Krize velkých klubů? Nemalé problémy mají Ajax, Basilej, Lyon, Sampdoria i další známé firmy

Krize velkých klubů? Nemalé problémy mají Ajax, Basilej, Lyon, Sampdoria i další známé firmy

Protože už mezinárodní pauza pozvolna doznívá, pojďte se spolu s námi opět podívat na evropský klubový fotbal a velké týmy (minimálně ve svých zemích), které v současnosti prochází nemalou krizí.

Inspirovalo nás k tomu soudobé postavení Manchesteru United a Chelsea v Premier League. Obrům z Old Trafford a Stamford Bridge totiž momentálně patří v nejvyšší anglické soutěži až desátá, respektive jedenáctá pozice a přesně to jsou místa, na která nejsou jejich fanoušci v žádném případě zvyklá.

V nizozemské Eredivisie zůstává notně za očekáváním Ajax Amsterdam, což je šestatřicetinásobný šampion země, jemuž patří v tuto chvíli až šestnáctá, čili barážová pozice. Bergwijn, Brobbey už jsou bez vítězství sedm soutěžních duelů v řadě a v domácí soutěži se jim poprvé a naposledy podařilo triumfovat 12. srpna s Heraclesem.

Ve švýcarské Super League je na tom šíleně Basilej, která ještě za dob Tomáše Vaclíka a Marka Suchého sbírala primát za primátem a dosud se zastavila na dvanácti titulech. V současnosti je však celek ze St. Jakob-Parku poslední a jediné mužstvo, které se mu v uplynulých devíti kolech podařilo položit na lopatky, byl Winterthur. Došlo k tomu už však v červenci a skóre 13:21 opravdu není něco, co by se dalo dát za rámeček.

Přišel čas přemýšlet o Bayernu bez Neuera? Vedení bavorského obra si vyhlédlo jeho nástupce

Ve francouzské Ligue 1 to vůbec nejde Lyonu, jehož rekordních sedm primátů v řadě už také stárne, nicméně aktuální sedmnáctou příčku nečekal u předního celku soutěže vůbec nikdo. Olympique se nalézá na přímé sestupové pozici a během úvodních osmi kol dosud. nezvítězil, s tím, že nastřílel jen pět branek. Pro Alexandre Lacazetteho a spol. to určitě není moc dobrá vizitka. I s letní přípravou už Lyon neokusil výhru dvanáctkrát za sebou, což se mu nestalo pořádně dlouho, troufáme si říci až dekády.

V norské Eliteserien má k čelním příčkám mimořádně daleko Rosenborg Trondheim. Šestadvaceti tituly opředený klub si připsal během čtyřiadvaceti kol jen osm tříbodových zisků a zaslouženě je až devátý, s tím, že ztráta na vedoucí Bodø / Glimt činí propastných šestadvacet bodů. Aktuální šňůra Rosenborgu bez výhry je čtyři duely a zatím naposledy ho před vlastním publikem vypráskal Sarpsborg 08 (5:2), čili tým, který ve Skandinávii nikdy nic nevyhrál.

V rakouské Bundeslize je na tom bledě Austria Vídeň. Ve dvanáctimístné tabulce jí patří po úvodních deseti zápasech ročníku až devátá pozice a pouhé dva triumfy a negativní skóre 10:13 jsou zatím hodně málo. Lídr Sturm Graz nasbíral za stejný počet utkání hned o patnáct bodů více než pětadvacetinásobný mistr našich jižních sousedů. Malou nadějí mohou být poslední tři soutěžní klání - výhra v poháru, remíza v derby s Rapidem a přejetí Blau-Weiß Linz (vše s čistým kontem) dává vyhlídky na to, že by se mohla situace otočit.

Mizérii zažívají i některé známé značky v nižších soutěžích. Kupříkladu Andreou Pirlem vedená Sampdoria Janov je v současné Serii B až devatenáctá a protože naposledy vyhrála již uprostřed srpna s Ternanou, její problémy by vydaly minimálně na novelu. Nejde to ani Schalke 04, kterému patří ve druhé Bundeslize až šestnáctá pozice. Arminia Bielefeld je pak na tom ještě hůře - patnácté místo ve třetí Bundeslize týmu z Schüco Areny pro více než 27 tisíc diváků opravdu závidět nejde.

Bellingham vs. legendy Realu? Nikdo neměl do angažmá lepší start