Argentina předvedla nejlepší výkon na turnaji, dál jde i poražené Polsko. Francouzi překvapivě padli s Tuniskem

Reprezentanti Austrálie ve třetím utkání na mistrovství světa nečekaně porazili Dánsko 1:0 a postoupili do osmifinále z druhého místa skupiny D. Zápas ve Vakře rozhodl v 60. minutě Mathew Leckie. Australané si na světovém šampionátu zahrají vyřazovací fázi podruhé v historii a poprvé po 16 letech, v sobotním osmifinále nastoupí proti vítězům skupiny C.

Příšerně nudní Nizozemci? 18 zápasů neporažený Van Gaal se na tiskové konferenci přel s žurnalistou...

Svěřenci trenéra Grahama Arnolda na katarském turnaji zvítězili podruhé za sebou 1:0. Dánové obsadili v tabulce poslední příčku s jedním bodem. Obhájci zlata z Francie v souběžně hraném duelu podlehli Tunisku 0:1, díky lepšímu skóre ale postoupili z první pozice.

Zřejmě do největší šance úvodního poločasu se dostali v 11. minutě Dánové. Jensen z úhlu postupoval sám na Ryana, ale australský brankář jeho ránu vyrazil nad břevno. O chvíli později Ryan s problémy nohou zastavil i míč tečovaný jeho spoluhráčem Souttarem po akci Mähleho.

Semifinalisté loňského Eura, kteří mohli postoupit jen v případě výhry, ve zbytku nezáživné první půle častěji drželi míč, v ofenzivě se ale hodně trápili a byli nepřesní. Velké příležitosti si nevypracovali ani dobře bránící Australané.

Trenér Dánů Hjulmand do druhého dějství poslal krajního obránce Baha, který působil i v pražské Slavii. Po změně stran zpočátku byli aktivnější Australané, Irvine z nadějné pozice v šestnáctce vysoko přestřelil. Dánský favorit začal mít převahu, jenže jeho hře nadále chyběl nějaký nápad.

Australané otevřeli skóre v 60. minutě z rychlého protiútoku. Leckie si poradil s bránícím Mählem a přízemní střelou k tyči překonal gólmana Schmeichela. Jednatřicetiletý ofenzivní hráč Melbourne City vstřelil první gól na turnaji a 14. v reprezentaci.

Bezradní Dánové se dlouho nedokázali dostat do soustavnějšího tlaku ani šancí. Až v 88. minutě Bah z pokutového území zamířil mimo a v nastavení Ryan zblízka vychytal střídajícího Dolberga. Severoevropské mužstvo na MS nedokázalo zvítězit pošesté za sebou.

Austrálie - Dánsko 1:0 (0:0)

Branka: 60. Leckie. Rozhodčí: Ghurbal - Džurárí, Atčialí (všichni Alž.) - Vigliano (video, Arg.). ŽK: Behich, Degenek - Skov. Diváci: 41.232.

Austrálie: Ryan - Degenek, Souttar, Rowles, Behich - Leckie (89. Hrustic), Mooy, Irvine, Goodwin (46. Baccus) - McGree (74. Wright), Duke (82. Maclaren). Trenér: Arnold.

Dánsko: Schmeichel - Kristensen (46. Bah), Andersen, A. Christensen, Mähle (70. Cornelius) - Jensen (59. Damsgaard), Höjbjerg, Eriksen - Skov Olsen (70. Skov), Braithwaite (59. Dolberg), Lindström. Trenér: Hjulmand.

Francouzi zakončili skupinu nečekanou prohrou s Tuniskem

Úřadující mistři světa Francouzi zakončili skupinovou fázi nečekanou porážkou 0:1 s Tuniskem. Africký celek navzdory překvapivé výhře na turnaji skončil, jelikož druhé postupové místo ve skupině D si zajistila Austrálie vítězstvím 1:0 v souběžně hraném duelu s Dánskem. Francouzi, už před zápasem jistí osmifinalisté, i přes nezdar skupinu vyhráli.

Historicky první triumf Tuniska nad Francií v pátém vzájemném utkání zařídil po necelé hodině hry Vahbí Chazrí. V osmé minutě závěrečného nastavení srovnal střídající Antoine Griezmann a rozhodčí Conger následně odpískal konec zápasu, do akce se ale vložil videorozhodčí. Hlavní sudí po zhlédnutí opakovaných záběrů kvůli ofsajdu branku favorizovaného týmu odvolal.

Tunisané nepostoupili do osmifinále ani na šestý pokus. Svěřenci trenéra Didiera Deschampse, kteří nastoupili v kombinované sestavě, prohráli na MS po devíti zápasech, předchozích šest utkání vyhráli. V boji o čtvrtfinále vyzvou v neděli druhý celek ze skupiny C.

Před začátkem zápasu během francouzské hymny zněl pískot z tábora fanoušků Tuniska, které bylo do roku 1956 francouzskou kolonií.

Deschamps při jistotě osmifinále nechal odpočívat na lavičce brankáře a kapitána Llorise nebo ofenzivní hvězdy Mbappého, Girouda či Griezmanna.

Tunisané začali aktivně, jenže Ghandrího gól v osmé minutě po standardní situaci kvůli ofsajdu neplatil. "Les Bleus" zahrozili poprvé až v 25. minutě, Coman ale ve slibné příležitosti zakončil ve vápně vedle. To bylo ze strany dvojnásobných světových šampionů vše. Poté vypálil z dálky Chazrí, francouzský gólman Mandanda ale jeho tvrdou ránu vyrazil.

Po přestávce se v obrovské šanci po sporně vyhraném souboji ocitl Laidúní, ale přestřelil. V 58. minutě se africký celek dočkal branky. Fofana na polovině hřiště ztratil míč, Chazrí postupoval na branku a chystal se vystřelit, ale nakonec s míčem postoupil až do vápna a přízemní střelou k tyči otevřel skóre. Při střele mu však do kotníku bolestivě zajel stoper Disasi, střelec gólu proto okamžitě vystřídal. Tunis zaznamenal první branku na turnaji.

V 63. minutě poslal Deschamps do hry hvězdného útočníka Paris St. Germain Mbappého. O něco později nastoupil i Griezmann a Dembélé. Francouzi přidali na tempu, vyrovnat se jim ale nepodařilo. Mbappého střelu z úhlu brankář Dahmán zneškodnil a Griezmannova branka v samém závěru utkání neplatila.

Tunisko - Francie 1:0 (0:0)

Branka: 58. Chazrí. Rozhodčí: Conger - Rule (oba N. Zél.), Makasini (Tonga) - A. Marrí (video, Katar). ŽK: Káčrida (Tunisko). Diváci: 43.627.

Tunisko: Dahmán - Maríá, Ghandrí, Talbí - Káčrida, Schirí, Laidúní, Maalúl - Slimaní (83. Abdí), Chazrí (60. Džabálí), Rumzání (73. Čaalalí). Trenér: Kadrí.

Francie: Mandanda - Camavinga, Konaté, Varane (63. Saliba), Disasi - Tchouaméni - Fofana (73. Griezmann), Veretout (63. Rabiot) - Coman (63. Mbappé), Kolo Muani, Guendouzi (79. Dembélé). Trenér: Deschamps.

Argentina s přehledem postoupila do osmifinále

Reprezentanti Argentiny v závěrečném utkání skupiny C porazili Polsko 2:0 a z prvního místa v tabulce postoupili do osmifinále. V úvodním dějství sice kapitán jihoamerického celku Lionel Messi nedal penaltu, ale hned ve 46. minutě se trefil Alexis Mac Allister a v 67. minutě přidal pojistku Julián Álvarez. Do vyřazovacích bojů se navzdory porážce kvalifikovali i Poláci.

Argentinci na turnaji v Kataru na úvod nečekaně podlehli Saúdské Arábii, ale následně si připsali dvě výhry 2:0. Vítězové posledního jihoamerického mistrovství postoupili na světovém šampionátu do vyřazovací fáze popáté za sebou a v osmifinále si v sobotu zahrají s Austrálií. Poláci díky o gól lepšímu skóre než Mexiko poprvé od roku 1986 prošli na MS do play off a v neděli je čeká souboj s obhájcem zlata Francií.

Argentinský trenér Scaloni udělal oproti minulému utkání čtyři změny v sestavě. Kapitán Messi si připsal 22. start na mistrovství světa a stal se národním rekordmanem. Osamostatnil se před legendárním Maradonou.

Úřadující jihoameričtí šampioni potřebovali zvítězit a od začátku byli mnohem aktivnější než Poláci, kterým k jistotě osmifinále stačila remíza. Jako první zahrozil Messi, jeho střelu ale v 11. minutě vyrazil Szczesny. Další dvě šance měl favorit ve 28. minutě. Álvarezův nepříliš povedený pokus zastavil polský gólman a vzápětí Acuňa mířil těsně vedle.

Ve 33. minutě se neprosadil ani Di María. Za chvíli Szczesny vychytal Álvareze, následně ale polský gólman zasáhl rukou do hlavy Messiho a sudí Makkelie po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu nařídil penaltu.

Argentinský kapitán ale v 39. minutě pokutový kop neproměnil a nechal vyniknout Szczesného. Messi nenavázal na proměněnou penaltu z úvodního duelu ve skupině při prohře 1:2 se Saúdskou Arábií a třetí gól na turnaji v Kataru nepřidal.

Szczesny zlikvidoval pokutový kop i v minulém utkání se Saúdskou Arábií a stal se teprve druhým gólmanem, který na mistrovství světa zneškodnil penaltu poté, co ji faulem zavinil. Brankář Juventusu se překonával a jen v úvodním dějství měl devět zákroků. Neuspěl proti němu ani ve 43. minutě Álvarez.

Po 54 sekundách druhé půle už ale aktivní Argentinci otevřeli skóre. Po Molinově centru z pravé strany se přízemní střelou s pomocí tyče prosadil Mac Allister a oslavil premiérovou branku za reprezentaci. Poláci na turnaji v Kataru poprvé inkasovali.

Poláci poprvé vystřelili až v 50. minutě. Na centr z přímého kopu si naskočil Glik a hlavičkoval jen kousek vedle. Jinak ale měli dál navrch Argentinci. V 67. minutě přistrčil míč do vápna Fernández, Álvarez se obtočil kolem protihráče a zamířil přesně do vzdálenějšího horního rohu.

Dvaadvacetiletý hráč Manchesteru City mohl za chvíli zvýšit už na 3:0, ale zamířil jen do boční sítě. V 86. minutě v samostatném úniku selhal i Lautaro Martínez a už v nastavení neuspěl ani další střídající hráč Tagliafico.

Argentina prohrála jediné z posledních 39 utkání. Poláci, kteří budou v nadcházející evropské kvalifikaci soupeřem českého celku, utrpěli porážku a inkasovali poprvé po čtyřech duelech, i tak ale mohli slavit postup.

Polsko - Argentina 0:2 (0:0)

Branky: 46. Mac Allister, 67. Álvarez. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Van Boekel (video, všichni Niz.). ŽK: Krychowiak - Acuňa. Diváci: 44.089.

Polsko: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior, Bereszyňski (72. Jedrzejczyk) - Krychowiak (83. Piatek), Bielik (62. D. Szymaňski) - Zieliňski, Šwiderski (46. Skóraš), Frankowski (46. Kamiňski) - Lewandowski. Trenér: Michniewicz.

Argentina: E. Martínez - Molina, Romero, Otamendi, Acuňa (59. Tagliafico) - De Paul, Fernández (79. Pezzella), Mac Allister (83. Almada) - Di María (59. Paredes), Messi, Álvarez (79. Lautaro Martínez). Trenér: Scaloni.

Mexika skolilo Saúdskou Arábii, ale stejně končí

Hráči  Mexika v závěrečném kole skupinové fáze poprvé vstřelili branku i zvítězili, Saúdskou Arábii porazili 2:1, ale na postup jim to nestačilo. Do osmifinále neprošel ani soupeř. Mexiko ve skupině C získalo čtyři body stejně jako Polsko, které postoupilo díky lepšímu skóre. Saúdská Arábie skončila s třemi body poslední.

Mexičané se dostali do vedení krátce po změně stran, kdy se po rohovém kopu prosadil Henry Martín. O pět minut později se Luis Chávez trefil z přímého volného kopu ze 30 metrů přesně do šibenice. Mexičané potřebovali vstřelit ještě jeden gól k postupu, závěrečný tlak v něj ale nevyústil a naopak soupeř v nastavení zkorigoval skóre zásluhou kapitána Sálima Davsárího. Mexiko se při osmé účasti na MS za sebou poprvé neprobojovalo mezi nejlepších 16 týmů.

Mexičané mohli jít do vedení již ve čtvrté minutě, kdy na Uvaíse postupoval sám Vega, saúdský brankář ale dokázal v pádu střelu zneškodnit. Oba týmy hrozily zejména ze standardních situací, střela Kanúa z trestného kopu skončila pár decimetrů nad břevnem mexické branky.

V šesté minutě nastavení prvního dějství si vytvořila příležitost ke skórování Saúdská Arábie. Ghanám našel ve vápně centrem Hasana, jeho zakončení hlavou z kraje malého vápna se ale nevešlo mezi tři tyče a Ochoa nemusel zasahovat.

Změna skóre nastala dvě minuty po začátku druhé půle. Roh rozehraný na přední tyč prodloužil Montes a skvěle sehraný signál zakončil útočník Amériky Martín. Dvougólový náskok získali mexičtí fotbalisté zásluhou Cháveze, jenž proměnil přímý volný kop skvělou střelou do pravého horního rohu branky.

Z téměř totožné situace zakončoval Chávez znovu v 72. minutě, záložník Pachuky si tentokrát vybral levý horní roh a Uvaís musel předvést skvělý zákrok. Chávez v zápase zaznamenal devět střeleckých pokusů zpoza vápna, nejvíce v utkání na MS od roku 1970, kdy československý reprezentant Jozef Adamec vystřelil jedenáctkrát proti Anglii.

V závěru se Mexičané prosadili ještě jednou, gól ale nebyl uznán kvůli ofsajdovému postavení. V nastavení se svěřenci trenéra Martina soustředili pouze na útok, čehož využili Bahabrí a Sálim Davsárí, kteří rozebrali obranu Mexika, a kapitán Saúdů druhým gólem na turnaji stanovil konečné skóre.

Saúdská Arábie - Mexiko 1:2 (0:0)

Branky: 90.+5 S. Davsárí - 47. Martín, 52. Chávez. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett (všichni Angl.) - Irrati (video, It.). ŽK: Šahrí, Hasan, Tambaktí, Madú, Amrí, Bahabrí - E. Álvarez. Diváci: 84.985.

Saúdská Arábie: Uvaís - Ghanám (88. Bahabrí), Amrí, Tambaktí, Buláihi (37. Šarahilí) - Buraikán, Hasan (46. Madú), Abdal Hamíd, S. Davsárí - Kanú, Šahrí (62. Abdal Abúd). Trenér: Renard.

Mexiko: Ochoa - Sánchez (86. K. Álvarez), Montes, Moreno, Gallardo - Pineda (77. Rodríguez), E. Álvarez (86. Funes Mori), Chávez - Lozano, Martín (77. Jiménez), Vega (46. Antuna). Trenér: Martino.

MS v datech: Premiérový zásah Koulibalyho, rekordman Gakpo, neškodný Wales s Balem i precizní nahrávky Desta