Nizozemsko vstoupilo do Eura vítězstvím. Rozhodující trefu dal tradiční žolík Weghorst

Fotbalisté Nizozemska zvítězili v úvodním střetnutí skupiny D na mistrovství Evropy s Polskem 2:1. Jasná dominance Oranjes přišla vniveč v 16. minutě, kdy zužitkoval první šanci outsidera Adam Buksa, jenž se při absenci Roberta Lewandovského objevil na hrotu útoku. Pokračující tlak favorita na stadionu v Hamburku, se kterým se hráči nemohli k nevoli obou táborů den před výkopem seznámit vinou péče o čerstvě položený trávník, zužitkoval po necelé půlhodině hry s pomocí výrazné teče Cody Gakpo. Vítězný zásah měl chvíli před koncem na svědomí žolík Wout Weghorst, který byl na hřišti pouhé dvě minuty.

Bíločerveným se od nástupu Michala Probierze, jenž po zpackaném začátku kvalifikace nahradil Fernanda Santose, dařilo. Pohled na osm duelů bez porážky nicméně kalil zdravotní stav Lewandovského. Ten se v generálce zranil, a turnaj tak načal na lavičce náhradníků. Na druhé straně reprezentaci ze země tulipánů těsně před Eurem úplně vypadli Frenkie de Jong s Teunem Koopmeinersem a díru v záloze zaplnili spoluhráči z PSV Joey Veerman a Jerdy Schouten.

Středová řada ale v úvodu utkání prakticky nebyla třeba. Sedmý tým žebříčku FIFA trápil soupeře dlouhými nákopy za obranu směřovanými na Gakpa či Denzela Dumfriese, přičemž první jmenovaný už ve druhé minutě protáhl ranou na bližší tyč Wojciecha Szczesného. Prvotní nápor favorita nezužitkoval ani Tijjani Reijnders, jenž z ideální pozice netrefil bránu, a tak udeřilo Polsko. Schouten zbytečně poslal balon na rohový kop, po němž se vyšvihl do vzduchu Buksa a otevřel skóre. Krátce nato mohlo být srovnáno, povedený volej Virgila van Dijka ovšem našel rukavice gólmana a druhý nejlepší kanonýr historie Oranjes Memphis Depay přestřelil. Nejnebezpečnějším mužem Nizozemců nicméně byl Gakpo, který se těsně před odehranou půlhodinou prosadil díky tečované ráně zpoza vápna.

Polsko se po změně stran dostalo na ofenzivní polovinu až po osmi minutách, paradoxně z toho však byla šance pro soupeře, jehož protiútok nepřesně zakončil Xavi Simons. Přesto Orlům útočení zachutnalo a brzy se ve velké příležitosti ocitl obránce Jakub Kiwior. Pokusem doprostřed brány se nicméně nenechal nachytat Bart Verbruggen, nejmladší gólman na Euru od roku 1964. Ve zbytku utkání hrozili zejména svěřenci Ronalda Koemana, na jehož popud mohli trenéři nominovat na turnaj až 26 hráčů. Náznaky z kopačky Dumfriese ještě kýženou trefu nepřinesly, ale střídající Weghorst si ve své kanceláři uvnitř vápna počkal na přihrávku zleva a udeřil po jednom z prvních doteků s míčem.

Poláci pak ještě několikrát prověřili Verbruggena, na vyrovnání ovšem nedosáhli. Jejich příštím soupeřem budou 21. června v Berlíně Rakušané. Nizozemci se ve stejný den utkají v Lipsku s Francií.