České selhání v Moldavsku? Dalo se čekat, takových kvalifikačních zkratů bylo. TOP 16 největších průšvihů

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Přiznám se, že mě udivuje úžas řady médií i fanoušků nad dvoubodovou ztrátou Čechů v kvalifikaci ME 2024 v Moldavsku (0:0) poté, co tři dny předtím v Praze-Edenu zdolali Šilhavého svěřenci po mnohem lepším výkonu Polsko (3:1). Nechci se chlubit, ale docela jsem to čekal.

Za prvé: Poláci byli (navzdory kritice po MS 2022 v Kataru) v Česku přeceňovaní.

Za druhé: Moldavané byli naopak podceňování, ač víme, že týmy z východní části Evropy fotbal hrát umějí. Umějí to Rumuni, logicky tedy i jejich bratři Moldavané.

Za třetí: Byl jsem před více než dvaceti lety v Kišiněvě, kdy tam slavný bronzový Brücknerův tým začínal kvalifikaci ME 2004 v Portugalsku. Na rozmáčeném terénu to v říjnu roku 2002 bylo ještě v 68. minutě 0:0.  Až pak proměnil penaltu Jankulovski a druhý gól přidal jedenáct minut před koncem Rosický. A to za stavu 0:0 šel na sám na Čecha Rogačov, český gólman jeho střelu naštěstí vykopl nohou...

Zde k výpadku s fotbalovým „trpaslíkem“ tedy nedošlo, ale za těch více 55 let jsem viděl už tolik kvalifikačních propadáků československých a českých týmů v kvalifikacích MS a ME, že to považuji za vcelku normální věc. Zvláště když dnešní národní celek, pokud zvolí pomalý profesorský přístup, sotva porazí Gibraltar.

Tady je top 16 československých a českých kvalifikačních krachů s velkými outsidery od roku 1967 do března roku 2023, jak si je pamatuji.

1. ČSSR – IRSKO 1:2 – 22. 11. 1967 (Praha-Eden)

KVALIFIKACE ME 1968

Měla to být formalita, Čechoslovákům proti tehdy podprůměrným Irům, které předtím v Dublinu s přehledem porazili 2:0, stačil k postupu ze skupiny ve starém Edenu bod. Proto trenér Jozef Marko v klidu postavil hned tři nováčky – Levického z Interu Bratislava a sparťany Vránu a gólmana Krameriuse. I tak ČSSR vedla vlastním irským gólem 1:0, jenže v závěru po školáckých chybách debutujícího brankáře a zkušeného kapitána Popluhára senzačně prohrála 1:2. Postupovali tak Španělé, kteří zprávě z Prahy dlouho nemohli uvěřit a považovali ji za nejapný vtip.

O „profesionalitě“ irských soupeřů svědčí fakt, že stoper Hurley dělal týmu zároveň i vedoucího a trenéra,  navíc po jeho zákroku musel Szikora do nemocnice. „Tragédie, tragédie, tolik usilovné práce a všechno je pryč,“ zoufal si předseda čs. fotbalové sekce Jiří Müller. A sekretář irské asociace pan Wickham se omlouval: „Je nám líto, že jsme vám zkazili postup. Nám by ke spokojenosti v Praze stačila i remíza.“ Druhý den se vyhlašovaly výsledky ankety Fotbalista roku, místo plánované oslavy to byla tryzna, ani nejlepší hráč roku 1967 Ján Geleta z pražské Dukly neměl radost.

2. ČSSR – FINSKO 1:1 - 7. 10. 1970 (Praha-Letná)

KVALIFIKACE ME 1972

Po neúspěchu na MS 1970 v Mexiku byl československý národní tým zcela rozprášen, hráči byli potrestáni, mj. i za tzv. aféru Puma-Adidas. Československo reprezentovalo jakýsi podivné C-mužstvo, ale to ani nad tehdy velmi podprůměrným týmem Finska nedokázalo v Praze na Letné vyhrát.

Když dnes říkám, že nám dali trest za to, že jsme na šampionátu dostali sto dolarů za zápas v kopačkách Adidas nebo Puma, tak se každý směje. My jsme hráli fotbal za pár korun, každá koruna navíc byla dobrá,“ říkal po letech pro lidovky cz brankář Ivo Viktor, pozdější brankář mistrů Evropy a nejlepší hráč ME 1976 v Jugoslávii. „Po okupaci v roce 1968 ještě chvíli trvalo uvolnění, ale brzy začala tzv. normalizace, která zase všechno skřípla, i odchody hráčů do zahraničí. Nemohli nás potrestat za neúspěch, tak se vytáhla tahle kopačková aféra. Strana si bič našla,“ vysvětloval Viktor.

Po ostudné remíze v kvalifikaci ME 1972 proti Finsku (1:1) nastoupilo tohle čs. „céčko“ ještě v přátelském duelu Polsku (2:2) a pak byl po půlroce trest nejlepším tuzemským reprezentantům raději zrušen.
„Ale stejně už bylo pozdě, nepostoupili jsme. Ta aféra, to byla záminka. Trenér Marko nám jednání s firmami dovolil, abychom si přivydělali. Zádrhel byl v tom, že někteří funkcionáři preferovali Pumu, jiní Adidas. Proč? Asi tam byly nějaké dárečky. Dneska se tomu říká jablka nebo hrušky,“ dodal Ivo Viktor.

3. ISLAND – ČSSR 1:1 – 23. 9. 1981 (Reykjavík)

KVALIFIKACE MS 1982

Island byl v této době ještě považován za jednoho z evropských trpaslíků, kde bylo povinností vyhrát. Jenže to se Venglošovu týmu v sestavě s Panenkou, Janem Bergerem, Vízkem či Nehodou nepovedlo. Od 5. minuty ČSSR prohrávala, až dvanáct minut před koncem vyrovnal Kozák.

Byla to komplikace, k postupu na MS 1982 ve Španělsku musela pak koncem listopadu 1981 v Bratislavě pomoci „bratrská“ remíza 1:1 se Sovětským svazem.

4. KYPR – ČSSR 1:1 – 27. 3. 1983 (Nikósie)

KVALIFIKACE ME 1984

Tato ztráta s „trpaslíkem“ v boji o postup s Rumunskem a Itálií, byla hodně citelná. Havránkův celek prohrával od 23. minuty, Po hodině hry vyrovnal čtyři minuty po svém nástupu na hřiště náhradník Bičovský.

Podle počtu šancí měli ale blíže k vítězství Kypřané, které za tři týdny v Praze na Strahově Čechoslováci rozdrtili 6:0.