Sparta těsně porazila Ostravu a k titulu je zase blíž. Řádil Birmančevič. Juroška zapojil Slovácko do boje o Evropu

Fotbalisté Sparty vyhráli ve třetím kole nadstavby ve skupině o titul nad Baníkem Ostrava 2:1. Výhru dvěma trefami zařídil obhájci titulu Veljko Birmančevič. Letenští tak vedou tabulku o sedm bodů. Pokud Slavia nevyhraje ve středu nad Plzní, tak budou Letenští slavit titul už ve středu večer. Ve druhém duelu Slovácko zvítězilo 1:0 v Mladé Boleslavi a vrátilo se naplno do boje o Evropu.

Slovácko mohlo být se svým posledním výkonem spokojeno, na bodový zisk to ovšem v Plzni nestačilo, neboť v nastaveném čase druhé půle rozhodla o jejich prohře proměněná penalta Pavla Šulce. Šance svěřenců Martina Svědíka na pohárovou Evropu se tak rapidně snížili, neboť na pátou Ostravu ztráceli čtyři body. Naopak v Mladé Boleslavi propukla o víkendu radost, jelikož Středočeši vyzráli v klíčové bitvě o čtvrtou příčku právě na Baník.

Tentokrát ale domácí nevstoupili do zápasu vůbec dobře. Už ve čtvrté minutě se prosadil hostující Juroška, jenž po rohovém kopu propálil tvrdou pumelicí z hranice velkého vápna bezmocného Petra Mikulce. Slovácko bylo i nadále nebezpečnějším týmem na hřišti. Světový zákrok musel ve 25. minutě předvést Mikulec, který se natáhl k pravé tyči, a vyrazil tak dalekonosnou ránu Marka Havlíka. O pouhých šest minut později domácí brankář mírně zaváhal, když si myslel, že střela od Daniela Holzera míří vysoko nad, naštěstí pro něj 28letý obránce orazítkoval jen břevno. V závěru první půle se osmělila i Bolka, na vyrovnání se však nezmohla.

I po startu druhého dějství si více nebezpečných šancí vytvářeli hráči v bílých dresech, jednalo se ale spíše o projektily z větší dálky, které nemířily přímo na branku. Vůbec první střelu mezi tři tyče si Mladá Boleslav připsala po hodině hry, kdy prověřil připraveného Milana Heču střídající Vasil Kušej. V 78. minutě chyběly Středočechům jen milimetry ke srovnání, když centrovaný míč těsně netrefil Patrik Žitný. Nakonec se ovšem kýžený gól Bolce vstřelit nepodařilo.

Baník Ostrava nevyhrál už šestkrát v řadě

I přes značné absence začali domácí aktivním fotbalem a rychle získali nad ostravským celkem převahu. Vysoké tempo doplněné kombinací i střelbou ovšem nedokázali přetavit v gól. Nejblíže k němu měl po 10 minutách hry Birmančevič, jenž chytře rozehrál rohový kop, po kterém málem nachytal Jiřího Letáčka. Ojedinělou příležitost si Baník vypracoval ve 21. minutě, kdy Ewerton vypálil zpoza vápna a s tečí obránce zadělal Peteru Vindahlovi na potíže. Dánský gólman si ale s těžkou střelou poradil. Jeho oponent v protější bráně se vyznamenal proti ráně po povedené souhře Rudých, nicméně na dorážku Birmančeviče neměl nárok. Pražané se tak ve 30. minutě ujali vedení, jež hosté do konce poločasu neohrozili.

Vstup do druhé půle ovšem baníkovcům vyšel na jedničku, když v 54. minutě vyrovnali. Míč od rohového praporku doletěl až k Frydrychovi, který utišil domácí fanoušky akrobatickým zakončením. Radost Slezanů však netrvala dlouho, neboť po chvíli obdržel červenou kartu za faul při sparťanském úniku Kpozo. To Rudé nabudilo a okamžitě chybu Ghaňana potrestali. Několik rychlých střel defenziva soupeře zblokovala, nicméně pokus Angela Preciada proletěl až na levou tyč. Tam se nacházel Birmančevič, jenž z dorážky poslal už podruhé úřadujícího mistra do vedení. Oslabení Ostravané se již na vyrovnání nezmohli.

3. kolo nadstavby - skupina o titul:

FK MLADÁ BOLESLAV - 1. FC SLOVÁCKO 0:1 (0:1) ONLINE ZDE

Branka: 4. Juroška. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Kocourek (video). ŽK: Jawo (Boleslav). Diváci: 1844.
Ml. Boleslav: Mikulec - Kostka, Suchý, Král, Kadlec (63. Suchomel) - Sakala (73. Matějovský), Karafiát - Jawo (46. Žitný), Ladra, Vaníček (46. Kušej) - Hilál (63. Pulkrab). Trenér: Holoubek.
Slovácko: Heča - Reinberk (50. Blahút), Hofmann, Kalabiška, Holzer - Kohút (81. Trávník), Havlík - Juroška (69. Daníček), Kim Sung-pin (69. Mihálik), Sinjavskij - Kvasina (81. Vecheta). Trenér: Baránek.

SPARTA - BANÍK OSTRAVA 2:1 (1:0) onlinE ZDE

Branky: 30. a 60. Birmančevič - 54. Frydrych. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Hurych - Berka (video). ŽK: Preciado, Vitík - Kubala, Boula, Frydrych. ČK: 58. Kpozo (Ostrava). Diváci: 17.057.
Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Sörensen - Preciado (77. Wiesner), Sadílek, Solbakken, Zelený - Karabec (69. Pešek), Birmančevič (88. Ryneš) - Kuchta (77. Olatunji). Trenér: Priske.
Ostrava: Letáček - Ndefe, Blažek (46. Frydrych), Lischka, Kpozo - Buchta (46. Rusnák), Boula, Klíma, Rigo (46. Šín), Ewerton - Kubala (83. Adediran). Trenér: Hapal.