Po parádě s Polskem mizérie v Moldavsku, odkud vezou Češi jen bezbrankovou remízu

Česká reprezentace ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy 2024 překvapivě remizovala v Moldavsku bez branek. Národní tým nenavázal na páteční výhru 3:1 nad Polskem, před nímž nyní vede skupinu E o bod.

Největší šanci Čechů měl v závěru prvního poločasu kapitán Tomáš Souček, který trefil břevno. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého nedokázali ve venkovním utkání zvítězit podeváté za sebou, pokud se nepočítá utkání s Běloruskem na neutrální půdě. Češi ve třetím duelu s Moldavskem poprvé nevyhráli - v kvalifikaci o Euro 2004 zvítězili v Kišiněvě 2:0 a doma 5:0. Moldavsko, až 174. tým žebříčku FIFA a aktuálně čtvrtý nejslabší tým Evropy, uhrálo nerozhodný výsledek i ve druhém kvalifikačním zápase, v pátek remizovalo doma s Faerskými ostrovy 1:1.

Česká reprezentace se v dalším kvalifikačním utkání představí 17. června na Faerských ostrovech. O tři dny později ji čeká přípravný zápas v Černé Hoře. Zbylým soupeřem v kvalifikaci je Albánie.

Oproti utkání s Polskem udělal Šilhavý dvě změny v sestavě. Krejčího mladšího nahradil na postu stopera Jemelka a ve středu zálohy místo Krále nastoupil Barák. Krejčí s Králem kvůli zdravotním důvodům nebyli ani na lavičce.

Češi proti Polákům vstřelili v úvodních třech minutách dvě branky, tentokrát ale vstoupili do utkání velmi opatrně. A jako první zahrozili domácí. Ve 24. minutě hlavičkoval po rohu Posmac, Coufal ale u tyče zabránil míči v cestě do sítě a poté zastavil i dorážku střídajícího Cojocarua. Na druhé straně se z dorážky prosadil Kuchta, kvůli ofsajdu ale branka neplatila.

O chvilku později Barák z levé strany nacentroval do vápna a Čvančara hlavičkoval těsně vedle. V nastavení první půle centr Davida Juráska prodloužil Čvančara, jenže kapitán Souček zamířil do břevna.

Po změně stran Kuchtovu přízemní střelu zpoza šestnáctky vyrazil gólman Railean. Následně vytáhl Čvančarovu ránu na roh. Na opačné straně si Nicolaescu navedl míč na střelu, ale zamířil jen po zemi do připraveného Pavlenky. Hložkova prudká a tečovaná rána před vápnem skončila v náručí Raileana.

Další střela ofenzivního univerzála Leverkusenu skončila mimo tři tyče a stejně dopadl i pokus střídajícího Ševčíka. V 81. minutě Hložek sklepl ve vápně míč Čvančarovi, sparťanský útočník ale značně přestřelil.

Hostům tak nebyla platná ani zvýšená aktivita ve druhém poločase, při závěrečném tlaku si už další šanci nevytvořili a s týmem, který nikdy nepostoupil na mistrovství světa či Evropy, nečekaně ztratili první body ve skupině.

Reprezentanti Polska ve druhém utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy doma zdolali Albánii 1:0 a v "české" skupině E částečně napravili páteční porážku 1:3 v Praze. Francie v bojích o Euro 2024 zůstává stoprocentní. Stříbrný tým z loňského světového šampionátu zvítězil v Irsku rovněž 1:0.

Poláci ve Varšavě zlomili odpor soupeře ve 41. minutě. Kamiňského střela se od tyčky odrazila ke Šwiderskému, který míč dorazil do branky. Pojistku ale domácí nepřidali, v 58. minutě navíc brankář Szczesny vyrazil nebezpečnou ránu Asllaniho. Polsko se přesto ve druhém duelu pod portugalským trenérem Santosem dočkalo vítězství.

Francouzi po úvodním suverénním triumfu 4:0 nad Nizozemskem i podruhé ve skupině B uspěli. Ofenzivní hvězdy v Dublinu zastoupil obránce Pavard výstavní střelou z 50. minuty. Bek Bayernu Mnichov si připsal třetí reprezentační gól a druhý po ráně zpoza šestnáctky. "Les Bleus" těsně před koncem podržel výborným zákrokem brankář Maignan.

Nizozemsko porazilo v Rotterdamu outsidera Gibraltar 3:0. "Oranje" poslal do vedení ve 24. minutě Depay, po změně stran přidal další dvě branky obránce Aké. Hosté dohrávali bez vyloučeného Walkera.

Švédsko v Solně deklasovalo Ázerbájdžán 5:0 a poprvé bodovalo po domácí porážce 0:3 s Belgií. Favorita nasměroval k výhře ve 38. minutě Forsberg. Po hodině hry si vstřelil vlastní gól Mustafazade a další švédské trefy přidali Gyökeres, Karlsson a Elanga. Skupinu F vede se šesti body Rakousko, které v Linci po obratu udolalo Estonsko 2:1.

V evropské kvalifikaci zůstává stoprocentní také Srbsko díky vítězství 2:0 v Černé Hoře. Obě branky dal Vlahovič ve druhém poločase. Maďarsko vstoupilo do skupiny G domácí výhrou 3:0 nad Bulharskem.

Kvalifikace ME 2024:

Skupina B:

Nizozemsko - Gibraltar 3:0 (2:0)

Branky: 50. a 82. Aké, 24. Depay. ČK: 51. Walker (Gibraltar).

Irsko - Francie 0:1 (0:0)

Branka: 50. Pavard.

Skupina E:

Polsko - Albánie 1:0 (1:0)

Branka: 41. Šwiderski.

Moldavsko - Česko 0:0

Rozhodčí: Schlager - Dietz, Kempter - Stegemann (video, všichni Něm.). ŽK: Caimacov - Coufal, Ševčík.

Moldavsko: Railean - Revenco (83. Platica), Craciun, Mudrac, Posmac, Cojocari - Motpan (59. Postolachi), Rata, Caimacov - Nicolaescu (83. Stina), Damascan (14. Cojocaru). Trenér: Clescenco.

Česko: Pavlenka - Holeš, Brabec, Jemelka - Coufal, Souček, Barák (73. Ševčík), D. Jurásek - Hložek (83. Lingr) - Kuchta (73. Chytil), Čvančara. Trenér: Šilhavý.

Skupina F:

Švédsko - Ázerbájdžán 5:0 (1:0)

Branky: 38. Forsberg, 65. vlastní Mustafazade, 79. Gyökeres, 88. Karlsson, 89. Elanga.

Rakousko - Estonsko 2:1 (0:1)

Branky: 68. Kainz, 88. Gregoritsch - 25. Sappinen.