Plzeň osmkrát po sobě neudržela nulu. Jak dopadne střet nejhoršího útoku s nejprostupnější obranou?

PREVIEW

Zatímco první hrací den čtyřiadvacátého kola FORTUNA:LIGY uzavře vedoucí Slavia, která bude potvrzovat status lídra pod Ještědem na stadionu U Nisy, tečka za nedělním programem proběhne v plzeňské Doosan aréně, v níž dojde na střet třetího se čtvrtým celkem tabulky, protože se "na značky" dostaví hráči Bohemians Praha 1905.

České Budějovice - Baník Ostrava

Ve skupině o udržení se před vzájemným zápasem nachází České Budějovice a Baník Ostrava. Prodlouží Dynamo domácí vítěznou sérii nebo hostující mužstvo ukončí čekání na tříbodový zisk?

České Budějovice překvapivou výhru nad Slavií nepotvrdily na olomouckém Andrově stadionu, v poločase sice držely bezbrankový stav, po změně stran ale třikrát inkasovaly a po třech kolech prohrály (2-1-0). Jihočeský celek doma vyhrál poslední tři soutěžní utkání – vždy s rozdílem jednoho gólu – přesto na vlastním hřišti z 11 ligových duelů získal pouze stejný počet bodů a je tam nejhorší v soutěži (spolu s Pardubicemi).

Ostrava minulý týden nestačila na Spartu, od které inkasovala dvě branky v úvodních dvaceti minutách, šňůru bez výhry prodloužila na pět zápasů (0-1-4) a do tohoto kola vstupovala jenom s šestibodovým náskokem na dno tabulky. Baník venku v lize prohrál jediné z předchozích čtyř střetnutí (1-2-1), na půdách soupeřů však má co zlepšovat, připsal si tam totiž pouze 30,30 % (10) z možných 33 bodů.

České Budějovice prohrály polovinu (5) z posledních deseti vzájemných ligových zápasů a z toho si dvakrát s Ostravou body dělily. Baník na Střeleckém ostrově vyhrál tři z předešlých pěti návštěv (3-0-2).

Koho sledovat: Quadri Adediran rozhodl proti Slavii a oba soutěžní góly za České Budějovice vstřelil v domácím prostředí. Ladislav Almási (Ostrava) si v lize drží průměr branky na dvě utkání, jedinou z pěti tref ale zapsal na hřištích soupeřů – v sezoně se pouze jednou nepodílel na vítězství (3-0-1).

Zajímavost: České Budějovice mohou doma poprvé od prosince 2021 vyhrát tři ligové zápasy v řadě.

Hradec Králové - Sparta Praha

Ve formě hrající Sparta se podruhé v sezoně představí v Mladé Boleslavi, tentokrát proti Hradci Králové. Jestliže východočeský celek porazí, minimálně na pár hodin půjde do čela FORTUNA:LIGY.

Hradec Králové dvakrát dotáhl manko ve Zlíně a nakonec si odvezl bod za remízu 2:2, čímž potvrdil, že v posledních osmi kolech pravidelně střídá domácí porážku a bodový zisk na půdě soupeře (2-2-4). "Votroci" se nachází těsně za nejlepší šestkou, pokud se však chtějí posunout do skupiny o titul, musí se zlepšit v domácím mladoboleslavském azylu, odkud se pětkrát za sebou vraceli bez bodového zisku.

Sparta bez větších problémů zvítězila na hřišti trápícího se Baníku Ostrava, sérii bez porážky prodloužila na deset ligových zápasů (9-1-0) a po souboji Slavie s Plzní se posunula za pražského rivala na druhou příčku. Svěřenci trenéra Briana Priskeho venku v lize třikrát po sobě nezaváhali a v každém z těchto utkání vstřelili 3+ gólu, se ziskem 24 bodů jsou tam nejlepším týmem soutěže (spolu s Plzní).

Hradec nevyhrál předešlých deset vzájemných ligových zápasů a v devíti z nich Spartě podlehl. Sparťané na hradecké půdě od února 2012 neprohráli a tři ze čtyř výher si připsali s rozdílem jedné branky.

Koho sledovat: Daniel Vašulín při prvním startu po zdravotních problémech srovnal ve Zlíně, a když v ročníku skóroval, Hradec neprohrál (3-1-0). Tomáš Čvančara (Sparta) proti Baníku vsítil dva góly a z posledních šesti startů v lize má na kontě sedm přesných zásahů, celkovými 12 ligovými brankami vyrovnal osobní maximum z minulé sezony.

Zajímavost: Sparta v předchozích šesti utkáních v lize vstřelila 3+ gólu a pokaždé se alespoň jednou prosadila v obou poločasech.

Sigma Olomouc - Mladá Boleslav

Navázat na výhru z minulého kola budou chtít Sigma Olomouc a Mladá Boleslav. Oba soupeři se nachází v horní polovině tabulky, svěřenci trenéra Pavla Hoftycha se mohou na hanácký tým bodově dotáhnout.

Olomouc proti Českým Budějovicím zužitkovala početní převahu a třemi góly během deseti minut druhého poločasu si zajistila první jarní vítězství, zároveň prodloužila šňůru bez porážky na devět ligových zápasů (3-6-0) a udržela se ve skupině o titul. Svěřenci trenéra Václava Jílka se postupně zlepšili v domácím prostředí – z úvodních čtyř střetnutí v lize tam získali pouze bod, od začátku září ale na Andrově stadionu nenašli přemožitele (4-3-0) a ve všech těchto duelech vsítili 2+ branky.

Mladá Boleslav si překvapivě snadno poradila s Libercem, když třikrát skórovala v prvních dvaceti minutách, a zaznamenala druhou výhru z uplynulých čtyř kol (2-1-1), čímž se udržela v kontaktu s nejlepší šestkou. Středočeský celek může poprvé od listopadu zapsat dva ligové triumfy v řadě a před cestou do Olomouce mu posílí sebevědomí, že venku je úspěšnější (16) než na vlastním hřišti (14).

Dočkáme se vítěze? Polovina z posledních deseti vzájemných zápasů v lize skončila remízou, mírně navrch má z tohoto výčtu Mladá Boleslav (3-5-2). Hostující tým prohrál jediné z předchozích pěti utkání v Olomouci a ve třech případech si odvážel plný bodový zisk.

Koho sledovat: Mojmír Chytil se po trestu za žluté karty vrátí do sestavy Olomouce, jejíž je nejlepším střelcem – dvě třetiny (6) z devíti ligových gólů vsítil doma. Mladá Boleslav se bude spoléhat na Lamina Jawa, jenž se v posledních dvou startech třikrát zapsal mezi střelce.

Zajímavost: Olomouc předešlých šest domácích branek vsítila ve druhém poločase a pět z nich po 60. minutě.

Slovan Liberec - Slavia Praha

Odlišné rozpoložení před zápasem 24. kola FORTUNA:LIGY panuje v Liberci a ve Slavii. Zatímco domácí tým se po sérii bez výhry propadl do skupiny o udržení, svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského se vítězstvím ve šlágru s Plzní udrželi na čele tabulky. Prolomí hosté venkovní trápení?

Liberec zásluhou tří inkasovaných gólů v úvodních dvaceti minutách prohrál v Mladé Boleslavi a sérii bez výhry prodloužil na pět ligových duelů (0-1-4), takže místo boje o nejlepší šestku se rázem musí koukat pod sebe. Severočeši doma v lize čtyřikrát v řadě naplno nebodovali, střídají tam remízu s porážkou, a proti Slavii nastoupí s vědomím, že na stadionu U Nisy získali stejně bodů jako venku (13).

Slavia sice s Plzní záhy prohrávala, ve druhém poločase ale zužitkovala výraznou převahu a vítězstvím 2:1 se udržela na prvním místě o dva body před Spartou, na obhájce titulu má čtyřbodový náskok. Červenobílá družina potřebuje tříbodový zisk potvrdit venku, což se jí poslední dobou nedaří, ostatně dvakrát po sobě venku ztratila (0-1-1) a připsala si tam pouze 32,08 % (17) z celkových 53 bodů.

Liberec vyhrál jediné z předchozích deseti vzájemných ligových střetnutí a v sedmi případech se Slavií nebodoval. Slávisté naposledy na libereckém hřišti prohráli, předtím se však sedmkrát po sobě nevraceli s prázdnou (4-3-0).

Koho sledovat: Liberci se po disciplinárním trestu vrátí do sestavy nejproduktivnější hráč Lukáš Červ (tři branky, tři asistence), jenž bude mít o motivaci postaráno, neboť je slávistickým odchovancem. Peter Olayinka v předešlých třech kolech třikrát skóroval a celkem má v probíhajícím ročníku na kontě 15 soutěžních gólů, čímž si stanovil nové osobní maximum – minule v Liberci ale mířil do vlastní branky.

Zajímavost: Slavia má nejlepší útok soutěže (65) a zároveň i nejpevnější obranu (18).

Pardubice - Teplice

Další ze série záchranářských duelů se odehraje mezi Pardubicemi a Teplicemi. Svěřenci trenéra Radoslava Kováče se vrátili na dno tabulky, soupeř ze severu Čech však má k dobru jenom dva body.

Pardubice naposledy ve svém bývalém domácím azylu v Ďolíčku prohrály 0:2 s Bohemians 1905 a po čtyřech kolech nebodovaly (2-2-0), což v kombinaci s remízou Zlína znamenalo návrat na 16. příčku. Východočeši se mohou odrazit v domácím prostředí, na novém stadionu mají vyrovnanou bilanci (1-1-1), přesto doma zůstávali na začátku tohoto kola se ziskem 11 bodů nejhorší v soutěži (spolu s Českými Budějovicemi).

Teplice nad Brnem do samého závěru držely těsný náskok, po penaltě Jakuba Řezníčka ale nakonec braly pouze bod za remízu 1:1, takže na dva týmy pod sebou mají dvoubodový náskok. Nového kouče Zdenka Frťalu čeká náročná venkovní premiéra, Severočeši jsou totiž na hřištích soupeřů nejhorší (4).

Pardubice sice podzimní vzájemný ligový zápas prohrály, v předchozích pěti duelech s Teplicemi však neztratily a z toho čtyřikrát vedly již v poločase. Hostující celek ze dvou venkovních utkání s Pardubicemi nezískal ani bod.

Koho sledovat: Dominik Janošek je s šesti góly nejlepším kanonýrem Pardubic, jedinkrát ale skóroval doma. Teplice mohou znovu počítat s Abdallahem Gningem, jenž si ve 21 startech v lize drží průměr branky na tři zápasy, kromě toho si připsal ještě tři asistence.

Zajímavost: Pardubice mají s 20 vstřelenými góly nejhorší útok soutěže, kdežto Teplice disponují nejprostupnější obranou (54).

Slovácko - Zlín

Rozdílné starosti mají před regionálním derby Slovácko a Zlín. Svěřenci trenéra Martina Svědíka se chtějí vrátit na čtvrtou příčku, zatímco hostující mužstvo potřebuje body k záchraně FORTUNA:LIGY.

Slovácko se minulý týden mělo představit v Jablonci, kvůli nezpůsobilému terénu však na Střelnici nenastoupilo. Uherskohradišťský celek podruhé za sebou vyběhne doma – na ligové scéně tam šestkrát v řadě nenašel přemožitele (5-1-0) a čtyři z těchto pěti výher zaznamenal s rozdílem jednoho gólu – Slovácko v sezoně takto zapsalo osm z deseti vítězství v soutěži (čtyřikrát 1:0 a čtyřikrát 2:1).

Zlín se proti Hradci Králové dvakrát dostal do vedení, znovu ale náskok neudržel a nakonec bral jenom bod za remízu 2:2 – hosté dělili body se soupeřem dvakrát po sobě a s deseti nerozhodnými výsledky byli na začátku tohoto kola nejčastěji remizujícím týmem ligy. Svěřenci trenéra Pavla Vrby se nachází na druhém místě od konce a nemalý podíl na tom má fakt, že venku ještě naplno nebodovali (0-6-5).

Ve vzájemných ligových zápasech se oba soupeři nerozešli smírně devětkrát za sebou, navrch z tohoto výčtu má Slovácko (6-0-3). Hostující celek v Uherském Hradišti třikrát v řadě padl bez vstřelené branky (skóre: 0:6).

Koho sledovat: Vlasij Sinjavskij k výhře 2:1 nad Mladou Boleslaví pomohl gólem a asistenci, celkem se po příchodu do Slovácka podílel na čtyřech brankách v lize (2+2). Libor Kozák, jenž ve Zlíně v pěti ligových startech vsítil tři přesné zásahy, bude mít o motivaci postaráno, na podzim totiž působil v Uherském Hradišti.

Zajímavost: Posledních pět utkání Zlína přineslo alespoň jeden gól do 15. minuty.

Zbrojovka Brno - Jablonec

Potvrdit zlepšenou formu z posledních týdnů chtějí Brno a Jablonec. Oba týmy se nachází ve druhé polovině tabulky a výhra ve vzájemném duelu je může nasměrovat ke klidnějšímu závěru sezony.

Brno před týdnem v Teplicích opět dotáhlo manko a potřetí za sebou remizovalo 1:1, čímž prodloužilo sérii bez porážky na čtyři ligové zápasy (1-3-0) a zároveň se po 23 kolech posunulo do prostřední skupiny. Zbrojovka sice z předchozích dvou domácích utkání vybojovala čtyři body, celkově vzato ale má na vlastním hřišti co zlepšovat, získala tam totiž méně bodů (12) než venku (15).

Jablonec má duel se Slováckem odložený, na vině byla nezpůsobilá hrací plocha na Střelnici, takže nemohl vylepšit bilanci tří vítězství z posledních čtyř zápasů (3-0-1). Severočeský celek dvě z uvedených výher zaznamenal na půdách soupeřů, do té doby přitom venku pouze jednou naplno bodoval.

Brno opanovalo jenom tři z uplynulých deseti vzájemných střetnutí v lize a ve zbývajících sedmi Jablonci podlehlo. Hostující tým nebodoval v jediném z předešlých pěti zápasů na brněnském stadionu a při každém ze čtyř triumfů tam vstřelil 2+ gólu.

Koho sledovat: Jakub Řezníček z Brna v posledních čtyřech kolech pětkrát skóroval a s 16 brankami je nejlepším kanonýrem FORTUNA:LIGY, pouze pět gólů však vsítil doma. Jablonec se pro změnu spoléhá na Jana Chramostu, jenž se podílel na 45,71 % (16) z celkových 35 branek svého klubu (10+6).

Zajímavost: Brno může po šesti letech na ligové scéně remizovat čtyřikrát v řadě.

Viktoria Plzeň - Bohemians 1905

V odlišném rozpoložení nastoupí do nedělního utkání Plzeň a Bohemians 1905. Jestliže úřadující mistr FORTUNA:LIGY se po sérii zaváhání propadá tabulkou, "Klokani" se zabydleli ve skupině o titul.

Plzeň má za sebou nepovedený šlágr na Slavii, po poločase sice držela těsné vedení, pasivním přístupem však náskok neudržela a po porážce 1:2 zaznamenala třetí ztrátu z posledních čtyř ligových zápasů (1-1-2), což má za následek propad na třetí místo. Svěřenci trenéra Michala Bílka nejsou přesvědčiví ani v Doosan Areně, kde z minulých šesti utkání mezi elitou pouze třikrát vyhráli (3-1-2).

Bohemians vítězství z Liberce potvrdili proti Pardubicím a z uplynulých tří kol si připsali sedm bodů, čímž si upevnili postavení mezi nejlepší šestkou. Bohemka venku v lize prohrála tři z předchozích pěti zápasů (2-0-3), celkově vzato ale na hřištích soupeřů vybojovala 62,86 % (22) z 35 bodů.

Plzeň neprohrála posledních devět vzájemných ligových střetnutí a z toho si třikrát s Bohemians body rozdělila. Vršovické mužstvo od října 1996 na plzeňském stadionu naplno nebodovalo (0-2-12)!

Koho sledovat: Tomáš Chorý proti Slavii ukončil střelecké trápení, podruhé v sezoně však jeho gól nevedl k bodovému zisku Plzně (6-0-2). Martin Hála rozhodl duel s Pardubicemi a dočkal se první branky za Bohemians.

Zajímavost: Plzeň v lize osmkrát po sobě neudržela čisté konto a z toho sedmkrát inkasovala ve druhém poločase – po změně stran obdržela 70 % (14) z celkových 20 gólů.