Co řekl Ndefe Olayinkovi? Na víc než 3 duely to u slávisty nebylo. Neznají Příhoda a spol. pravidla, nebo češtinu?

Co řekl Ndefe Olayinkovi? Na víc než 3 duely to u slávisty  nebylo. Neznají Příhoda a spol. pravidla, nebo češtinu?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Hned po sobotním vyloučení slávisty Petera Olayinky, který dal v závěru ligového utkání Liberec-Slavia (2:2) ve vzteku „hlavičku“ libereckému Giglimu Ndefemu, některá média začala spekulovat o tom, zda opora červenobílých stihne derby se Spartou. To se hraje v rámci 27. kola FORTUNA:LIGY v sobotu 15. dubna od 19 hodin na Letné. Kdyby Olayinkovi Bačkova disciplinárka udělila trest na tři duely, odmazal by se je v ligových utkáních s Olomoucí a v Českých Budějovicích a v pohárovém semifinále s Bohemians, v případě přísnějšího trestu by nigerijský reprezentant o utkání na Spartě přišel.

V době zrodu tohoto komentáře to ještě nebylo jasné. Už v pondělí ale kolega Jiří Fejgl zvolil v deníku Sport následující titulek: „Zhatil Olayinka (Slavii) cestu k titulu?“

Nemyslím si, že to bylo tak žhavé. 

A to i kdyby Peter Olayinka nemohl v derby nastoupit. Není to Messi ani Haaland, aby to na něm ve Slavii vše stálo. Někdy je jeho vliv na tým velmi pozitivní, jindy (jako v závěru duelu v Liberci) dost negativní. Vzpomeňme třeba i na loňský jarní ligový start (v únoru 2022) v Edenu proti Karviné (0:1). Neaklimatizovaný Olayinka se krátce po návratu z mistrovství Afriky za stavu 0:0 v roli náhradníka zmocnil penalty, kterou lajdácky neproměnil. Slávisté pak senzačně ve velké křeči přišli o tři body, což možná v konečném účtování rozhodlo o tom, že z titulu se nakonec nečekaně radovala Viktoria Plzeň. Mít a nemít na začátku nadstavby o tři body víc, to je veliký rozdíl. 

Ndefe neměl na místě činu co pohledávat

Do hlav členů Bačkovy disciplinárky nevidím, ale ve prospěch Olayinky, jehož liberecký čin byl jinak neomluvitelný,  hrálo hned několik polehčujících okolností.

Za prvé: Peter Olayinka byl po letech v české nejvyšší soutěži vyloučen vůbec poprvé.

Za druhé: Pokud českobudějovický Lukáš Čmelík dostal za facku, kterou v utkání 23. ligového kola Olomouc-České Budějovice (3:0) uštědřil olomouckému Janu Vodhánělovi, stop na tři utkání, těžko by měl Peter Olayinka za svou hlavičku Giglimu Ndefemu vyfasovat vyšší trest.

Za třetí: Málo se píše o tom, že celý incident vyvolal Ndefe, když ležícího Olayinku tahal ze země a něco na něj křičel. Patrně jej nezval na pozápasové pivo. Gigli Ndefe, který za to od rozhodčího Miroslava Zelinky obdržel žlutou kartu,  navíc na místě činu neměl co dělat. Olayinkova noha se dostala do kontaktu s libereckým náhradníkem Ivanem Varfolomějevem, nikoli s Ndefem, který za nigerijským hráčem přiběhl. Bylo by zajímavé vědět, co Ndefe Olayinkovi vůbec říkal, slávista by to Bačkově komisi mohl dodatečně sdělit. Nebo některý z dalších svědků. 

Peter Olayinka pochází z Nigérie, kde se mluví anglicky. Gigli Ndefe je Nizozemec s angolskými předky. V Nizozemsku také skoro každý mluví anglicky, takže to bylo nejspíš v angličtině. Nebo šlo o nějakou českou vulgaritu, kterou se zahraniční hráči v Česku zpravidla naučí jako první?  Mohl to slyšet i sudí Zelinka, který stál blízko. Ovšem nejspíš to neslyšel, protože jinak by ta karta asi byla červená.  Mimochodem, ve fotbalových pravidlech se píše, že za agresivní chování hráče na hřišti se vylučuje. A Ndefe se vůči ležícímu Olayinkovi choval dosti agresivně. Slávista podle všeho svou bolest filmoval, ovšem stejně jako pak Ndefe filmoval svůj pád po Nigerijcově trknutí hlavou. Nemají si v tomto směru co vyčítat, jeden za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou.

Vzpomínka na „hlavičkáře“ Zidana

Fotbalový fanoušek si při tomto střetu musel vzpomenout na podobný moment, slavnou konfrontaci, která ovlivnila finále MS 2006 v Německu Itálie-Francie (1:1 po prodloužení, 5:3 na penalty). Zinédine Zidane ve svém posledním utkání své skvělé kariéry vedl Francouze k druhému titulu mistrů světa. Jenže se nechal vyprovokovat italským obráncem Marcem Materazzim, kterému dal rovněž hlavičku a následně byl vyloučen. Ital po dlouhých čtrnácti letech v květnu 2020 v interview pro španělský sportovní deník AS prozradil, co francouzské legendě před osudným incidentem řekl.

Finálový duel po remíze 1:1 dospěl do prodloužení. Běžela 110. minuta, když se Zidane po slovních provokacích soupeře otočil a hlavou vrazil do hrudi stopera Materazziho. Ten se okamžitě složil na trávník. Verdikt? Červená karta. A neslavný konec kariéry hvězdného záložníka.

Penaltový rozstřel už bez Zidana pak měl dalšího smutného hrdinu, opět z francouzského mužstva. David Trézeguet, který před turnajem už sedm let působil právě v Itálii, byl jediným, který neproměnil. Napálil jen břevno.

„Zidaneho hlavička? Nebyl jsem na to v tu chvíli připravený. Kdybych očekával, že se něco takového stane, jsem si jistý, že bychom byli vyloučeni oba,“ vrátil se k osudovému okamžiku bývalý obránce Interu Milán Materazzi.

„Po třetím kontaktu v kratším úseku v prodloužení jsem se na něj zamračil a on mi řekl: Po zápase ti dám svůj dres. Na to jsem mu odpověděl, že bych si vzal raději jeho sestru,“ přiznal po letech Materazzi.

Zidane, který byl vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu, dostal za svůj čin v prodloužení finálového zápasu červenou kartu. Francouzská legenda po turnaji ukončila kariéru, takže následný distanc na tři zápasy ji nemusel nijak mrzet. Zákazem startu ve dvou utkáních byl potrestán za svou provokaci i Materazzi.

„Nejsem vůbec hrdý na to, co jsem udělal. Hned jsem se omluvil všem mladým hráčům a trenérům okolo nich, fotbal je totiž o něčem jiném. Je to ale už nevratná součást mého fotbalového života, kterou musím přijmout,“ vrátil se ke své hlavičce v roce 2017 Zidane. 

Pět nejproduktivnějších cizinců současné domácí prvoligové branže? Ve všech případech bodují zkušenosti

Kúdela dostal nejprve také jen žlutou a až pak ostrý trest

Další podobný střet, českým fanouškům velmi dobře známý, se udál v odvetném osmifinále Evropské ligy Glasgow Rangers-Slavia Praha (0:2) v březnu roku 2019. V závěru utkání ležel na trávníku faulovaný Kuchta, zkušený slávista Ondřej Kúdela, který u incidentu vůbec nebyl, z velké dálky přispěchal a finskému reprezentantovi tmavé pleti Camarovi něco pošeptal do ucha. 

Na hřišti za to dostal také jen žlutou kartu (jako v sobotu Ndefe). Jenže Camara po utkání obvinil Kúdelu z rasismu, český reprezentant vyfasoval velký trest a přišel i o start na ME…

V zahraničí tedy mívají střety, jako byl ten mezi Olayinkou a Ndefem, někdy nečekaná pokračování.

Přikrývat, přikrývat, když se chyby provalí, přikrývat dál?

A ještě něco. Populární český sexuolog Miroslav Plzák se měl údajně v případě nevěry proslavit výrokem (který prý ale takto nikdy nevyřkl): „Zatloukat, zatloukat, když se to provalí, zatloukat dál.“ Zdá se, že se tím nechala inspirovat i Příhodova komise rozhodčích, která jako by se rozhodla své ovečky chránit ve stylu: „Přikrývat, přikrývat, když se chyby provalí, přikrývat dál.“

Jak jinak si vysvětlit komuniké Komise rozhodčích FAČR z poslední doby, včetně toho pondělního z 20. března? V případě utkání Liberec-Slavia (2:2) v něm najdeme hned pět položek, čtyři první potvrzují verdikty rozhodčích, jen ta pátá uvádí, že liberecký náhradník Ivan Varfolomějev měl dostat v 93. minutě žlutou kartou. Opravdu jen žlutou?

Centroval v Liberci David Copperfield?

Hodně zajímavá je poznámka k situaci z 50. minuty, kdy za stavu 1:1 nebyla uznána Olayinkova branka, protože podle asistenta Petra Antoníčka předtím při slávistickém centru míč opustil hrací plochu. „Z dostupných záběrů nelze zjistit, zda míč opustil hrací plochu, či nikoliv – nelze tedy rozporovat rozhodnutí asistenta“.  

Tak určitě, řekli by fotbalisté. Z dostupných záběrů však lze rozporovat nesprávné postavení asistenta, který ze své pozice v době kopu (několik metrů od praporku) nemohl situaci správně posoudit. Leda by měl při sobě periskop...

Všiml si toho ostatně na Facebooku i úspěšný manažer několika ligových klubů a národního týmu Jaromír Šeterle: Taky jsem nepochopil, jak by se mohl dostat míč celým objemem za brankovou čáru. Navíc v momentě kopu stál asistent rozhodčího asi tři metry od rohového praporku. Takhle to z dané pozice posoudit, to klobouk dolů…“ 

A přidal se i zkušený jihočeský trenér Lubomír Pintér: Každý, kdo kdy hrál fotbal a není hlupák, ví, že ten balon nemohl být za lajnou. Občas jsme jen tak, na tréninku zkoušeli, odkud se dá dostat míč dostat do kasy. Z rohu normálka, ještě i metr za lajnou žádný problém. Jenže šlo to jen hodně technicky, bez razance. Ta ‚prda‘ v sobotu nikdy nemohla být za lajnou, leda by to kopal David Copperfield.“  

Bezohledný znamená to samé jako surový

A ten moment z 93. minuty?  Příhodova komise ve svém komuniké píše, že Varfolomějev měl dostat žlutou kartu „za bezohledné kopnutí soupeře“ (novopečeného českého reprezentanta Davida Juráska – pozn. red.). Správně česky by asi mělo být „do soupeře“ a chybí tam dodatek „bez míče“, ale budiž. 

Ovšem v pravidlech se píše, že rozhodčí vyloučí hráče, pokud se dopustí surové hry. Což je způsob hry, kterým je ohrožena bezpečnost soupeře nebo při kterém je použito nepřiměřené síly nebo brutality, musí být potrestán jako surová hra. Každý hráč, který v souboji o míč napadne soupeře zepředu, ze strany nebo zezadu s použitím jedné nebo obou nohou a s nepřiměřenou silou, nebo ohrozí bezpečnost soupeře, se dopouští surové hry.“ 

Takže, buďto Příhoda a spol. neznají pravidla, nebo neumějí česky. Protože slovo „bezohledný“ (stejně jako krutý, brutální, tvrdý, drsný, nešetrný, bezcitný) je synonymem ke slovu „surový“. „Bezohledné kopnutí do soupeře“ (navíc bez míče) je v jazyce českém tedy to samé jako „surové kopnutí do soupeře“. A za surovou hru se podle fotbalových pravidel vylučuje.

Nejspíš by si tedy členové Komise rozhodčích FAČR měli najmout někoho, kdo dokonale ovládá česky jazyk. Pokud tedy chtějí  nadále veřejně vydávat svá písemná komuniké.

P.S.: Olayinka dostal trest na čtyři zápasy za úder do obličeje Ndefeho. Přijde i o derby proti Spartě.

Jedenáct zajímavých talentů současné české scény, jejichž jména by se měla skloňovat čím dál tím častěji