Dynamo se strachovalo do posledních minut, ale zůstává prvoligové. Karviná porazila Vyškov i podruhé

České Budějovice uhrály v odvetě barážové bitvy o udržení se ve Fortuna lize na hřišti Táborska remízu 1:1, čímž si definitivně zajistily záchranu v nejvyšší soutěži. Modrobílí nastupovali do utkání s nadějí, že mohou na vlastní půdě, na které od startu sezony prohráli pouze jednou, otočit nepříznivý stav z prvního klání. Jejich šance však už v 18. minutě snížil Jan Suchan, jenž zaznamenal gól v obou vzájemných soubojích, a stal se tak hlavním hrdinou Dynama. Domácí sice po změně stran zásluhou Petra Plachého vyrovnali, k postupu mezi českou smetánku to ovšem nestačilo. Karvinští fotbalisté v odvetném klání baráže o udržení se ve Fortuna lize zopakovali výsledek z úvodního duelu a po druhé výhře 1:0 nad Vyškovem si zajistili start v nejvyšší soutěži také pro příští sezonu.

Táborsko - České Budějovice 1:1

Trenér Českých Budějovic Jiří Lerch se nechal slyšet, že nezvládnutý boj o záchranu s podceňovaným sousedem je nemyslitelný. Modrobílí tomuto scénáři dodali reálnější obrysy v nastavení první půle úvodního klání, v němž proměnil penaltu Bojan Djordjič. Dynamo nicméně po změně stran otočilo skóre a vzdálilo se tomu, aby se stalo prvním celkem nejvyšší soutěže, který od zavedení nadstavby nezvládl baráž.

Vyprodaný stadion v Táboře mohl vybuchnout radostí už v 11. minutě. Nebezpečný centr z levého kraje mířil do malého vápna, kde se nacházel Jakub Šašinka, jenž ale netrefil letící míč. Na druhé straně byl o chvíli později úspěšnější Suchan. Autor úvodní trefy Dynama z prvního barážového zápasu zužitkoval pas z kopačky Waleho Musy Alliho a nikým nehlídaný přesně zakončil. Blízko k navýšení náskoku Budějovic měl Florent Poulolo, jehož pokus však vyrazil Martin Pastornický. Po půlhodině hry se v šanci znovu objevil Šašinka, kterého ale vychytal Dávid Šípoš. Nebezpečně se v závěru poločasu prezentoval i Djordjič, budějovického brankáře ovšem nezaměstnal.

Po změně stran mohl potrestat chybu hostující defenzivy Vladimír Zeman, jenž však Šípoše nepropálil. Zasloužené vyrovnání Tábroska tak přišlo až po odehrané hodině. Plachý se na hranici vápna dostal k odraženému míči a pohotově jej umístil ke vzdálenější tyči. Chvíli nato se ocitl ve velké příležitosti Jakob Tranziska, který ale se zakončením otálel tak dlouho, až jeho nadějný pokus zablokoval domácí kapitán Pavel Novák. V 89. minutě měl jedinečnou příležitost srovnat skóre dvojzápasu Plachý, jenž si zaběhl za obranu a osamocený hlavičkoval. S pokusem 26leté opory Táborska si však poradil výborný Šípoš.

České Budějovice tak s vypětím všech sil udržely remízu, která jim stačila k udržení nejtěsnějšího náskoku z úvodního klání. Zástupcem jižních Čech v nejvyšší soutěži tím pádem zůstalo Dynamo.

Zdroj: ČTK / Skřivánek Petr

Karviná - Vyškov 1:0

Vyškov se toužil prokousat skrz baráž podruhé v řadě, zatím však jeho snaha nápadně připomínala loňské zápolení se Zlínem. Úvodní duel totiž rovněž prohrál nejtěsnějším možným rozdílem, když si na drnovickém stadionu nepohlídal Patrika Čavoše a sám nedokázal skórovat stejně jako ve střetnutích se Ševci. Ve prospěch Slezanů hrál před odvetou také fakt, že před svými fanoušky pětkrát v řadě nepadli.

Na příznivou domácí bilanci chtěli navázat hned ve třetí minutě, kdy dostal míč za záda Jana Stejskala tvrdou ranou pod břevno Mikuš. Kvůli ofsajdu, v němž se přihrávající Andrija Ražnatovič nacházel, se ale skóre po konzultaci s videorozhodčím neměnilo. První ofenzivní choutky ukázali Vyškované v podobě skákajícího centru Pavola Ilka, na který jen o pár centimetrů nedosáhl Raimonds Krollis. Hned vzápětí se o jedinou střelu na bránu v úvodním dějství postaral Fahad Bayo, nicméně míč skončil s pomocí Jiřího Ciupy pouze na břevně.

Studená sprcha pro Vyškov přišla krátce po změně stran, když se k přízemnímu centru Andriji Ražnatoviče dostal na zadní tyči střelec neuznaného gólu z první půle Mikuš. Tentokrát mu však rozhodčí gólové oslavy nepřekazili, a rozdíl mezi oběma mužstvy v rámci dvojzápasu tak vzrostl na dvě branky. Vyškované se sice ještě dlouho snažili průběh klání zvrátit na svoji stranu, jejich akcím ovšem často chyběla přesnost v předfinální fázi a ke větším příležitostem se nedostávali. Frustraci hostů ještě v závěru demonstroval nešetrným zákrokem střídající mladík Paul Nghabo, jenž kopačkou trefil hlavu Jaroslava Svozila a rozhodčí mu ukázal červenou kartu.

Zdroj: MFK Karviná