Dvougólový Hušbauer pád Příbrami do třetí ligy neodvrátil. Prostějov se zachránil výhrou na Žižkově

Fotbalisté Příbrami zvítězili ve 30. kole Fortuna národní ligy doma nad Vyškovem 2:0, přesto se kvůli výhře Prostějova na Žižkově rozloučili se druhou nejvyšší soutěží. Domácí tým rozhodl o svém triumfu dvěma góly kapitána Josefa Hušbauera, které ale přišly pro Středočechy příliš pozdě. Osudovými se jim totiž staly dva odebrané body svazem kvůli nesplacení dluhů. Špatná finanční situace klubu nebyla tajemstvím, a zůstává tak otazníkem, v jaké kondici se bude tým nacházet v příštích letech.

Ještě asi pět týdnů zpátky se manažer Jan Starka nechal v médiích slyšet, že by jeho Příbram posun do nejvyšší soutěže jistě zajímal. Tehdy velmi zamotaná situace v tabulce se ovšem vyjasnila a Středočeši nejenže museli zapomenout na posun vzhůru, ale reálně jim hrozil pád do třetí ligy. Do závěrečného kola totiž vstupovali z předposlední příčky. Soupeřem jim byl navíc Vyškov, který už měl jistou účast v baráži, toužil však udržet třetí pozici.

Úvodní branku utkání si ale připsala o poznání motivovanější Příbram, když si Hušbauer v sedmé minutě navedl za hranou vápna míč na střelu a jeho pokus tečoval do protipohybu gólmana obránce Filip Štěpánek. Ve 23. minutě se na pravé straně pokutového území prodral k zakončení Fahad Bayo, z úhlu ale těsně minul vzdálenější tyč. Krátce nato našel Jakub Nečas přízemní přihrávkou naprosto osamoceně dobíhajícího Ngagneho Falla, ten však ve sprintu netrefil míč správně.

Krátce po změně stran měl druhou branku na kopačce Václav Dudl, po rohu ale zamířil z hrany vápna těsně vedle. Chvíli nato rozhodčí Ladislav Szikszay po sporném kontaktu ve vápně nařídil pokutový kop, který bezpečně proměnil Hušbauer. Ve zbytku utkání měly oba celky problém vytvořit si větší gólovou příležitost, a hráči se tak uchylovali k zakončením z větších vzdáleností, kterým ale scházela přesnost. V 87. minutě navíc okradl hosty o možnost dramatizace závěru utkání naprosto zbytečnou druhou žlutou kartou za strčení do soupeře Musa Ramathan.

Příbram tak sice splnila svou část úkolu, jenže tříbodový zisk Prostějova v souběžně hraném utkání ji zanechal na sestupové příčce. Na cestě do třetí ligy ji doplní Kroměříž.

Prostějov gólem Matouška utnul domácí žižkovskou sérii a zajistil si záchranu

Fotbalisté Prostějova utekli v posledním kole Fortuna národní ligy hrobníkovi z lopaty a díky výhře 2:0 na hřišti Žižkova si zajistili druholigovou příslušnost i pro následující sezonu. V první půli nevýrazné Hanáky vytáhl z herní letargie až v 51. minutě po krásném sólu Jakub Matoušek, který tak zároveň Viktorku připravil o její dlouhotrvající domácí neporazitelnost, jež se táhla už od začátku listopadu.

Prostějov v klíčové fázi sezony zabral a z posledních pěti klání si odnesl skvělých 10 bodů. Díky tomu udělal krok k záchraně, kterou chtěl definitivně zpečetit na hřišti Viktorie Žižkov. Stále na něj byl vyvíjen obrovský tlak, neboť náskok na 15. Příbram byl jen dvoubodový, a tak si ani tentokrát nemohli Hanáci dovolit zaváhat. To se však nejevilo jako snadný úkol, jelikož Pražané doma prohráli naposledy v listopadu minulého roku.

K dalšímu úspěšnému duelu na vlastní půdě málem zavelel hned zkraje prvního dějství David Klusák, který se blýskl rychlým výpadem, nicméně na konci nadějné akce byl pozorný Filip Mucha. Žižkované byli při chuti i nadále. Odražený míč z rohového kopu si na hranici vápna zpracoval debutující teenager Filip Ret a ranou na bližší tyč pořádně potrápil Muchu. Krátce před odchodem do kabin se vinou laxní rozehrávky domácích zmocnil balonu Jan Koudelka, jenže do jeho rány vložil na poslední chvíli nohu Klusák a zblokoval tak projektil kapitána hostí do zámezí.

Po změně stran měl na kopačce první trefu utkání Radek Látal, nicméně jeho prudkou dělovku vykryl v pádu Pavol Bajza. Posléze se prezentoval krásným individuálním průnikem přes několik protihráčů Matoušek a ranou z penaltového puntíku nedal tentokrát domácímu gólmanovi šanci. Uklidňující pojistku mohl vzápětí přidat po krásné souhře Samuel Šimek, ale Bajza opět podržel svůj tým ukázkovým zákrokem. V nastaveném čase ještě upravil konečné skóre po rychlém protiútoku Petr Jaroň.

Hanáci tak v klíčovém posledním zápase sezony zvítězili, čímž zpečetili svou záchranu ve druhé nejvyšší české soutěži.

Dukla stvrdila zisk druholigové trofeje drtivou výhrou nad rezervou Sparty

Fotbalisté Dukly Praha si ve 30. kole Fortuna národní ligy poradili na vlastním hřišti se sparťanskou rezervou 6:0. Povedlo se jim tak dát razítko na postup do nejvyšší soutěže, kam se pod vedením Petra Rady vrátili po pěti letech. Gólovou radost si domácí mohli poprvé užít ve 24. minutě poté, co se tečovanou střelou prosadil Daniel Kozma. Druhou branku přidal těsně před přestávkou nejlepší střelec domácích Lukáš Matějka, který v týmu z hlavního města úspěšně zakončil hostování z Viktorie Plzeň. Mladíci Sparty se na odpor nezmohli ani po změně stran, naopak sami inkasovali další čtyři góly.

Už jistý účastník Fortuna ligy v příští sezoně mohl přijít o distancovaného trenéra Petra Radu, v jehož souvislosti se silně spekulovalo o jeho konci. V malém pražském derby proti Spartě se očekával klidný průběh, neboť hosté se nacházeli v bezpečném středu tabulky daleko od sestupového pásma, přijeli navíc v oslabené sestavě.

Domácí fotbalisté se od úvodu snažili o konstruktivní rozehrávku z vlastní poloviny, sparťanským mladíkům se ale dařilo ji efektivně narušovat vysokým napadáním. Na první gólovou akci si museli diváci počkat do 24. minuty, kdy se po rohovém kopu dostal šťastně k míči Kozma, jehož tečovaná střela propadla za záda hostujícího Filipa Nalezinka. Sparťanská rezerva po inkasované brance zvýšila aktivitu a tlačila se za vyrovnáním, Duklu ale několikrát podržel Filip Rada. Těsně před odchodem do kabin se prosadil působivou otočkou uvnitř pokutového území Matějka a přisoudil svěřencům kouče Petra Rady dvoubrankové poločasové vedení.

Po přestávce si dukelský tým v poklidu hlídal pohodlné vedení a svého soupeře k žádnému zásadnímu ohrožení branky nepouštěl. Naopak se mu i nadále snažil útočnými výpady zasadit rozhodující direkt. V 62. minutě se po výborné práci svých spoluhráčů objevil na úrovni penalty střídající Ondřej Ullman, který nedal přízemní střelou k pravé tyči Nalezinkovi šanci. Mezi 82. a 83. minutou Dukla definitivně rozhodla o svém vítězství po brankách Jakuba Zeronika s Pavlem Moulisem. Gólové hody zakončil svou druhou brankou v zápase Ullman a podepsal se tučným písmem pod demolici sparťanské rezervy.

Dukla tak poslední zápas letošní sezony zvládla a může se pomalu začít připravovat na následující ročník Fortuna ligy.

Kroměříž se rozloučila s druhou ligou porážkou, Táborsko posunul na třetí místo Zeman

Táborsko zakončilo povedený ročník vítězstvím, když ve 30. kole Fortuna národní ligy uspělo na hřišti sestupující Kroměříže 2:0O výhře Jihočechů rozhodl v 18. minutě kmenový fotbalista pražských Bohemians Vladimír Zeman. Díky porážce Vyškova v souběžně hraném duelu se navíc hosté posunuli na třetí příčku tabulky, a v nadcházející baráži o postup do nejvyšší soutěže se tak střetnou s předposledním týmem Fortuna ligy.

V Kroměříži zavládl smutek, jelikož Hanáci po jednoletém působení ve druhé lize na záchranu nedosáhli, a museli se tak smířit se sestupem o soutěž níže. Naopak v Táboře propukly alespoň malé oslavy. Modrobílí se totiž probojovali do baráže o postup mezi českou elitu, a to i přesto, že z posledních čtyř klání zvítězili jen jednou.

Rozlučkový zápas ve Fortuna národní lize zahájili hráči Hanácké Slavie s velkou vervou. Nepovedený přímý kop Michala Cupáka byl ovšem jednoduchou kořistí pro gólmana Daniela Kerla. Jako první však udeřili v 18. minutě Jihočeši zásluhou Zemana. Brankář Michael Gergela sice předvedl výtečný zákrok proti střele Pavla Osmančíka, jenomže balon vyrazil přímo ke 23letému záložníkovi, jenž ho dopravil do odkryté sítě. Celek z Kroměříže zahrozil až po půlhodině hry opět ze standardní situace, kdy ale ostrý centr vyboxoval do bezpečí Kerl.

V úvodu druhé půle si domácí fotbalisté více užívali balonu na kopačkách, jenomže žádná jejich akce nepřinesla rozruch před hostujícím gólmanem. Branka mohla naopak přijít na druhé straně poté, co chyboval obránce Orest Tiahlo a na branku se sám řítil Alexandr Sojka. Ukrajinský obránce se však dokázal v rychlostním souboji vrátit a znepříjemnit mu koncovku. V závěru utkání si Hanáci vytvořili mírný tlak, ani z něj se jim ovšem nepodařilo vyrovnat. Naopak v nastaveném čase pojistil plný bodový zisk Jihočechů Jan Mach.

Táborsko tak na hřišti jistě sestupující Kroměříže vyhrálo. Nyní už se však musí začít připravovat na baráž o Fortuna ligu.

Kosek premiérovou trefou a asistencí dovedl Chrudim k výhře v Líšni a páté příčce

Chrudim zvítězila ve 30. kole Fortuna národní ligy na hřišti Líšně 2:1, díky čemuž si zajistila pátou příčku v tabulce. Hosté po vyrovnané první půli zvýšili svoji aktivitu, za což byli ve druhé půli po zásluze odměněni dvěma góly během sedmi minut. Nejprve tvrdou střelu z malého vápna proměnil ve svůj první gól v dresu Východočechů obránce Daniel Kosek, jenž o pár chvil později asistoval u trefy Davida Látala. Marvani dokázali reagovat pouze jednou, a v konečném pořadí se tak umístili až za městským rivalem Zbrojovkou na 10. pozici.

Fotbalisté Líšně přišli kvůli mizerné druhé polovině sezony o naději na baráž o postup do Fortuna ligy, na kterou měli před posledním kolem nedostižnou ztrátu. O moc lépe na tom nebyla ani Chrudim, jež z předchozích osmi klání vyhrála jen jednou a dosud posbírala stejný počet bodů jako její soupeř. Závěrečný zápas sezony tak nabídl alespoň přímý boj o pátou pozici.

Chrudimští zahrozili v moravské metropoli jako první. Po rohovém kopu se na zadní tyči dostal k odraženému míči Daniel Kutík, jehož pohotové zakončení zlikvidoval skvělým zákrokem Michal Šulla. Tempo duelu následně opadlo a hrstka diváků v Líšni sledovala především boj o střed pole a velké množství nepřesností z obou stran. Marvani si tak na první šanci museli počkat až do 32. minuty, kdy se po centru Milana Lutonského natahoval Martin Tauš, který ale na dlouhou nohu nedokázal patřičně vystřelit.

Východočeši po změně stran zvýšili obrátky, za což byli odměněni po hodině hry. Pas z levé strany obdržel ve vápně Kosek a razantní střelou k přední tyči poslal hostující celek do vedení. V 70. minutě se 23letý chrudimský obránce proměnil ze střelce na asistenta, když narýsoval skvělou přízemní přihrávku skrz malé vápno na Látala, který se před poloodkrytou brankou nemýlil. Líšni se v samém závěru podařilo zásluhou přesné hlavičky Renardse Rimovičse snížit, ale na vyrovnání už se nezmohla.

Chrudim tak poslední zápas sezony zvládla a ligový ročník zakončila na páté příčce.

Vítězná série mladých vicemistrů z Olomouce neskončila ani na kopačkách Varnsdorfu

Fotbalisté Varnsdorfu prohráli v závěrečném kole Fortuna národní ligy s rezervou olomoucké Sigmy 1:2. O poznání motivovanějším dojmem působili domácí mladíci, kteří by v případě tříbodového zisku a zároveň prohry vedoucí Dukly senzačně vyhráli trofej pro vítěze druhé ligy. První branku utkání sice vstřelil severočeský Matyáš Vojta, domácí se ale po změně stran dvakrát prosadili zásluhou Yunuse Muritaly a Deleho Israele. Přestože výhra nakonec trofej Hanákům nepřinesla, skvělou sezonu zakončili 10. vítězstvím za sebou.

Mladíci z Hané si jarní fázi soutěže užívali plnými doušky. Od začátku dubna sbírali výhru za výhrou a devítizápasová šňůra bez ztráty bodu je dokonce dostala do situace, kdy mohli pomýšlet na zisk druholigového titulu. Ten by ovšem logicky neznamenal postup, jelikož se ve Fortuna lize nacházel olomoucký A-tým. Varnsdorf se naopak po většinu sezony bál o setrvání ve druhé lize, poslední kolo už však také mohl odehrát bez nervů.

V první výraznější šanci se ocitl v šesté minutě Ebrima Singhateh, když k němu propadl přízemní pas na hraně malého vápna, branku ovšem přestřelil. Nakonec to tak byl hostující Varnsdorf, který se ujal vedení. Ve 13. minutě našel Václav Penc průnikovou přihrávkou Vojtu, jenž se po krátkém úniku prosadil přesnou trefou mezi nohama gólmana. Před půlhodinou hry se po pěkné individuální akci propracoval k zakončení Singhateh, ani jeho pokus a následná dorážka Jiřího Spáčila ale gólmana příliš nezaměstnaly.

Po 11 minutách druhé půle našel Matěj Mikulenka před brankou nehlídaného Muritalu, jenž bez problémů zavěsil do prázdné branky. I další šance si tvořili především domácí. Nejdříve autor vyrovnávacího gólu připravil balon pro Mikulenku, který nastřelil břevno, a krátce nato zakončil Muritala únik po levé straně střelou do boční sítě. Obratu se tak Hanáci dočkali až v 84. minutě, kdy obrana Severočechů nedokázala odklidit míč z vápna, a ten se tak dostal k Israelovi, jenž střelou z úhlu na zadní tyč určil konečný stav.

Rezervní tým Sigmy Olomouc se tak rozloučil s veleúspěšným ročníkem 10. výhrou v řadě. Relativně spokojený může být navzdory prohře i ve skromných podmínkách fungující Varnsdorf, protože se může těšit na 15. sezonu ve druhé lize v řadě.

Gólová přehlídka mladých tváří vyústila ve Vlašimi k dělbě bodů

Fotbalisté Vlašimi remizovali ve 30. kole Fortuna národní ligy doma se Zbrojovkou Brno 2:2. Na rychlou branku hostujícího Petera Juritky odpověděl po necelé půlhodině hry David Planka, přičemž se pro oba ještě náctileté hráče jednalo o premiérový gól v dresu svého týmu. Flinta se vrátila do vedení proměněnou penaltou zkraje druhého poločasu, za domácí však odpověděl rovněž premiérovou trefou Petr Kurka. Vlašim tak letošní ročník zakončila na sedmé příčce, brněnští fotbalisté se po nervy drásající sezoně umístili na deváté pozici.

Cílem Zbrojovky nemohlo být před sezonou nic jiného než postup, turbulentní ročník hrůzy však nakonec znamenal, že zachránila svou druholigovou příslušnost až v předposledním kole. Dokázala to při pro nezaujatého diváka zdánlivě pohodové výhře 4:3 nad Kroměříží, brněnští příznivci ale měli při postupném ztrácení čtyřgólového náskoku děs v očích. Atraktivní duel odehrála naposledy také Vlašim, která remizovala s rezervou Sparty 2:2.

Proti Zbrojovce však domácí fotbalisté nezačali nejlépe, jelikož nechali již v páté minutě pláchnout za obranu Juritku. Mladý slovenský útočník bez problémů překonal Marka Koláře a připsal si svou první branku v brněnském dresu. Vlašim zvýšila aktivitu, ale dlouho se nedokázala dostat do šance. Až ve 26. minutě si vypracovala první velkou příležitost a rovnou z toho byl vyrovnávací gól. Zasloužil se o něj Planka, jenž si ve vápně na hranici ofsajdu našel přihrávku a protečoval míč do sítě. Přestože diváci viděli ještě několik zajímavých střeleckých pokusů, žádný se nevešel mezi tři tyče, a do poločasového hvizdu tak další gól nepadl.

Uplynuly pouhé tři minuty druhého dějství a Zbrojovka dostala velkou příležitost ke skórování v podobě pokutového kopu. Jeho exekuci si vzal na starost Denis Alijagič a mířil skvěle do protipohybu Koláře. Vlašim ale i podruhé v zápase dokázala srovnat. Do vápna přiletěla přihrávka z pravé strany a našla Kurku, který měl lehkou práci a dorazil balon do prázdné brány. Poté se hra uklidnila a začala kouskovat. Oba týmy se spokojily s jedním bodem a dohrály zápas bez většího vzrušení, což znamenalo, že Rytíři neporazili Brno ani pošesté v řadě.

Po smírném výsledku tak zůstal rozdíl mezi oběma soupeři jednobodový, přičemž lepší umístění oslavila Vlašim. Středočechy zřejmě čeká hektické léto, jelikož jméno trenéra Martina Hyského je silně spojováno s přesunem do nejvyšší soutěže.

Opava při rozlučce se stávající sezonou gólově explodovala a čtyřmi góly vyprovodila Jihlavu

Fotbalisté Opavy porazili v závěrečném kole Fortuna národní ligy na vlastním hřišti Jihlavu 4:1. Skóre duelu sice otevřel před půlhodinou hry záložník Vysočiny Filip Šancl, jenže pak už začali na trávníku úřadovat Slezané, o jejichž čtyři zásahy se postarali čtyři různí střelci. Vítěznou branku zaznamenal v 53. minutě Matěj Helebrand, který se v lize prosadil po více než roce. Zatímco domácí tak na poslední chvíli poskočili na solidní šesté místo tabulky, hosté zakončili nepovedený ročník na první nesestupové pozici, a to navíc jen díky pozitivní vzájemné bilanci s předposlední Příbramí.

Ani jeden z celků nemohl být před posledním kolem se svou sezonou spokojen, i přesto se však Opava s Jihlavou dokázaly zachránit. Slezané vstupovali do utkání s výhodou domácího prostředí, ve kterém padli v jarní fázi ligového ročníku jen jednou. Před vlastními fanoušky se tak pokusili odčinit prohru s Prostějovem. Také Vysočina ovšem chtěla napravit nepovedený výkon s Viktorkou Žižkov, s níž padla 1:2.

Domácí mužstvo vstoupilo do utkání aktivně a hned po první ofenzivní akci bylo blízko vedoucí brance. Rána Filipa Blechy z úctyhodné vzdálenosti však skončila pouze na tyči. Po čtvrthodině zápasu a souhře Miloše Kopečného s Mohammed Yahayou pálil nebezpečně nigerijský útočník, prostor mezi třemi tyčemi ale netrefil. Ve 25. minutě se nad Městským stadionem v Opavě strhl prudký déšť a sudí Tomáš Batík musel kvůli výpadku elektřiny přerušit utkání. Krátce po jeho restartu se poprvé měnilo skóre. Šancl se individuálním průnikem dostal až před vyběhnutého Adama Richtera, kterého překonal přesnou ranou k tyči. Slezané přispěchali s odpovědí ještě před přestávkou, kdy centr Matěje Hýbla poslal do sítě hlavou Yahaya.

Vyrovnávací trefou povzbuzení žlutomodří po změně stran nepolevili a v 53. minutě se jim podařilo otočit vývoj duelu. Po další asistenci Kopečného zblízka pálil Helebrand, na jehož ránu nedokázal gólman Ondřej Mastný reagovat. O šest minut později navíc hosté zachybovali v rozehrávce, čehož dokonale využil Blecha, jenž nepřesnost jihlavské defenzivy potrestal chytrým obloučkem přes Mastného. Odevzdanou Vysočinu nakonec dorazil v 83. minutě střídající Bohdan Velička, jenž lehkou tečí usměrnil do sítě Blechův přízemní centr z levé strany.

Poslední porážku tak nakonec odčinila Opava, která zakončila sezonu přesvědčivou výhrou nad Jihlavou.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 30. kolo:

Dukla Praha - Sparta Praha B 6:0 (2:0)
Kroměříž - Táborsko 0:2 (0:1)
Líšeň - Chrudim 1:2 (0:0)
Olomouc B - Varnsdorf 2:1 (0:1)
Opava - Jihlava 4:1 (1:1)
Příbram - Vyškov 2:0 (1:0)
Vlašim - Brno 2:2 (1:1)