Batman v brance Plzně! Itálie se klaní hvězdě Viktorie i mistru Koubkovi. Fiorentina v zakletí černé magie, píší média

Plzeň toho sice směrem dopředu moc nepředvedla, slov uznání se však dočkala. Italský tisk po odvetě čtvrtfinále Konferenční ligy, kterou favorizovaná Fiorentina rozhodla až dvěma góly v prodloužení (2:0), ocenil defenzivu Viktorie a superlativy zahrnul brankáře Martina Jedličku. Média poukázala, že se "Fialky" blíží k Aténám, dějišti finále. V semifinále tým s českým záložníkem Antonínem Barákem narazí na Bruggy.

Trenér Vincenzo Italiano zaujal novináře den před utkáním poznámkou, že útočníci Fiorentiny jsou snad v poslední době zakleti "macumbou", což v latinskoamerickém světě znamená něco jako šamanství nebo černou magii. Když se o vítězný gól až v prodloužení postaral forvard Nicolás González (pak se k němu přidal i obránce Cristian Biraghi), italská média koučovu hlášku hned připomněla. Stejně jako skutečnost, že v 66. minutě byl vyloučen plzeňský Cadu.

Jedlička hlavně během prvního poločasu zneškodnil několik velkých šancí domácích. "Předvedl úžasné zákroky. ‚Macumba‘, o které mluvil Italiano, udělala z gólmana Viktorie autentický zázrak. Navíc mu celkem třikrát pomohla i branková konstrukce," napsala Gazzetta dello Sport. "Teprve na Gonzálezovu střelu po rohu Batman Jedlička nedosáhl. Gumová stěna Viktorie, která si každopádně zaslouží potlesk, přece jen povolila," dodává list.

Vyřazení? Asi jsme podepsali smlouvu s ďáblem jen na devadesát minut, žertoval plzeňský Šulc

Média si povšimla, že na tribuně byla také manželka Joea Baroneho Camilla, spolu se svými čtyřmi dětmi. Generální ředitel Fiorentiny zemřel 19. března na následky srdeční zástavy. I pro něj chce mužstvo zopakovat loňský postup do finále Konferenční ligy.

"Domácí v prvním poločase projevili veškerý svůj ofenzivní potenciál a drtili soupeře na jeho polovině hřiště. Naráželi však na skvělého brankáře a trefovali jen tyče. Až na začátku prodloužení González rozbil ‚macumbu‘. Druhý gól v roce 2024 pro Argentince, který se vrátil na konci ledna po zranění, jeho jedenáctý v této sezoně za Fiorentinu. Druhou branku přidal kapitán Biraghi. Párty mohla začít," vylíčila La Repubblica.

Co ukázala Plzeň v Itálii: Gólový půst, enormní tlak Fiorentiny i čarujícího Jedličku

V hodnocení serveru tuttomercato se nejlepšího hodnocení v barvách Viktorie také dočkal brankář Jedlička. "V prodloužení sice inkasoval dva góly, ale během devadesáti minut byl nepřekonatelný. Když už někde nebyl, pomohla tyče a břevna. Byl nejlepší," uvádí v hodnocení expert Andrea Carlino.

Pochvaly se dočkal za skvěle zvolenou taktiku i trenér Miroslav Koubek, který prý dobře věděl, že Plzeň nemůže hrát s italským soupeřem otevřenou partii. Všímá si výtečného defenzivního představení Viktorie a zdůrazňuje, že nešlo o náhodu. Výborná směrem dozadu byla Plzeň i v první utkání s Fiorentinou i proti Ženevě. „Mistrovské dílo," napsal italský expert a oceňuje, že se alespoň v prodloužení povedlo domácím vstřelit dvě branky.