech letech, na kterých se dohodly v dohodách o vyrovnání.

Francouzský šampion PSG se k případu z loňské sezóny, ve které na Parc des Princes přivítali Lionela Messiho, odmítl vyjádřit. Milánský AC pak ve svém prohlášení k uvedenému trestu uvedl: „Budeme s důvěrou pokračovat na ctnostné cestě k finanční udržitelnosti." Italského šampiona tento týden koupili američtí investoři RedBird Capital Partners v obchodu za 1,2 miliardy eur.

UEFA spustila FFP před deseti lety, aby monitorovala příjmy a výdaje klubů, které se kvalifikují hrát v jejích klubových soutěžích, aby zajistila, že se ve svém podnikání souvisejícím s fotbalem přiblíží k hranici rentability. Kluby měly povoleno neomezené výdaje na stadiony a projekty rozvoje mládeže.Katarem podporované PSG muselo zaplatit UEFA 20 milionů eur už v roce 2014. Stejnou částku pak musel uhradit i Manchester City vlastněný Abú Dhabí.

Právě „Cityzens“ patřili podle UEFA mezi 19 jmenovaných klubů, které splnily normu pro dosažení rovnováhy pouze v technických aspektech jako jsou ústupky učiněné pro období pandemie, kdy se mnoho zápasů hrálo bez fanoušků. Dalšími kluby v této kategorii byly Barcelona, Borussia Dortmund, Chelsea, Sevilla a West Ham.

Německý fotbal rozjel projekt Bundesliga Common Ground. Cílem je revitalizace hřišť po celém světě a inspirace fotbalové komunity