Kamerun porazil Brazílii, ale na postup to nestačilo. Druhé místo ve skupině berou Švýcaři

Korejská republika porazila na mistrovství světa po obratu Portugalsko 2:1 gólem v nastaveném čase a doprovodila svého dnešního soupeře do osmifinále. Ricardo Horta při debutu na turnaji potřeboval jen pět minut na vedoucí gól Portugalců. O vyrovnání se postaral po rohovém kopu Kim Jong-kwon a druhý gól přidal střídající Hwang Hi-čchan. Korea díky většímu počtu vstřelených branek předstihla na druhém místě Uruguay.

Mistři Evropy z roku 2016 se jako vítěz skupiny H s velkou pravděpodobností vyhnou Brazílii a narazí na jednoho z trojice Švýcarsko, Srbsko, Kamerun. O tom rozhodnou večerní zápasy. Korejci se pravděpodobně utkají s Brazílií.

Korea udělala tři změny v sestavě. Na její lavičce kvůli červené kartě obdržené bezprostředně po skončení utkání s Ghanou chyběl trenér Paulo Bento. Jen z tribuny tak mohl sledovat utkání proti týmu své země, který vedl na mistrovství světa před osmi lety.

Portugalci nastoupili už s jistotou postupu a trenér Fernando Santos nasadil do základu šest nových hráčů, Volno dostal mimo jiné Bruno Fernandes, který si v předchozích zápasech připsal dva góly a dvě asistence. Zranění Nuno Mendes a Pereira si už na turnaji nezahrají. Jen Ronaldo v honbě za nejrůznějšími rekordy nemohl chybět, přestože kvůli lehčím šrámům vynechal trénink.

A dva nováčci neztráceli čas. Už v páté minutě utekl po pravém křídle obránce Dalot, před brankou našel zpětnou přihrávkou Hortu a ten nezaváhal.

Na druhé straně po nakrátko zahraném rohovém kopu dopravil míč do sítě Kim Čin-su, ale radost mu pokazil zvednutý praporek signalizující ofsajd. Portugalci se ale nepoučili a po dalším rohu už regulérně inkasovali. Zblízka dorazil míč do sítě obránce Kim Jong-kwon.

Po půlhodině hry se poprvé připomněl Ronaldo, ale korejského gólmana nepřekonal a navíc byl v ofsajdu. Tři minuty před přestávkou se vrhl rybičkou po vyraženém míči, ale jeho hlavička mířila vedle.

Po 65 minutách nastoupili tři hráči z portugalské lavičky a Ronaldo si šel konečně odpočinout. Vyrovnat portugalský střelecký rekord Eusébia v podobě devíti branek na mistrovství světa se mu zatím nepodařilo, ale bude mít ještě další možnost dohnat legendu, která všechny góly vstřelila během jediného šampionátu v roce 1966.

Portugalci se nehnali za výhrou za každou cenu, ale ani jejich soupeř dlouho neměl sílu změnit rovnováhu. Při vítězství Uruguaye v souběžně hraném utkání s Ghanou 2:0 by přitom Korejce posunulo dál i nejtěsnější vítězství.

A v první minutě nastavení se dočkali. Son Hung-min sprintoval s míčem z vlastní poloviny, vyhnul se třem protihráčům a z jeho přihrávky Hwang Hi-čchan vstřelil vítězný gól. Pak už stačilo jen počkat šest minut, než skončí zápas Uruguay - Ghana, a Korejci mohli začít slavit. Do osmifinále postoupili poprvé od roku 2010.

Korejská republika - Portugalsko 2:1 (1:1)

Branky: 27. Kim Jong-kwon ,90+1. Hwang Hi-čchan  – 5. Horta (Dalot). Rozhodčí: Tello - Brailovsky, Chade (všichni Arg.) - Gallo (video, Kol.).

Korejská republika: Kim Sung-kju – Kim Mun-hwan, Kwon Kjung-Won, Kim Jong-kwon, Kim Džin-Su – Čong U-jong, Hwang In-pom – I Kang-in, I Če-song, Son Hung-min /C/ – Čo Kju-song.

Portugalsko: Costa – Dalot, Pepe, Ant. Silva, Cancelo – Nunes, Neves, Vitinha – Mário, Ronaldo /C/, Horta.

Suárezovi a spol. nestačila ani dvougólová výhra s Ghanou

Uruguay na mistrovství světa v Kataru porazila Ghanu 2:0, ale po nečekané výhře Koreje v souběžně hraném zápase s Portugalskem pro ně turnaj stejně jako pro africký tým skončil. Jihoameričané na šampionátu poprvé skórovali, obě branky vstřelil v prvním poločase záložník Flamenga Giorgian de Arrascaeta po akcích Luise Suáreze.

Ghanští fotbalisté podruhé končí na mistrovství světa po zápase s Uruguayí. Jihoamerický tým je vyřadil ve čtvrtfinále MS v Jižní Africe v roce 2010 po penaltovém rozstřelu poté, co v posledních sekundách prodloužení neproměnil pokutový kop Asamoah Gyan.

Penaltu Ghaňané nezužitkovali ani tentokrát. Za bezbrankového stavu brankář Sergio Rochet fauloval ve vápně Mohammeda Kuduse, ale pokus kapitána Andre Ayewa gólman Uruguaye zlikvidoval. De Arrascaeta pak skóroval ve 26. a 32. minutě, na postup to ale nestačilo.

Mistři světa z let 1930 a 1950 skončili se čtyřmi body na třetím místě, o postup přišli kvůli menšímu počtu vstřelených branek. Ghana se třemi body skončila poslední.

Ghana měla jedinečnou příležitost jít do vedení ve 21. minutě, kdy po zásahu videorozhodčího zahrával Andre Ayew pokutový kop. Jeho střelu z pomalého náběhu ale bezpečně chytil Rochet. O pět minut později se dostal k šanci Suárez, který zachoval klid a zaseknutím míče si ve vápně vytvořil výbornou pozici pro střelu, jeho pokus brankář Ati-Zigi pouze vyrazil a dobíhající De Arrascaeta z bezprostřední blízkosti dorazil míč hlavou do prázdné brány.

Za šest minut brankář Ghany kapituloval znovu. Suárez lobem posunul míč na De Arrascaetu a ten střelou z voleje přidal druhou branku.

Ve druhém dějství se do šance dostal Núňez, ale útočníka Liverpoolu srazil v pokutovém území Amartey. Německý rozhodčí Siebert ale pokutový kop překvapivě nenařídil ani po zhlédnutí videa.

V závěru utkání se fotbalisté na hřišti dozvěděli o výsledku souběžně hraného zápasu Portugalska s Koreou a oba týmy se zaměřily na útočnou hru. Ve třetí minutě nastavení ve vápně afrického týmu upadl po souboji Cavani, ale rozhodčí penaltu opět neodpískal. Šance na obou stranách zůstaly nevyužity, jednu z posledních příležitostí měl Coates, uruguayský stoper ale po přihrávce Cavaniho netrefil branku.

Uruguay udržela v posledních sedmi zápasech ve skupině MS čisté konto, nedostatečná střelecká produktivita ale jihoamerický tým stála postup. Ghana vypadla přesto, že před závěrečným kolem měla z tria adeptů nejlepší výchozí pozici.

GHANA - URUGUAY 0:2 (0:2)

Branky: 26. De Arrascaeta, 32. De Arrascaeta. Rozhodčí: Siebert - Seidel, Foltyn - Dankert (video, všichni Něm).

Ghana: Ati-Zigi – Seidu, Amartey, Salisu, Rahman – Partey, Samed – Kudus, A. Ayew (C), J. Ayew – Iñ. Williams.

Uruguay: Rochet – Varela, J. Giménez, Coates, Olivera – Pellistri, Valverde, Bentancur, De Arrascaeta – L. Suárez (C), Núñez.

Kamerun nečekaně porazil Brazílii, ale končí ve skupině

Kamerun na mistrovství světa překvapivě porazil Brazílii 1:0, ale ve skupině G obsadil třetí místo a neprošl do vyřazovací fáze. "Kanárci" navzdory první ztrátě na katarském turnaji postoupili z první pozice a v pondělním osmifinále vyzvou Jižní Koreu.

Utkání v Lusailu rozhodl ve druhé minutě nastaveného času kamerunský kapitán Vincent Aboubakar, který byl vzápětí vyloučen. Pětinásobní světoví šampioni prohráli poprvé po 17 zápasech. Kamerunci na MS zvítězili poprvé od roku 2002 a po devíti duelech. Brazilce doprovodilo do osmifinále Švýcarsko díky výhře 3:2 nad Srbskem.

Brazilský trenér Tite s vědomím jistého postupu výrazně pozměnil základní sestavu, v níž stále chyběl zraněný útočník Neymar. Tým vedl devětatřicetiletý bek Daniel Alves jako nejstarší brazilský kapitán v historii mistrovství světa. Kamerunské mužstvo podruhé za sebou postrádalo brankáře Onanu, jenž po hádce s trenérem Songem odcestoval domů. Stejně jako proti Srbsku gólmana Interu Milán mezi tyčemi zastoupil Epassy.

Ten se poprvé blýskl ve 14. minutě proti hlavičce Martinelliho. Brazilci měli ve zbytku první půle převahu, ale větší šanci si vytvořili až v nastavení, kdy další Martinelliho pokus vyrazil Epassy. Jeho protějšek Ederson těsně před pauzou skvělým zákrokem zneškodnil Mbeumovu hlavičku.

Kamerunci zahrozili i v úvodu druhého poločasu, kdy Aboubakar těsně minul branku. Aktivní Martinelli se potřetí dostal do zakončení, jenže vzájemný souboj znovu vyhrál Epassy. Brankář saúdskoarabského týmu Abhá nadále zářil a zneškodnil i rány Antonyho a Militaa.

Brazilci poté hodně ubrali a šetřili síly. I Kamerunci se ale do útoku dostávali jen sporadicky, například Ntchamovu střelu v 89. minutě zastavil Ederson. Na druhé straně Bruno Guimaraes neuspěl v nadějné pozici po přihrávce dalšího náhradníka Raphinhy.

Ve druhé minutě nastavení Kamerun nečekaně poslal do vedení hlavou Aboubakar, pak ale při oslavě svého druhého gólu na turnaji svlékl dres a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Brazilci inkasovali poprvé na letošním šampionátu.

"Kanárci" krátkou početní výhodu nevyužili, zřejmě při největší šanci na vyrovnání Bruno Guimaraes zblízka netrefil branku. Kameruncům premiérová výhra nad Brazílií k postupu nestačila, protože v konečné tabulce ztratili dva body na Švýcary.

Kamerun - Brazílie 1:0 (0:0)

Branka: 90.+2 Aboubakar. Rozhodčí: Elfath - Atkins, Parker (všichni USA) - Hernández (video, Šp.). ŽK: Tolo, Kunde, Fai Collins, Aboubakar - Militao, Bruno Guimaraes. ČK: 90.+3 Aboubakar. Diváci: 85.986.

Kamerun: Epassy - Fai Collins, Wooh, Ebosse, Tolo - Anguissa, Kunde (68. Ntcham) - Mbeumo (64. Toko Ekambi), Choupo-Moting, Ngamaleu (86. Ngom Mbekeli) - Aboubakar. Trenér: Song.

Brazílie: Ederson - Daniel Alves, Militao, Bremer, Alex Telles (55. Marquinhos) - Fabinho, Fred (55. Bruno Guimaraes) - Antony (79. Raphinha), Rodrygo (55. Éverton Ribeiro), Martinelli - Gabriel Jesus (64. Pedro). Trenér: Tite.

Švýcaři přestříleli Srby a postoupili do osmifinále

Švýcarsko porazilo na mistrovství světa 3:2 Srbsko a do vyřazovací fáze postoupilo se šesti body z druhého místa skupiny G. Ve čtvrtfinále se střetnou v úterý s Portugalskem. Balkánský celek obsadil s jediným bodem poslední místo a na turnaji končí.

Přestřelku v Dauhá odstartoval ve 20. minutě švýcarský záložník Xherdan Shaqiri. V 26. a 35. minutě skóre otočili Aleksandar Mitrovič s Dušanem Vlahovičem, ale další obrat zařídili ve 44. a 48. minutě Breel Embolo s Remem Freulerem.

Výběr země helvétského kříže zopakoval vítězství z druhého kola skupinové fáze na šampionátu 2018 v Rusku, kde zdolal stejného soupeře 2:1. Švýcaři postoupili do play off MS potřetí v řadě, Srbové naopak na premiérovou účast v osmifinále nedosáhli.

Ve švýcarské nominaci se neobjevili nemocní stoper Elvedi a brankářská jednička Sommer, kteří na šampionátu dosud nechyběli ani minutu. Mezi tři tyče se postavil gólman Dortmundu Kobel. Do zahajovací jedenáctky se po drobném zranění alespoň vrátil klíčový záložník Shaqiri. Srbský kouč Dragan Stojkovič poprvé nasadil od začátku obě útočné hvězdy Aleksandara Mitroviče a Vlahoviče.

Už po 20 sekundách musel předvést dva vynikající zákroky srbský gólman Vanja Milinkovič-Savič, jenž vychytal tváří v tvář Embola i Xhakovu dorážku. Krátce nato skončil Živkovičův obstřel zpoza vápna na pravé tyči Kobelovy brány.

Oboustranně ofenzivní průběh pokračoval po celý první poločas. Ve 20. minutě Sow připravil v pokutovém území míč na levačku Shaqirimu a ten i s pomocí teče skóroval na třetím MS po sobě. Celkem má na vrcholné akci na kontě už pět branek.

Srbové, kteří potřebovali k udržení šance na postup zvítězit, stejně jako proti Kamerunu (3:3) bleskově zareagovali na vedoucí branku soupeře. Kapitán Tadič poslal z levé strany centr před bránu a Mitrovič v plném běhu usměrnil hlavičku ke vzdálenější tyči. Nejlepší reprezentační střelec balkánské země dal 52. gól za národní tým, na turnaji v Kataru se trefil podruhé. V 35. minutě navíc Tadič prostrčil míč mezi obránci na Vlahoviče a ten křížnou střelou otočil skóre.

Do kabin se přesto šlo za nerozhodného stavu. Ve 44. minutě našel Widmer přesnou přihrávkou před prázdnou bránou Embola, jenž neměl problém podruhé na šampionátu skórovat. Srbové inkasovali minimálně dvě branky i ve třetím duelu skupinové fáze.

Završení dalšího obratu viděli diváci na stadionu 974 krátce po změně stran. Shaqiriho "dloubáček" do vápna sklepl Vargas patou na Freulera, jenž zblízka propálil Milinkoviče-Saviče. Další zásah mohl přidat Embolo, který se dobře zorientoval po závaru před bránou, ale z bezprostřední blízkosti přestřelil.

Srbové neudrželi tempo z prvního poločasu a na další zvrat už neměli síly. Poslední vážnější příležitost měl po hodině hry Tadič, ke třem asistencím ale premiérový zásah v Kataru nepřidal. Ani Švýcaři už se neprosadili, ačkoliv výhra o dvě branky by je posunula na první místo před Brazílii, která překvapivě podlehla 0:1 Kamerunu.

Srbsko - Švýcarsko 2:3 (2:2)

Branky: 26. A. Mitrovič, 35. Vlahovič - 20. Shaqiri, 44. Embolo, 48. Freuler. Rozhodčí: Rapallini - Belatti, Bonfá - Vigliano (video, všichni Arg.). ŽK: S. Milinkovič-Savič, Pavlovič, Gudelj, A. Mitrovič, Milenkovič, Lukič, Rajkovič (mimo hřiště) - Widmer, Vargas, Xhaka, Schär. Diváci: 41.378.

Srbsko: V. Milinkovič-Savič - Milenkovič, Veljkovič (55. Gudelj), Pavlovič - Živkovič (78. Radonjič), S. Milinkovič-Savič (68. Maksimovič), Lukič, Kostič - Tadič (78. Djuričič) - A. Mitrovič, Vlahovič (55. Jovič). Trenér: Stojkovič.

Švýcarsko: Kobel - Widmer, Akanji, Schär, Rodriguez - Sow (68. Fernandes), Xhaka, Freuler - Shaqiri (68. Zakaria), Embolo (90.+6 Okafor), Vargas (83. Fassnacht). Trenér: Yakin.

Velký fotbalový národ? Bývávalo, už jen trpaslík. Zimní noční můra, ostuda...tisk v Německu je přísný...