Brazílie s Portugalskem slaví brzký postup do osmifinále, Srbové ztratili vedení a Ghana přetlačila Jižní Koreu

Reprezentanti Srbska remizovali na mistrovství světa v Kataru 3:3 s Kamerunem, nad kterým vedli už 3:1. Oba týmy ve skupině G poprvé bodovaly.

Gólovou přestřelku odstartoval v 29. minutě kamerunský stoper Jean-Charles Castelletto, v nastaveném čase prvního poločasu ale zařídili obrat Strahinja Pavlovič a Sergej Milinkovič-Savič. Náskok ještě navýšil v 53. minutě Aleksandar Mitrovič, v 63. a 66. minutě však vyrovnali Vincent Aboubakar a Eric Choupo-Moting.

Kamerun bodoval na MS po osmi porážkách a odvrátil hrozbu vyrovnání negativního rekordu Mexika z let 1930 až 1958. Po úvodní prohře 0:1 se Švýcarskem má africký celek na kontě bod stejně jako Srbsko, které podlehlo 0:2 Brazílii.

Kamerunský kouč Rigobert Song před utkáním vyřadil z kádru brankářskou jedničku Andrého Onanu, s kterým se podle médií nepohodl, a k šestému reprezentačnímu zápasu tak nastoupil Devis Epassy. "André je pro nás důležitý hráč, ale tým je vždycky na první místě. Chtěl vyškrtnout z nominace pro utkání, což jsme mu umožnili," řekl Song po zápase novinářům.

Devětadvacetiletý Epassy se blýskl hned v 10. minutě, kdy konečky prstů vytěsnil na tyč Mitrovičův obstřel z úhlu. Historicky nejlepší střelec srbské reprezentace měl ještě větší šanci o chvíli později, sám na malém vápně ale v ideální pozici minul.

Africký celek potrestal neproměněné šance soupeře v 29. minutě. Kundeho centr z rohového kopu propadl až na zadní tyč na Castelletta a stoper Nantes si připsal premiérovou trefu v národním týmu.

Srbové dokázali z tlaku vytěžit ještě do poločasové přestávky obrat. V první minutě nastavení zužitkoval Tadičův centr z přímého kopu hlavou Pavlovič a o dvě minuty později na přední tyči nedosáhl Epassy na střelu Milinkoviče-Saviče. Poprvé v historii MS skóroval jeden tým dvakrát během nastaveného času úvodního dějství.

Mitrovič se přece jen dočkal krátce po změně stran, když zakončil do prázdné branky pohlednou kombinaci čtyř srbských hráčů. Útočník Fulhamu dal 51. reprezentační gól a jako první Srb se prosadil na MS podruhé. "V tu chvíli jsme zápas naprosto kontrolovali. Dali jsme tři góly, měli i další šance, ale nedokázali jsme soupeře dorazit," litoval srbský kouč Dragan Stojkovič.

V 63. minutě se krásnou akcí blýskl i na druhé straně střídající Aboubakar jenž vyřešil rychlý brejk lobem přes gólmana Vanju Milinkoviče-Saviče. Nejlepší kamerunský střelec navíc vzápětí vyzval ke skórování Choupa-Motinga a bylo opět vyrovnáno.

"Na takovém turnaji musíte ukázat touhu po vítězství. Moji spoluhráči odehráli skvělý první poločas, navzdory některým chybám. Po pauze jsme na to navázali, i mně osobně výkon celého týmu pomohl. Cítili jsme, že soupeřům postupně docházejí síly," uvedl Aboubakar, jenž se stal prvním střídajícím Afričanem s gólem a asistencí v utkání MS.

Bláznivý zápas už další branku nenabídl, vysokým skóre ale navázal na dosud jediný vzájemný duel obou týmů. V přípravném utkání v roce 2010 zvítězili Srbové 4:3.

Kamerun - Srbsko 3:3 (1:2)

Branky: 29. Castelletto, 63. Aboubakar, 66. Choupo-Moting - 45.+1 Pavlovič, 45.+3 S. Milinkovič-Savič, 53. A. Mitrovič. Rozhodčí: Hassan Mohamed - Hammadí, Mahrí (všichni SAE) - Gallo (video, Kolumbie). ŽK: N'Koulou, Bassogog (mimo hřiště) - Milenkovič, Jovič (mimo hřiště). Diváci: 39.789.

Kamerun: Epassy - Fai, Castelletto, N'Koulou, Tolo - Kunde (67. Ondoua), Hongla (55. Aboubakar), Anguissa (81. Gouet) - Mbeumo (81. N'Koudou), Choupo-Moting, Toko Ekambi (67. Bassogog). Trenér: Song.

Srbsko: V. Milinkovič-Savič - Milenkovič, Veljkovič (78. Babič), Pavlovič (56. S. Mitrovič) - Živkovič (78. Radonjič), Lukič, Maksimovič, Kostič (90.+2 Djuričič) - Tadič, A. Mitrovič, S. Milinkovič-Savič (79. Grujič). Trenér: Stojkovič.

Ghana přestřílela Koreu, dvěma góly rozhodl Kudus

Hráči Ghany porazili v druhém utkání na mistrovství světa v Kataru Koreu 3:2. Africký celek se po úvodní prohře 2:3 s Portugalskem vrátil do hry o postup. Naopak Asiaté jsou ve skupině H s jedním bodem poslední, s Uruguayí hráli ve čtvrtek bez branek.

Ghana skórovala ve 24. a 34. minutě, kdy se prosadili Mohammedové Salisu a Kudus. Také Korejci rychle odpověděli, v 58. a 61. minutě se trefil Čo Ku-song. Nakonec se ale z výhry radovala Ghana díky Kudusově gólu v 68. minutě. Afričané triumfovali na světovém šampionátu po pěti zápasech.

Africký tým začal aktivně a z první branky se radoval po necelé půlhodině hry. Jordan Ayew nacentroval do vápna a míč se odrazil k zakončujícímu Salisuovi. Situace se ještě přezkoumávala kvůli možnému hraní rukou, gól ale platil.

Za deset minut Afričané navýšil náskok. Jordan Ayew našel povedeným centrem v šestnáctce Kuduse a ten se hlavou k tyči nemýlil.

Po změně stran mohl zvýšit Lamptey, jenže těsně minul. Místo toho Korea během tří minut vyrovnala díky hlavičkám Čo Ku-songa. Nejprve se opřel do centru střídajícího I Kang-ina a o chvíli později zužitkoval pas Kim Čin-sua.

Nakonec se ale radovali Afričané. V 68. minutě Williamsova přihrávka propadla až k nehlídanému Kudusovi a ten druhým gólem v utkání vystřelil svému mužstvu vítězství.

Ghana porazila Koreu ve čtyřech z posledních pěti zápasů. Asijský celek nevyhrál na MS deset z posledních jedenácti duelů.

Korea - Ghana 2:3 (0:2)

Branky: 58. a 61. Čo Ku-song - 34. a 69. Kudus, 24. Salisu. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn (všichni Angl.) - Kwiatkowski (video, Pol.). ŽK: Čong U-jong I, Kim Jong-kwon, Bento (trenér) - Amartey, Lamptey. Diváci: 43.983.

Korea: Kim Sung-kju - Kim Mun-hwan, Kim Min-če (90.+2 Kwon Kjong-won), Kim Jong-kwon, Kim Čin-su - Hwang In-pom, Čong U-jong I (78. Hwang I-čo) - Kwon Čchang-hun (57. I Kang-in), Čong U-jong (46. Na Sang-ho), Son Hung-min - Čo Ku-song. Trenér: Bento.

Ghana: Ati-Zigi - Lamptey (78. Odoi), Amartey, Salisu, Mensah (88. Baba) - Samed, Partey, Kudus (83. Djiku) - A. Ayew (78. Kyereh), Williams, J. Ayew (78. Sulemana). Trenér: Addo.

Brazílii zajistil proti Švýcarům postup v závěru zápasu Casemiro

Brazilští fotbalisté vyhráli na mistrovství světa v Kataru nad Švýcarskem 1:0 a po Francii jsou druhým jistým účastníkem osmifinále. Po odpolední úrodě jedenácti branek první večerní zápas ve skupině G v Dauhá přinesl jen minimum šancí. První gól jihoamerickému týmu sebral videorozhodčí a až v 84. minutě rozhodl o třech bodech pro Brazílii povedeným volejem Casemiro.

Pětinásobní mistři světa od roku 1970 v základní skupině vyhráli 31 z dosavadních 40 zápasů. Naposledy se jim to nepovedlo před čtyřmi lety právě proti Švýcarům a stejný soupeř jim dlouho vzdoroval i dnes.

Švýcarsko bude hrát v pátek se Srbskem a mohla by mu stačit i remíza, pokud Kamerun v souběžně hraném zápase neporazí Brazílii.

"Kanárci" nastoupili bez zraněného Neymara, nad jehož dalším účinkováním na šampionátu stále visí otazník, a podobné problémy s kotníkem vyřadily i pravého obránce Danila. Jejich místa zaujali Militao v obraně a Fred ve středové řadě.

Ve švýcarské jedenáctce trochu nečekaně chyběl její nejlepší střelec Shaqiri. Autora 26 branek nahradil defenzivněji laděný, teprve dvacetiletý Rieder, který v dresu s helvétským křížem debutoval na posledních deset minut proti Kamerunu.

Kdo čekal brazilskou útočnou smršť, musel být zklamán. Richarlison, který dvěma góly zařídil výhru proti Srbsku, během úvodní dvacetiminutovky sice dvakrát proklouzl do šestnáctky, ale k zakončení se nedostal. Ve 27. minutě naservíroval Raphinha parádní centr, Vinícius Júnior ale ztroskotal na brankáři Sommerovi.

Švýcarský gólman, který si v kvalifikaci připsal v osmi zápasech šestkrát čisté konto, si poradil i s Raphinhovou střelou z dálky. Na druhé straně před brankou kličkoval Vargas, ale první střelu svého týmu už nestihl.

Po změně stran Švýcaři vycítili, že si mohou dovolit víc, než jen bránit. Brazilští hráči ale jejich střelecké pokusy obětavě blokovali a jejich brankář Alisson si na největší problémy zadělal sám, když v 56. minutě váhal s rozehrávkou a moc nechybělo, aby ho Embolo potrestal.

V 64. minutě utekl Vinícius Júnior, šikovně se vyhnul Elvediho skluzu a poslal míč do sítě. Videorozhodčí ale sambu na tribunách utnul konstatováním, že na začátku akce byl ofsajd.

Trenér Tite poslal na hřiště další ofenzivní hvězdy, ale o vítězný gól se postaral hráč, od kterého se to příliš nečekalo. Casemiro po Rodrygově přihrávce střelou bez přípravy poslal svůj tým mezi nejlepších šestnáct. Brazilcům se okamžitě vrátila tolik obdivovaná lehkost a Švýcaři jen Sommerovi vděčí za to, že znovu neinkasovali.

Brazílie - Švýcarsko 1:0 (0:0)

Branka: 83. Casemiro. Rozhodčí: Barton ­- Morán (oba Salv.), Zeegelaar (Sur.) - Fischer (video, Kan.). ŽK: Fred - Rieder. Diváci: 43.649.

Brazílie: Alisson - Militao, Marquinhos, Thiago Silva, Alex Sandro (86. Alex Telles) - Casemiro, Fred (58. Bruno Guimaraes) - Raphinha (73. Antony), Lucas Paquetá (46. Rodrygo), Vinícius Júnior - Richarlison (73. Jesus). Trenér: Tite.

Švýcarsko: Sommer - Widmer (86. Frei), Akanji, Elvedi, Rodriguez - Freuler, Xhaka - Rieder (59. Steffen), Sow (75. Aebischer), Vargas (59. Fernandes) - Embolo (75. Seferovic). Trenér: Yakin.

Portugalci slaví postup ze skupiny, výhru nad Uruguayí zařídil Fernandes

Portugalští fotbalisté navázali na čtvrteční výhru s Ghanou a po vítězství 2:0 nad Uruguayí mají s předstihem zajištěný postup do vyřazovací části mistrovství světa. Vítězný gól vstřelil Bruno Fernandes, jehož střílený centr sice Cristiano Ronaldo netrefil, míč ale přesto skončil v síti. Jihoamerickému týmu se nepodařilo zužitkovat šance a v nastavení přidal Fernandes druhý gól z pokutového kopu.

Portugalským fotbalistům se povedla odveta za poslední vzájemné střetnutí v osmifinále minulého mistrovství světa, ve kterém je Uruguay vyřadila díky dvěma brankám Cavaniho. Jihoamerický tým obdržel branku v základní skupině MS po 519 minutách. Poslední, komu se proti mistrům světa z let 1930 a 1950 podařilo do dnešního dne prosadit, byl anglický fotbalista Wayne Rooney na MS v roce 2014.

Uruguay se utká v pátek s Ghanou a výhra by jí mohla stačit k postupu. Portugalsko se v souběžně hraném utkání střetne s Jižní Koreou, která má po dnešní porážce s africkým účastníkem skupiny H stejně jako jihoamerický celek jeden bod

Portugalsko - Uruguay 2:0 (0:0)

Branky: 54. a 90.+3 z pen. Fernandes. Rozhodčí: Faghaní - Mansúrí, Abolfazlí (všichni Írán) - A. Marrí (video, Katar). ŽK: Neves, Félix, Dias - Bentancur, Olivera. Diváci: 88.668.

Portugalsko: Costa - Cancelo, Dias, Pepe, Mendes (42. Guerreiro) - Carvalho (82. Palhinha) - B. Silva, Neves (69. Leao) - Fernandes, Ronaldo (82. Ramos), Félix (82. Vitinha). Trenér: Santos.

Uruguay: Rochet - Varela, Giménez, Godín (62. Pellistri), Coates, Olivera (86. Vina) - Valverde, Bentancur, Vecino (62. De Arrascaeta) - Cavani (72. Suárez), Núňez (72. Gómez). Trenér: Alonso.