Co je s Wirtzem? Hraje jen sporadicky, ale pro tým je platný. Závěr sezony zvládne, tvrdí Alonso

Zdravotní stav Floriana Wirtze není ideální. Poté, co vynechal celý bundesligový duel proti Frankfurtu, proseděl na lavičce náhradníků také většinu domácí odvety semifinále Evropské ligy s AS Řím. Do hry se dostal až v 81. minutě za stavu 0:2 a přinesl na hřiště potřebný klid. Bayer minutu po jeho nástupu snížil a v závěru nastavení zásluhou dalšího žolíka Josipa Stanisiče vyrovnal. Leverkusen potřetí v historii postoupil do evropského finále a díky pozdnímu gólu natáhl svou neporazitelnost na 49 rekordních zápasů.

Bayeru do konce veleúspěšné sezony chybí pouhé čtyři zápasy. V Bundeslize na západoněmecký klub čekají Bochum a Augsburg, hlavní chod ale přijde až po konci německé nejvyšší soutěže. Ve středu 22. května zabojují svěřenci Xabiho Alonsa o první evropskou trofej a o tři dny později zkusí uzavřít treble vítězstvím ve finále Německého poháru.

Zatímco v bundesligových zápasech nad Wirtzovým startem visí otazník, Na finálový týden by měl být mladý německý reprezentant připravený. “Nemám o něj obavy. Mluvil jsem s doktorem a musíme počkat na vývoj v nejbližších dnech. Máme ale dostatečně dlouhou pauzu na to, aby se dal opět dokupy,” uvedl Alonso na pozápasové tiskové konferenci

TÉMĚŘ 60 LET STARÝ EVROPSKÝ REKORD BENFIKY PADL. MÁM HUSÍ KŮŽI, O TAKOVÝCH ZÁPASECH CELOU KARIÉRU SNÍTE, ZÁŘIL XHAKA

Ofenzivní záložník dostává omezený herní prostor už několik týdnů. Kompletní porci devadesáti minut dostal od trenéra naposledy 11. dubna v prvním zápase čtvrtfinále EL proti West Hamu. Od té doby v sedmi duelech odehrál pouhých 257 minut. To je jen zhruba 40 procent herního času.

Semifinálovou odvetu proti AS produktivní středopolař začal na lavičce a před startem zápasu se ani nerozcvičoval. Pokud by Bayer neztrácel, pravděpodobně by do duelu vůbec nezasáhl. “Do utkání rozhodně nešel ve stoprocentní kondici. Existovalo riziko, že si zranění zhorší, ale potřebovali jsme na hřišti jeho neotřelá řešení. Vím, že Florian dokáže přejít jeden na jednoho, nebo vymyslet finální nahrávku. Proto jsem do toho risku šel," řekl Alonso.

Španělský trenér konzultoval Wirtzovo zařazení na soupisku i se samotným hráčem. “I přes komplikace chtěl být na lavičce, aby mohl týmu pomoci. I když může hrát jen na 70 procent, je stále rozdílovým hráčem. Jsem rád, že jeho tělo zareagovalo dobře a zápas bez komplikací dohrál. K úplné rekonvalescenci ale potřebuje ještě trochu času,” prozradil někdejší výborný středopolař.

Zdroj: Bayer 04 Leverkusen