Ronaldo se na českou reprezentaci nažhavil dvěma góly, za Ukrajinu řádilo ofenzivní duo Girony

Portugalsko v generálce na evropský šampionát a první klání proti české reprezentaci zdolalo bez větších potíží Irsko, dvěma góly se o výhru 3:0 přičinil Cristiano Ronaldo. Slaví také Ukrajina, která v Moldavsku i díky vynikajícímu výkonu dua Dovbyk - Tsygankov zvítězila 4:0.

Tsygankov s Dovbykem řídili vítězství Ukrajiny

Reprezentace Ukrajiny zvítězila v posledním přípravném utkání před začátkem Eura v Kišiněvě nad výběrem Moldavska 4:0. Za úspěchem šli modrožlutí od samého začátku, když už ve druhé minutě tvrdě pálil Roman Jaremčuk. Na brzkou trefu útočníka Valencie navázali hosté dalšími třemi góly, v nichž měl pokaždé prsty 21letý talent Šachtaru Heorhij Sudakov. Velkou kaňku na duelu však pro modrožluté přineslo zranění tradiční opory jejich defenzivy Vitalije Mykolenka, který tak možná přijde o evropský šampionát.

Povedená kvalifikace, v níž dělila domácí od senzačního postupu na Euro jediná výhra, potvrdila vzestup moldavské kopané. Možná i z toho důvodu si donedávna fotbalového trpaslíka vybrala Ukrajina za soupeře v generálce. Tím dalším mohla být jeho kulturní a geografická blízkost Rumunsku, tedy prvnímu soupeři modrožlutých na evropském šampionátu.

Moldavská defenziva naprosto propadla už ve druhé minutě, kdy si na skákavý míč na hranici šestnáctky počíhal Jaremčuk a z voleje vypálil nechytatelně pod břevno. Ukrajinský forvard mohl skórovat i po čtvrthodině hry, kdy se dostal k zakončení po rychlém protiútoku. Ránu z ostrého úhlu si však Dorian Railean pohlídal. Domácí strážce byl ale krátký na přízemní střelu Viktora Cyhankova z konce úvodního dějství. Hostujícímu kouči Serhiji Rebrovovi přidělal v úvodní půli vrásky na čele Mykolenko, jenž musel po nebezpečném skluzu soupeře nuceně střídat.

Ukrajinští fotbalisté dominovali i po změně stran a dočkali se rovnou dvou slepených gólů. Nejprve Sudakov vyslal střídajícího Arťoma Dovbyka do úniku na přední tyč, ke které posadil razantně z úhlu balon. Chvíli nato si oba hráči role vyměnili, když nejlepší střelec uplynulého ročníku španělské LaLigy asistoval u zásahu Sudakova z bezprostřední blízkosti. Moldavané vůbec poprvé zahrozili v 76. minutě, opěvovaný gólman Andrij Lunin však proti zle umístěné ráně Virgilia Postolachiho s klidem zasáhl.

Ukrajina tedy přípravu na vrchol sezony zakončila vítězně. Svou pouť Eurem odstartuje 17. června v Mnichově duelem proti Rumunsku. Moldavsko se do akce vrátí až 7. září v Lize národů zápasem s Maltou.

Ronaldo dvakrát skóroval a naladil se na duel s Českem

Portugalsko porazilo v generálce na evropský šampionát Irsko 3:0. V zápase útočil prakticky jen tým z Pyrenejského poloostrova a svou ofenzivní převahu potvrdil v 18. minutě, kdy se prosadil Joao Félix. Hrdinou utkání v Aveiru se ovšem stal Cristiano Ronaldo, který hned dvakrát skóroval a k hattricku mu chybělo jen málo, jelikož z přímého kopu orazítkoval tyč. Portugalci tak dali zapomenout na nevýrazné výkony v přípravě a před svým úvodním duelem na Euru zdvihli varovný prst české reprezentaci.

Domácí tým sice prošel kvalifikací na evropský šampionát jako nůž máslem, z posledních tří klání si ale odnesl dvě porážky. Varováním pro Portugalce byly především výkony defenzivy, neboť svěřenci Roberta Martíneze sice během celé cesty na Euro inkasovali pouze dvakrát, ve zmíněných přátelácích však lovili míč ze své sítě hned šestkrát.

Naopak v ofenzivě to jižanům fungovalo výborně a irský národní tým se dostával pod tlak už od úvodního hvizdu. Očekávaná úvodní trefa přišla v 18. minutě, kdy si Joao Félix uzmul balon z rohového kopu, navedl si jej do středu šestnáctky, odkud namířil přesně k levé tyči. Chvíli nato se ukázal také Ronaldo, jenž z přímého kopu napálil brankovou konstrukci. Portugalská ikona před půlhodinou hry přiťukla míč do dobré pozice Brunu Fernandesovi, ten ovšem rozvlnil jen boční síť.

Po změně stran pokračovali Portugalci ve stanoveném tempu, což vyústilo v další zásah. Ronaldo obdržel na pravém křídle ideální pas, který si zkušeně navedl na hranici vápna, z něhož vyslal luxusní projektil přímo do levé šibenice. Kapitán portugalského výběru zářil i nadále, když v 60. minutě usměrnil střílenou přihrávku Dioga Joty nechytatelně na zadní tyč. Ronaldo se hnal za hattrickem, avšak pobídku ze strany od Nélsona Semeda poslal mimo tři tyče.

Portugalsko tedy generálku na Euro zvládlo, a nyní tak může v klidu vyhlížet start turnaje, do kterého vstoupí 18. června v Lipsku proti Česku. Irsko čeká další zápas až 7. září v Lize národů doma proti Anglii.

Moldavsko - Ukrajina 0:4 (0:2)
Branky: 2. Yaremchuk, 43. Tsygankov, 49. Dovbyk, 54. Sudakov

Portugalsko - Irsko 3:0 (1:0)
Branky: 18. João Félix, 50. a 60. Ronaldo